Doba není pro absolventy VŠ příznivá - práce chybí, vyplatí se studium IT

Praha - Začal nový školní rok a rovněž nová etapa pro absolventy. Po prázdninách si mnozí teprve začnou hledat práci a předpokládá se, že jich spousta zaměstnání nesežene. Ani těch s vysokoškolským vzděláním. Už dříve úřady operovaly s tím, že letos bude pravděpodobně nejvíc nezaměstnaných absolventů za posledních šest let. Největší šanci na uplatnění mají lidé s IT vzděláním, absolventi lékařských fakult, práv a ekonomie. Ti s humanitním vzděláním budou mít s hledáním práce větší potíže.

Zájem žadatelů o zaměstnání byl v letních měsících mnohem vyšší než ve stejném období minulého roku. Také firmy inzerují v letošním roce postupně stále více nabídek pracovních míst. Vyplývá to z ankety mezi internetovými portály nabízejícími pracovní místa. „Pracovní server Agentka.cz zaznamenal o letošních prázdninách rekordní zájem žadatelů o nové zaměstnání. Celkem bylo prostřednictvím tohoto portálu položeno přes 3,85 milionu dotazů na práci, ve stejném období loni to bylo 2,2 milionu dotazů,“ uvedl ředitel portálu Agentka.cz Petr Král.

„Registrování absolventů na úřadech práce ovlivňují především zákony o sociálním pojištění,“ řekl Jiří Uklein, ředitel Úřadu práce Brno-město. Absolventi vysoké školy jsou pojištěni ještě měsíc po ukončení studia. Poté se postupně registrují. „Za dnešní den se nám na úřadě registrovalo 60 absolventů středních škol, což je více než v předchozích letech,“ potvrdil Klein. Podle něj to ale není nijak dramatický nárůst.

5 minut
Rozhovor s Jiřím Ukleinem
Zdroj: ČT24

Legislativa v oblasti zaměstnanosti je nastavena na nejvyšší fázi konjunktury. „Reálná situace na trhu práce je ovšem úplně jiná,“ konstatoval Uklein. Firmy nemají o absolventy bez praxe zájem – o jejich místa se již dnes ucházejí i nezaměstnaní. Úřady práce absolventům nabízejí poradenství a rekvalifikaci. „Podpora absolventů je možná do dvaceti let věku, když školu vychodí, tak jsou ale již zpravidla starší,“ řekl Klein.

U 23.08.2010
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument.
10:26Aktualizovánopřed 14 mminutami

Rozpočet asi nesplní zákon, je to bezprecedentní, varuje rozpočtová rada

Návrh rozpočtu na letošní rok bude velmi pravděpodobně v rozporu se zákonem o rozpočtové odpovědnosti, uvedli představitelé Národní rozpočtové rady (NRR). Podle nich je taková situace bezprecedentní. Zákon stanovuje maximální možný deficit. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) dříve řekla, že bude obtížné udržet schodek pod třemi sty miliardami korun. Vláda by měla rozpočet schvalovat 26. ledna. Podle rady se také naplnila její varování ohledně loňského rozpočtu.
před 1 hhodinou

Podpora biometanu se mění, stát chce rozhýbat výrobu

Letos se mění provozní podpora stanic na výrobu biometanu. Nově ji stát vyhlásí formou aukce, ve které uspěje žadatel o nejnižší dotace. Úřady tím chtějí rozhýbat rekonstrukce i nové stavby, neboť biometan by jako částečná náhrada zemního plynu mohl pokrýt desetinu tuzemské spotřeby. Podle oborového sdružení CZ Biom ale bude i tak těžké splnit plány, jejichž cílem je produkovat do roku 2030 půl miliardy metrů krychlových biometanu ročně.
13. 1. 2026

Světové centrální banky podpořily šéfa Fedu

Vedoucí představitelé hlavních centrálních bank světa se postavili za šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella, kterému administrativa prezidenta Donalda Trumpa hrozí trestním stíháním. Společné stanovisko zveřejnila Evropská centrální banka (ECB), kterou vede Christine Lagardeová.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Inflace loni mírně zrychlila na 2,5 procenta

Za celý rok 2025 činila průměrná míra inflace 2,5 procenta, předloni byla o desetinu procentního bodu nižší. Ceny zboží vzrostly loni o 1,1 procenta, ceny služeb o 4,7 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V prosinci vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Důvodem růstu byly zejména ceny bydlení.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Trump uvalil 25procentní clo na země obchodující s Íránem

Země, které obchodují s Íránem, budou s okamžitou platností při obchodování se Spojenými státy podléhat celní přirážce ve výši 25 procent. Na své sociální síti Truth Social to oznámil americký prezident Donald Trump s tím, že toto nařízení je konečné a nezvratné. Íránem zmítají protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynuly stovky lidí. Trump nevylučuje, že Spojené státy proti Teheránu zasáhnou.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Zastrašování, řekl šéf Fedu o svém vyšetřování

Americké ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřovat šéfa centrální banky (Fed) Jeroma Powella. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa mu pohrozila obviněním za loňské výroky před Kongresem ohledně projektu renovace budov centrální banky, oznámil v neděli večer Powell. Vyšetřování označil za záminku. Trump si totiž přeje výrazně nižší úrokové sazby a Powella opakovaně kritizoval, že to nezajistil. Současný ministr financí Scott Bessent podle zdrojů serveru Axios prezidenta varoval, že vyšetřování vyvolává chaos a mohlo by mít negativní vliv na finanční trhy.
12. 1. 2026Aktualizováno12. 1. 2026

Před 35 lety dorazila do obchodů šoková terapie cenami

V lednu 1991 zažili lidé v obchodech šok. Po liberalizaci cen – s cílem přejít ze socialistického plánování na tržní hospodářství – se cenovky zboží v obchodech výrazně zvýšily. Citelné to bylo zejména u základních potravin. Ve státních kamenných obchodech, ještě nezprivatizovaných, se skokově zdražovalo. Prodej kupříkladu mléka či másla pak „v odvetě zákazníků" klesal natolik, že producenti museli zastavovat linky. Výrobci i soukromí obchodníci však reagovali na přemrštěné ceny rychle. Pivo, mléko nebo máslo se začalo prodávat například na ulici z nákladních aut za výrazně nižší ceny než u konkurence v prodejně. Lidé se tak rychle naučili, že skončil čas jednotných cen a také to, že se vyplatí hledat v dostupném okolí nejvýhodnější ceny. A to se jim hodí dodnes.
12. 1. 2026
Načítání...