Developer Central Group meziročně zdvojnásobil zisk, získal rekordních 1,2 miliard korun

Central Group, jeden z největších bytových developerů v Česku, loni meziročně zdvojnásobil čistý zisk na rekordních 1,2 miliardy korun. Příjmy z prodeje a investic mu vzrostly o polovinu na 5,5 miliardy korun. Podle majitele firmy Dušana Kunovského byl však loňský rok atypický, letošní zisk se tak pravděpodobně vrátí zhruba na hranici 700 milionů korun.

Loni prodal Central Group téměř 1250 bytů, meziročně o čtvrtinu více. Příjmy z prodeje bytů, domů a parcel podle majitele firmy Dušana Kunovského vzrostly hlavně kvůli velkému růstu cen na trhu a také zařazením většího počtu dražších a nákladově náročnějších projektů blíže centru Prahy do prodeje.

„Loňský rok byl pro nás rekordní, pokud jde o prodej bytů, příjmy i zisk. Letošní rok je pro nás výjimečný v oblasti investic. Od začátku roku jsme na akvizice vynaložili rekordních 2,5 miliardy korun,“ uvedl Kunovský. Šlo o koupi sídla Cetinu na Žižkově od společnosti PPF, ve stejné městské části kancelářské budovy od Pražské správy nemovitostí, dále Teslu Hloubětín a areál s ubytovnou a kancelářemi v Krči naproti Thomayerově nemocnici. „O dalších investicích jednáme,“ doplnil Kunovský.

  • Za poslední dva roky si nejvíc připlatili za bydlení lidé ve Středočeském kraji - skoro o 15 stovek.
  • Nejvyšší nájemné pak současně platí za takové byty stále Pražané - je o 11 stovek vyšší než v roce 2014.
  • Naopak nejmíň za nájemné vydají v Libereckém kraji. Současně je to také jediný kraj, kde ceny za dvoupokojové byty klesly - za poslední dva roky o 135 korun.
  • Ceny nájemného loni rostly na celém trhu. Garsonky zdražily o víc než pět procent. Rodinné domy, které majitelé pronajímají, taktéž. Nejvíce zdražily právě zmiňované dvoupokojové byty.

Rekordní zisk v loňském roce podle něj ovlivnil fakt, že tržbami se příjmy z prodeje stávají až v okamžiku převodu prodaného bytu na klienty v katastru nemovitostí, tedy po kolaudaci bytu. Loni firma dokončila Residenci Garden Towers na Žižkově se 700 byty, která se stavěla a prodávala přes dva roky. Všechny prodané byty za celou dobu prodeje tak do účetnictví jako tržby vstoupily až v loňském roce.

„Letos podobnou anomálii s dlouho prodávanou a nově dokončenou stavbou tak
velkého rozsahu neočekáváme. Zisk se proto s největší pravděpodobností vrátí zhruba na hranici 700 milionů korun,“ dodal Kunovský.

obrázek
Zdroj: ČT24

Developer Trigema loni zvýšil čistý zisk meziročně o 51 procent na 147,7 milionu korun. Obrat se zvýšil rovněž o 51 procent na 1,19 miliardy korun.

Podle společných údajů developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group developeři loni v Praze prodali 6650 nových bytů, meziročně o sedm procent více. Za Central Group následovaly Finep (661 bytů), Skanska Reality (450), AFI (323) a Daramis Group (278). Za prodaný byt se podle těchto statistik považuje byt s vydaným územním rozhodnutím a minimálním rezervačním poplatkem 50 tisíc korun. Není v nich tak zahrnut například Ekospol, který má rezervační poplatek nižší.

Průměrná prodejní cena nového bytu v Praze byla na konci prvního pololetí 75 791 korun za metr čtvereční.

Meziročně se cena bytu v hlavním městě zvýšila o 15 procent. Nepřetržitě roste už dva roky, za tu dobu vzrostla více než o třetinu.

Skupina Central Group zahrnuje přes 70 firem. Na trhu působí 23 let. Dokončila 151 bytových projektů a prodala více než 13 000 nových bytů, domů a parcel. Zaměřuje se téměř výhradně na Prahu a okolí.

Vydáno pod