Čína – investiční ráj, nebo peklo?

Praha – Navzdory hospodářské krizi, která se v posledních dvou letech prochází většinou zemí světa, čínská ekonomika stále roste. Čínské firmy skupují kdysi slavné americké i evropské značky, které krize položila. Investoři z celého světa včetně České republiky se k druhé největší ekonomice světa upírají s nadějí na lepší zítřky. Ředitel Euročínského centra pro mezinárodní a obchodní vztahy David Gosset, který dnes vystoupil na pražském Čínském investičním fóru, ovšem varuje, že Čína má stále mnoho problémů, jež mohou zkomplikovat rozhodování investorů cílících na tuto zemi.

Čína podle Gosseta čelí celé řadě aktuálních výzev, jejichž vyřešení ji může pozvednout, ale také srazit na kolena. Čína musí například zmodernizovat svůj vzdělávací systém a také se postarat o to, aby měla skutečně nezávislé soudnictví. Musí zapracovat na budování sociální a zdravotní péče, což jí má pomoci zvládnout transformaci z centrálně plánovaného k tržnímu hospodářství. Nemalým problém je také silné znečištění životního prostředí, za které mohou zastaralé výrobní metody. „Čína platí vysokou cenu za svůj rychlý ekonomický růst. 70 procent prostředí v Číně je znečištěno,“ upozornil Gosset.

Pokud se Číně podaří s těmito výzvami vypořádat, mohla by získat zpět svou pozici, která jí jako velké a nejlidnatější zemi světa patří. „Dnes čínská ekonomika představuje asi 8,9 procenta celkové ekonomiky světa. Před 32 lety, když se Čína rozhodla, že otevře své hranice vůči světu, čínské hospodářství představovalo zhruba procento světové ekonomiky. V 18. a 19. století Čína reprezentovala 25 procent celkového hospodářského výsledku,“ upozornil Gosset. „V této perspektivě se Čína vrací k normálnímu stavu. Anomálie je posledních 100, 150 let, protože Čína nechytila vlak průmyslové revoluce,“ dodal.

Čína - ekonomické strašidlo?

Ekonomický boom Číny má ale i stinné stránky. Řada podniků se obává toho, že je přivede k bankrotu levná čínská konkurence. „Záleží na tom, jaký postoj k tomu zaujmeme. Buď to přijmeme jako výzvu a začneme s Číňany spolupracovat, obchodovat a začneme jim konkurovat, nebo přijmeme to stanovisko, že se budeme před Číňany uzavírat, budeme se jim bránit, ale zároveň si myslím, že se odstavíme sami na vedlejší kolej,“ míní odborný asistent Katedry světové ekonomiky VŠE Pavel Žamberský.

Důvody obav z čínského boomu je ale třeba spatřovat i v politické oblasti. Podle Gosseta si tuto asijskou zemi lidé často představují jako Sovětský svaz s nízkým stupněm svobody. Opak je ale pravdou. „Nikdy předtím v historii Číny se jednotlivci v této zemi netěšili takovému stupni svobody jako nyní,“ zdůraznil Gosset.

Čína výzkumným střediskem světa

Dlouhá léta se na Čínu nahlíželo jako na továrnu s levnou pracovní silou. Nyní se země už naplno vrhla i do výzkumu. Na jejím území je asi 50 středisek podobných americkému Silicon Valley. „Každé z těchto středisek má svou technologii, ať už je to ekologická energie, křemík, nebo optické systémy, a každá tato technologie s sebou nese velké množství patentů a technologických řešení, které jsou registrovány v Číně,“ připomněla výkonná ředitelka CEIBS Anette Nijsová.

Čínský hrubý domácí produkt vzrostl v roce 2009 o 8,7 procenta a podle Světové banky může země s nejméně osmiprocentním růstem počítat i letos. Čína ale v poslední době čelí kritice dalších předních hráčů světové ekonomiky z toho, že úmyslně podhodnocuje svou měnu, aby poskytla neférovou výhodu svým exportérům.

