Chyby ŘSD – kilometr D3 může stát přes půl miliardy

Praha – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) podle Nejvyššího kontrolního úřadu chybovalo při přípravě výstavby dálnice D3. Neposuzovalo totiž opodstatněnost staveb z hlediska investičních a provozních nákladů. Stavba dálnice, která má spojit Prahu, České Budějovice a státní hranici s Rakouskem, by se tak mohla řádně prodražit, varuje NKÚ.

Jen v letech 2006 až 2010 podle NKÚ vzrostly předpokládané náklady u 23 staveb o víc než polovinu. Vzhledem k tomu i k poznatkům z dalších kontrol existuje podle kontrolorů riziko, že předpokládané náklady na výstavbu D3 opět porostou.

„Příprava výstavby dálnice D3 trvá víc než 20 let, a přesto nebylo vyřešeno její vedení územím Středočeského kraje,“ konstatuje NKÚ. Ujasněny nebyly zdroje financování výstavby, ani nebyla závazně stanovena potřeba peněz na její pořízení, uvedl úřad.

Problémy se ale objevily i nedaleko Českých Budějovic. Třeba na trase Úsilné–Hodějovice byl původně naplánovaný 260metrový tunel. Okolní obce si ale prosadily, že pod zemí budou auta jezdit celý kilometr. Kvůli tomu stouply náklady o polovinu, téměř na 7 miliard korun. Tím ale prodražení dálnice na tomto úseku rozhodně nekončí. „Vzhledem k tomu, že se dostali pod hladinu  potoka, není možné zajistit gravitační odtok dešťových vod. A na tomto úseku bude třeba zvýšit roční provozní náklady tohoto tunelu o 69 milionů korun,“ upozornil viceprezident kontrolního úřadu Miloslav Kala.

Miloslav Kala, viceprezident NKÚ:

„Výsledek kontroly lze označit jako bibli nehospodárnosti a prohřešků v investiční výstavbě.“

Plánovaná celková délka dálnice byla 174 kilometrů, zatím jich ale stojí jen 17, tedy asi desetina. Průměrné náklady na pořízení představovaly 290 milionů korun za jeden kilometr. Jeden kilometr úseků, které teprve vzniknou, by měl stát dokonce 530 milionů korun.

Ředitelství silnic a dálnic se ale brání, kdyby neudělalo některé drahé změny, nemohlo by stavět. „ŘSD je povinné splnit požadavky vznesené při územních a stavebních řízeních, jinak by dálnice stavební povolení nedostala,“ zdůraznila mluvčí ředitelství Nina Ledvinová. „ŘSD na tento problém samo už dlouhodobě poukazuje,“ dodala.

Jenže podle NKÚ se ŘSD nesnaží šetřit ani jinak. Například vůbec nezavedlo úsporná opatření, která schválil už kabinet Mirka Topolánka. Šlo například o změkčení norem nebo o změnu v motivaci projektantů – ti už nemají dostat odměnu podle výsledné ceny projektu, ale právě podle úspor, kterých dosáhnou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 3 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 4 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 17 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 17 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 17 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
21. 1. 2025

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
21. 1. 2025Aktualizováno21. 1. 2025

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
21. 1. 2025
Načítání...