Praha - Uspět u přijímacího pohovoru je jistě skvělý pocit. Zejména v situaci, kdy zaměstnání už rok marně hledáme. O to víc, když společnost slibuje zajímavou práci, skvělé výdělky a k tomu ještě firemní výhody. Přesto se ale někdy může stát, že i když dojde k podpisu smlouvy, nakonec si nevyděláme ani korunu. Ba naopak, firmě zaplatíme my. Takovou zkušenost mají za sebou lidé, kteří narazili na inzerát společnosti Buscamos.
Chtěli práci, místo výplaty zaplatili desetitisíce
Vlastimil Wojnar ze Zahnašovic hledal práci a na internetu objevil inzerát firmy Buscamos. Přihlásil se a zúčastnil se výběrového řízení, které vedla přímo jednatelka společnosti Renata Baruová. „Představila se jako manažerka firmy Katalog obchodu a služeb, řekla nám, že firma je na trhu již patnáct let, ukázala nám tištěný katalog s tím, že v katalogu jsou různé služby a různé výrobky a naší povinností bude, když nám zájemci o tyto služby a výrobky zavolají, domluvit s nimi schůzku do kanceláře,“ popsal Wojnar. Kromě toho mohli zaměstnanci nabízet inzerci do katalogu a časem, po zaškolení, i prodávat reality.
Práce vypadala zajímavě, provize z domluvených obchodů také. „Já jsem byl přesvědčen, že to bude paráda, že to bude pohádka, že konečně budu mít možnost si slušně vydělat a uživit rodinu,“ popsal své pocity Wojnar. U prvního pohovoru uspěl a dostal se do dalšího kola. A tam se dozvěděl, že aby mohl pro firmu pracovat, musí zaplatit 27 tisíc korun za doživotní franšízu, za školení a za odbornou pomoc společnosti. A protože věřil, že si u firmy vydělá, částku zaplatil a podepsal smlouvu.
V první fázi měla společnost podat inzeráty za něj. A opravdu podala. „Jenže ty inzeráty byly zase na pracovní místa, takže to mi došlo, že je to v podstatě letadlo,“ vylíčil zklamaně pan Wojnar. Od smlouvy odstoupil a požadoval vrácení poplatku. Žádné odpovědi se ale dodnes nedočkal.
Stejné zkušenosti s Buscamos mají i jiní
Podobnou zkušenost má i Jana Holbová z Valašských Klobouk. I ona podepsala smlouvu a zaplatila 27 tisíc. „Mně paní Baruová říkala, že ji pomůžu s náborem nových zaměstnanců, ale to jsem neměla tušení, že další noví zaměstnanci budou shánět další nové zaměstnance,“ vylíčila náplň své nové práce Jana Holbová.
A do třetice. I Jaromíra Fojtíčková z Bystřičky reagovala na inzerát s nabídkou pracovního místa. Podle prvotních slibů měla pracovat jako telefonistka v nové kanceláři ve Vsetíně. I ona byla přijata, i ona zaplatila 27 tisíc. A firma Buscamos podala inzeráty, díky kterým si měla vydělat. V inzerátu byla ale jen jedna strohá věta: hledáme spolupracovníky a telefonní číslo paní Fojtíčkové. „Lidé mi sice volají, ale já jim říkám, ať od toho dají ruce pryč, že to je firma, u které si nevydělají a jen do ní nacpou své peníze,“ varuje případné další zájemce Jaromíra Fojtíčková.
A tak chtěla i paní Fojtíčková od smlouvy odstoupit a vrátit celý poplatek a navštívila jednatelku společnosti Renatu Baruovou. Neuspěla. „Paní Baruová moji sepsanou dohodu o vrácení všech materiálů a ukončení spolupráce přímo smetla ze stolu, nechtěla o tom ani slyšet,“ popsala Fojtíčková.
Podle vyjádření zástupců Buscamos, které poskytli České televizi, je všechno v pořádku. Kdo chce a je ochoten pro Buscamos pracovat, vydělá si. A ten kdo není spokojen, ať se obrátí na společnost Katalog obchodu a služeb. Nikoliv s Buscamos ale s katalogem lidé totiž uzavírají smlouvu. O vyjádření jsme tedy požádali i jeho jednatele Alberta Domese.
„Při uzavírání smlouvy o spolupráci, před úhradou jednorázového garančního poplatku, je jednotlivý zájemce vždy podrobně seznámen se systémem a podmínkami spolupráce. Každý zájemce se poté může rozhodnout, zda za stanovených podmínek má, či nemá o spolupráci zájem,“ uvedl Domes. Poplatek, který firma vybírá, podle něj slouží jako finanční zajištění administrativních nároků na nového spolupracovníka. „Jedná se hlavně o počáteční zařazení spolupracovníka do počítačové databáze spojené s přístupem do administrace (systém evidence zprostředkovatelské činnosti), vedení a vystavování účetních dokladů (faktury vydané, kniha vydaných faktur),“ dodal.
Právníci varují – je to letadlo
Právníkům se ale výběr poplatku ani způsob spolupráce nastavený firmou nezamlouvá. „Takto nastavený způsob spolupráce nasvědčuje tomu, že jde o takzvané letadlo, kde vlastně výdělek dotyčného je odvislý od toho, kolik dalších lidí získá pro spolupráci nebo pro určitý produkt a takovéto smluvní ujednání bývá v soudní praxi shledáváno jako neplatné pro rozpor se zákonem,“ uvedl advokát Ivo Tichovský. A navíc - podle něj je smlouva neplatná i z dalšího důvodu. „Práva a povinnosti obou smluvních stran jsou zde formulovány natolik vágně, že lze jen stěží dovodit, co je vlastně předmětem té smlouvy a pak lze hovořit, že taková smlouva je neplatná,“ vysvětlil Tichovský.
Lidé, kteří za práci pro Katalog obchodu a služeb zaplatili, tedy mohou hledat pomoc u soudu. Alespoň pro ty, kteří se obrátili s prosbou o pomoc na Černé ovce, máme ale dobrou zprávu. Paní Fojtíčkové Katalog obchodu a služeb vrátí celý poplatek příští týden. Stav žádosti o vrácení garančního poplatku u pana Wojnara a paní Holbové jednatel společnosti ještě prošetří.