Chladné noci pod stanem. I tak končí zadlužená střední třída v USA

New York - Stanové městečko Lakewood představuje obrázek jako z rozvojové země - ovšem s tím rozdílem, že stojí jen asi hodinu jízdy od Manhattanu. Žije tu zhruba osmdesát lidí, kterým před pár lety vzala skutečný domov ekonomická recese. Městečko přitom není ojedinělé, stále víc Američanů kvůli krizi končí právě pod stanem.

V Lakewoodu hledají lidé hlavně příležitost. „Víte, nemyslím si, že tohle je navždy. Nechci tak žít. Chci jít někdy do bytu. Chci zase mít to, co jsem měl: auto i byt. Tohle by mělo být jen na čas,“ konstatoval dělník Angelo Villanueva.

Někteří Američané jsou s tímto stylem života smířeni

Podle odhadů se po celých Spojených státech kvůli recesi založilo víc než 100 takových městeček. Žije v nich asi 5 tisíc lidí. Část z nich patřila ke střední třídě, pro jiné už se takové bydlení stalo spíš zvykem. Před třemi lety se sem přistěhovali i Marilyn a Michael Berenzweigovi. „Vůbec toho nelitujeme. Máme to tu rádi. Není to perfektní, ale nic není perfektní,“ prohlásila žena.

Lakewood založil pastor Steven Brigham, když si uvědomil, že bezdomovci v této oblasti nemají kam jít. „V oblasti Ocean County není žádný útulek pro bezdomovce, tak si lidi zkrátka uvědomili, že musejí chránit jediné místo, kterému můžou říkat domov. A to je stanové městečko,“ míní pastor.

V Lakewoodu ale stanové městečko asi dlouho nezůstane. Obyvatelé sousedních domů už si dlouho stěžují. Radnice už se se zástupci stanového městečka dohodla, že jim najde nové bydlení - to běžné.

Část Američanů přišla o bydlení a nyní žije ve stanu (zdroj: ČT24)

Americký trh bydlení se pomalu, ale jistě vzpamatovává

Ve Spojených státech se v únoru prodalo 411 tisíc nových domů. Jen o měsíc dřív to bylo ještě o dvacet tisíc víc s tím, že prodej stoupl na nejvyšší úroveň za 4,5 roku. Za zdravý vývoj ale ekonomové považují stav, kdy se ročně v USA prodá kolem 700 tisíc nových domů.

Přesto statistiky podle některých analytiků dokazují, že se trh bydlení v USA pomalu zotavuje z následků hluboké krize. Pomáhá k tomu mimo jiné i tvorba nových pracovních příležitostí a velmi nízké sazby hypotečních úvěrů.