ČSOB hlásí nejvyšší udržitelný čtvrtletní zisk v historii

Praha - Československá obchodní banka (ČSOB), jedna z největších tuzemských bankovních skupin, v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o šest procent na čtyři miliardy korun. Jedním z faktorů, který ovlivnil výsledek, bylo rostoucí úvěrové portfolio s nízkými náklady na úvěrové riziko. Banka o svém výsledku informovala v tiskové zprávě.

Nejvyšší udržitelný čtvrtletní zisk v historii banky

Bance se daří, potvrzují to i slova generálního ředitele banky Pavla Kavánka, dle kterého je  udržitelný čtvrtletní zisk nejvyšší v historii ČSOB.

Pavel Kavánek, generální ředitel ČSOB

„Tohoto výsledku jsme dosáhli díky rostoucímu úvěrovému portfoliu s nízkými náklady na úvěrové riziko, a to doplněno dobrými výsledky dealingu a stálými provozními náklady.“

Z dluhopisů zemí, které mohou být ohroženy dluhovou krizí v eurozóně, měla ČSOB ke konci března ve svém portfoliu španělské státní dluhopisy za 0,58 miliardy korun a italské dluhopisy za 0,9 miliardy korun. Dnes však banka oznámila, že v dubnu prodala celou svoji expozici vůči Španělsku s omezenými ztrátami. Zároveň se zúčastnila řeckého výměnného programu a získané dluhopisy následně prodala. Nyní má ve svém portfoliu jen státní dluhopisy Itálie za méně než jednu miliardu korun.

Celková aktiva banky rostla

Celková aktiva ČSOB ke konci března stoupla od počátku roku o jedno procento na 944,5 miliardy korun. Celkové vklady vzrostly meziročně o čtyři procenta na 616,3 miliardy korun. Celkový objem úvěrů se zvýšil ke konci března meziročně o 11 procent na 447,5 miliardy korun. Růst byl tažen především nárůstem objemu hypoték a úvěrů velkým firmám.

Čistý úrokový výnos stoupl ve čtvrtletí meziročně o tři procenta na 6,3 miliardy korun. Čisté výnosy z poplatků a provizí naopak klesly o šest procent na 1,45 miliardy korun. ČSOB měla ke konci března přes 3,1 milionu klientů. Počet bankovních poboček a poradenských center zvýšila meziročně na 592 a počet bankomatů na 846.

  • Komerční banka autor: ČT24, zdroj: ČT24
  • Česká spořitelna autor: ČT24, zdroj: ČT24

Výsledky zveřejnily už i ostatní tuzemské banky

Výsledky za první čtvrtletí již zveřejnily i další velké tuzemské banky. Komerční banka zvýšila za první tři měsíce roku čistý zisk meziročně o 3,3 procenta na 3,49 miliardy korun. Česká spořitelna zvýšila konsolidovaný čistý zisk o 17,2 procenta na 4,46 miliardy korun.

Do skupiny ČSOB patří vedle banky například ČSOB Pojišťovna, Hypoteční banka, ČSOB Penzijní fond Stabilita, Českomoravská stavební spořitelna nebo ČSOB Leasing.