ČR – země automobilek, tvoří přes pětinu průmyslu

Praha - Tuzemské automobilky a jejich dodavatelé za sebou mají velmi úspěšný rok. Dohromady loni utržili 705 miliard korun, což je meziročně o 16 procent víc. Tržby automobilového sektoru díky tomu tvořily 21 procent všech tržeb celého českého průmyslu. Na autosalonu v Brně to oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.

Tuzemští výrobci loni vyvezli automobily a díly za 555,7 miliardy korun, což představuje meziroční růst o téměř 17 procent. Víc než čtyři pětiny vývozu směřovaly do zemí EU. Automobilky tak zajišťují 22 procent celkového exportu ČR.

„Po dvou letech ekonomické recese představují souhrnné výsledky českého automobilového průmyslu příznivé zprávy,“ uvedl prezident sdružení Martin Jahn na tiskové konferenci. Téměř všechny výrobní segmenty českého automobilového průmyslu podle něj hlásí výrazné oživení produkce a obchodu. „Za připomenutí stojí rekordní produkce osobních automobilů, kterých se v České republice v roce 2010 vyrobilo poprvé v historii více než jeden milion kusů,“ zdůraznil.

Vít Pěkný, Svaz dovozců automobilů:

„Automobilů je nedostatek. Je to způsobeno tím, že jisté automobilky v posledních letech omezily svoje výrobní kapacity, je to způsobeno přírodní katastrofou v Japonsku, kdy je omezena výroba některých subdodavatelů, čili nelze říci, že zákazníky by čekaly nějaké růžové doby, protože vozidel na trhu je málo.“

Výroba osobních aut se loni zvýšila téměř o desetinu na 1,07 milionu vozů. „Tím ještě není potenciál ČR vyčerpán. Dá se očekávat, že všechny tuzemské automobilky budou zvyšovat svou produkci,“ dodal Jahn. Podle něj povede ekonomické oživení k růstu výroby i v kategorii nákladních aut a autobusů.

Oživení se promítlo i v dodavatelském průmyslu. Tržby za dodávky dílů stouply o 16 procent na 279 miliard korun. „Dodavatelé v současnosti jedou na tři a někdy i na čtyři směny,“ uvedl generální ředitel Brano Group Pavel Juříček. Dodal, že se dá očekávat, že budou pokračovat akvizice a spojení. Z 600 největších světových dodavatelů je 120 v insolvenci.

Firmy ze Sdružení automobilového průmyslu loni zaměstnávaly přes 106 tisíc lidí, což je zhruba stejně jako v předchozím roce. Celkově v odvětví podle odhadu sdružení pracovalo kolem 145 tisíc lidí. Průměrná měsíční mzda v oboru loni stoupla o šest procent na 27 821 korun měsíčně, a byla tak 16 procent nad celostátním průměrem.

Škoda
Zdroj: ČT24/Škoda