Desetimiliontá škodovka je na světě, stala se jí Fabia Monte Carlo

Mladá Boleslav - Škoda Auto dnes vyrobila v hlavním závodě v Mladé Boleslavi desetimiliontý vůz. Jubilejním vozem je Fabia Monte Carlo. Na prodej ale není. Stane se totiž tahákem v nově zrekonstruovaném škodováckém muzeu. Do roku 2018 chce firma každoročně prodávat půldruhého milionu vozů. Ty se v Mladé Boleslavi vyrábějí už 106 let.

V hlavním závodě největší české automobilky začali průkopníci automobilismu Václav Laurin a Václav Klement s výrobou vozů v roce 1905. Škodovka vyrábí auta i ve svých závodech v Kvasinách a ve Vrchlabí a také v zahraničí, do pololetí jich vyrobila více než 13,5 milionu. „Deset milionů vyrobených vozů značky Škoda jen v Mladé Boleslavi je dokladem síly českého automobilového průmyslu a inženýrského umu,“ řekl předseda představenstva společnosti Škoda Auto Winfried Vahland.

Do roku 2018 chce automobilka, která od roku 1991 patří koncernu Volkswagen, svůj prodej minimálně zdvojnásobit na 1,5 milionu vozů ročně. Automobilka chystá v příštích letech svou největší modelovou ofenzivu. V nejbližších dvou až třech letech podle Vahlanda představí každých šest měsíců nový vůz. Na mezinárodním autosalonu ve Frankfurtu představila v podobě vozu MissionL konkrétní prognózu kompaktní limuzíny.

MissionL na autosalonu ve Frankfurtu
Zdroj: ČTK/René Fluger

Krátce poté představila v Mladé Boleslavi malý vůz Citigo. „Nová kompaktní limuzína a další nové modely jsou garantem toho, že v našem kurzu budeme i v příštích letech úspěšně pokračovat,“ doplnil Vahland. Proto v Mladé Boleslavi i v Kvasinách, ale i Číně a Rusku intenzivně buduje nové výrobní kapacity. V Kosmonosích koncem roku 2011 otevře nové školicí centrum pro zaměstnance.

V Indii odstartovala výroba Škody Rapid

V Číně bude Škoda ve spolupráci s mateřským koncernem Volkswagen v Šanghaji od konce roku 2012 vyrábět novou kompaktní limuzínu a od roku 2013 kompaktní SUV Yeti. V Indii již výrobu kompaktní limuzíny pod názvem Škoda Rapid zahájila. V Rusku bude od konce roku 2011 ze závodu automobilky GAZ Group v Nižním Novgorodu sjíždět model Yeti.