ČSSD se chce opět zasadit o nižší spotřební daň na pohonné hmoty

Praha - Sociální demokracie opět navrhuje snížení spotřební daně na pohonné hmoty. U nafty by se tato daň snížila o 2,50 koruny na litr, u benzinu pak o 1,50 koruny na litr. Po jednání poslaneckého klubu strany to oznámil na tiskové konferenci Milan Urban, předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny PČR. Ten doufá, že novela přispěje k lepší životní úrovni českých domácností, ale i ke konkurenceschopnosti českých firem.

„Ceny ropy rostou, trh je nestabilní a nelze v nejbližší době očekávat, že by došlo k nějakým dramatickým snížením ceny ropy,“ řekl Urban na brífinku. Česká republika má podle něj jednu z nejvyšších spotřebních daní na naftu a benzin v Evropě. ČSSD se proto znovu rozhodla podat novelu o spotřební dani. „Kombinace růstu cen ropy a vysoké spotřební daně je vražednou kombinací pro domácnosti i firmy,“ prohlásil Urban. 

Urban rovněž poukázal na skutečnost, že v ČR dochází k úniku daní, kdy dopravci čerpají lacinější naftu v okolních státech. „Dochází k výraznému poklesu spotřeby výtoče v České republice,“ poznamenal. 

Změna sazeb by podle odborných analýz Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze znamenala zvýšení prodeje pohonných hmot až o 23 procent. Tomu podle Urbana odpovídá adekvátní zvýšení příjmů státního rozpočtu v oblasti spotřební daně, vyšší by měl být i výběr daní z přidané hodnoty. „Státu by tak po přijetí navrženého zákona vzrostl daňový příjem o tři až pět miliard korun,“ dodal Urban. Věří, že návrh bude ve sněmovně podpořen napříč politickým spektrem.

Milan Urban, předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny:

„Snížení spotřební daně nejen uleví občanům i firmám, bude to znamenat i nárůst prostředků do státního rozpočtu, protože se zhruba o 23 procent zvýší výtoč v České republice, tím pádem dojde k většímu výběru na spotřební dani, ale také na DPH.“

Ministerstvo financí ale snížení daně jednoznačně odmítá. „V době, kdy se zvažuje, jakým způsobem stabilizovat veřejné rozpočty, a kdy se navrhují úsporná opatření na výdajové straně rozpočtu a zvažuje se zvýšení daní, se podobný experiment jeví jako věc velmi pochybná,“ konstatoval 1. náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

Premiér Petr Nečas snížení daně z pohonných hmot začátkem února odmítl. Při sněmovních interpelacích mimo jiné řekl, že není zaručeno, že by nižší daň snížila i ceny a že by vyšší prodej vyrovnal propad výběru daně.

V současnosti je v Česku daň z minerálních olejů u motorové nafty 10,95 koruny na litr, u benzinů s obsahem olova do 0,013 gramu na litr činí tato daň 12,84 koruny na litr a u benzinů s obsahem olova přes 0,013 gramu na litr 13,71 koruny na litr. Na pohonné hmoty je dále uvalena daň z přidané hodnoty 20 procent.    

Ceny pohonných hmot v ČR v poslední době stále stoupají na nové rekordy. Podle pondělních údajů společnosti CCS zdražil v minulém týdnu Benzin Natural 95 o 35 haléřů na 36,89 koruny za litr a cena nafty se zvýšila o 16 haléřů na 36,81 koruny za litr.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Města začala utrácet peníze vrácené po krachu Sberbank

Radnice začínají utrácet první miliony, které získaly zpět po krachu Sberbank. Peníze jim sice vrátil insolvenční správce už před rokem, ale soutěžení nových zakázek pak trvalo měsíce. Přes dvě miliardy měl u banky například Kraj Vysočina. Stejně jako ostatní dostal zpět 95 procent.
před 23 mminutami

Elektromobily táhnou jen s podporou státu

Krize evropského průmyslu těžce dopadá zejména na elektromobily. Zájemců sice na starém kontinentě ubývá, existují ale i výjimky jako Česko či severské země. Prodej tam ale silně ovlivňují pobídky či daňové úlevy, kterými se státy snaží elektromobilitu podporovat.
před 23 hhodinami

Náš deficit byl vždy menší než plánovaný, říká Stanjura. Schillerová vytýká schodku doping

Nejlepší deficit od pandemie, ale zároveň pátý nejhlubší od vzniku Česka. Vláda loni hospodařila se schodkem 271,4 miliardy korun. „Vždy jsme měli menší deficit, než bylo v plánu,“ poznamenal v pořadu Události, komentáře ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Kritice opozice se nevyhnul. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) vytýká nárůst provozních výdajů, místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD) zase „vysávání peněz“ ze státních podniků.
6. 1. 2025

Reportéři ČT mapovali český odběr ruského plynu

Od nového roku přestala Ukrajina pouštět ruský plyn do Evropy. Přestože si Česko vybudovalo nezávislost skrze cestu k západnímu plynu, ten levnější ruský se od října 2023 začal potichu vracet. V posledních měsících jej Česko odebíralo téměř ze sta procent. Peníze za ropu bude země ještě půl roku posílat do Ruska, pak začne čerpat pouze ze západu. Za necelé tři roky otevřené války proti Ukrajině získala Moskva z Česka za tyto suroviny zhruba 315 miliard korun, to je o sto miliard více než za stejně dlouhou dobu před invazí. Pro Reportéry ČT natáčel Michael Fiala.
6. 1. 2025

Cena daňově nejvýhodnější stravenky vzrostla, příspěvek ale bývá nižší

Daňově nejvýhodnější stravenka má letos hodnotu 225 korun. Proti loňsku je to o čtrnáct korun více. Většina zaměstnavatelů ale poskytuje na oběd nižší příspěvek, zpravidla kolem 140 korun. Polední menu přitom v loňském roce mírně zdražila na 194 korun.
6. 1. 2025

Stoupá počet samoodečtů. Podle dodavatelů energií je na ně ideální doba

Počet provedených samoodečtů energií – tedy elektřiny a plynu – stoupá. Podle některých dodavatelů je k tomu právě teď ideální doba. Od ledna totiž řadě zákazníků energie zlevnily a změnila se také cena regulované složky. Samoodečet ale není povinný. Spotřebu ke konci roku případně dodavatel odhadne.
6. 1. 2025

Státní rozpočet loni skončil ve schodku 271,4 miliardy korun

Státní rozpočet loni skončil ve schodku 271,4 miliardy korun, oznámil resort financí. Návrh rozpočtu na loňský rok počítal původně se schodkem 252 miliard korun, v říjnu ale sněmovna plánovaný deficit zvýšila o třicet miliard kvůli dopadům zářijových povodní. Státní dluh ke konci roku 2024 vzrostl na 3,365 bilionu korun, o rok dřív byl 3,111 bilionu.
6. 1. 2025Aktualizováno6. 1. 2025

Ceny energií zřejmě budou letos dál klesat

Průměrné ceny energií podle regulačního úřadu i ministerstva průmyslu letos dál klesnou. Důvodem je příznivý vývoj na trzích. Ten pozitivně upravil ceníky dodavatelů už minulý rok. Tak výraznou vlnu zlevňování jako loni ale už společnosti neočekávají. Ceny tak zůstanou výše než před energetickou krizí.
6. 1. 2025
Načítání...