V čínské ekonomice i jejím zahraničním obchodě stále hraje velkou roli stát. Zářným příkladem je kontrakt na dodávku airbusů za 14 miliard dolarů, který minulý týden dojednal čínský prezident Chu Ťin-tchao přímo se svým francouzským protějškem Nicolasem Sarkozym. To podle Žamberského není standardní postup.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Žadatelé dostanou peníze předem, řekl Hladík k Nové zelené úsporám

Zásadní novinkou programu Nová zelená úsporám pro energeticky úsporné renovace domů je, že žadatelé dostanou peníze předem. Řekl to ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který spolu s ředitelem Státního fondu životního prostředí ČR Petrem Valdmanem upravený program představil na výstavě Infotherma, jež v pondělí začala v Ostravě. Ohlásili rovněž první výzvu v oblasti takzvaných zelených plynů Greengas určenou pro výrobu vodíku v elektrolyzéru.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Česko a Vietnam uzavřely strategické partnerství, chtějí zintenzivnit obchod

Posílení obchodních vztahů, ale také užší spolupráci ve vědě a výzkumu mezi Českem a Vietnamem si slibují premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vietnamský protějšek Pham Minh Chinhem od strategického partnerství, na které obě země povýšily své vzájemné vztahy. Politici to oznámili v pondělí po jednání ve Strakově akademii.
před 10 hhodinami

Lyžařské pobyty v zahraničí podražily, přesto je o ně velký zájem

Zimní pobyty na horách v zahraničí letos meziročně podražily až o desetinu. Přesto jsou na dobu jarních prázdnin téměř vyprodané. Potvrzují to cestovní kanceláře. Hlavní důvod, proč každým rokem jezdí především do Alp a Vysokých Tater čím dál víc Čechů, je jistota sněhu. Jen v Rakousku by jich letos měly trávit volno skoro dva miliony. Cestovat letecky začínají i do vzdálenějších oblastí, jako je Turecko nebo Bulharsko, kde je levněji.
před 19 hhodinami

Až dvě třetiny potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách

Až pětašedesát procent potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách. I když se chuť utrácet zákazníkům pomalu vrací, u řady věcí stále ceny pečlivě sledují. Ne všechny nabídky jsou ale skutečně výhodné. Špatný výpočet akční ceny je jedním z nejčastějších pochybení při kontrolách.
19. 1. 2025

Kala: NKÚ s kontrolou vynakládání peněz na digitalizaci stavebního řízení počká

Nejvyšší kontrolní úřad se zatím nebude zabývat vynakládáním prostředků ministerstva pro místní rozvoj na digitalizaci stavebního řízení. Jeho prezident Miloslav Kala to řekl v Otázkách Václava Moravce. Avizováno je podle něj šetření Evropské komise, forenzní audit nového ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (STAN) a je také podáno několik trestních oznámení. NKÚ má kontrolu připravenou, ale chce s ní počkat.
19. 1. 2025

Rozpočet 2025 bude nutné dle opozice předělat. Není to reálné, podotkl Jurečka

Opozice považuje rozpočet na letošní rok za nerealisticky sestavený a míní, že ho bude nutné předělat. Vláda podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ale nebude muset zákon o státním rozpočtu měnit. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Kabinet letos počítá se schodkem 241 miliard, zhruba o třicet miliard nižším než byl loňský deficit.
19. 1. 2025

TikTok obnovil služby v USA po Trumpově slibu zrušení zákazu

Čínská sociální síť TikTok začala obnovovat své služby ve Spojených státech. Reaguje tak na prohlášení zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, že po svém pondělním nástupu do úřadu vydá nařízení, které umožní fungování TikToku. Síť v USA přerušila provoz v sobotu večer místního času a uživatelé dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat.
19. 1. 2025Aktualizováno19. 1. 2025

Kontejnery na papír jsou plné použitých krabic z e-shopů

Použitých krabic v modrých kontejnerech rychle přibývá. Je to především kvůli oblibě lidí nakupovat v e-shopech. Snížit množství obalů mají od příštího roku nová unijní pravidla.
19. 1. 2025
Načítání...