ČNB: Dluhy domácností v listopadu stouply na 865 miliard korun

Praha - Zadlužení českých domácností u bank a finančních institucí se během listopadu zvýšilo o 11,79 miliardy korun na 865,32 miliardy Kč. Za poslední rok tak domácnosti zvýšily své zadlužení o téměř 167 miliard korun. Vyplývá to z dnešních údajů České národní banky.

Zadlužení podniků vzrostlo o 1,345 miliardy korun na 1,024 bilionu korun. Poprvé se zadlužení podniků přes hranici bilionu korun přehouplo v září.

Jednodenní vklady domácností meziměsíčně vzrostly o 10,18 miliardy korun na 707,25 miliardy korun. Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi které patří například termínované vklady, se zvýšily o 18,80 miliardy korun na 384,12 miliardy korun.

Růst peněžní zásoby měřený agregátem M2 zpomalil v listopadu na 7,9 procenta z 8,3 procenta o měsíc dříve. Loni v listopadu činil 11,3 procenta.

Centrální banka poskytuje tuto statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Ten se odvozuje z bilancí měnových finančních institucí, jež zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.

Česká televize bude radit občanům jak zatočit s dluhy v novém pořadu, který se bude od nového roku vysílat v rámci úterních večerů. Nový pořad brněnského studia nazvaný Krotitelé dluhů bude kombinovat praktické informace se zábavou.

Krotitelé dluhů
Zdroj: ČT24