České pivo se stále více pije v zahraničí

Praha - Domácí pivovary vyrobily v prvním pololetí 9,873 milionu hektolitrů piva, což je zhruba půlprocentní pokles. I tak měly pivovary historicky druhý nejvyšší výstav. Byl podpořen především exportem, který vzrostl o 7,8 procenta na rekordních 1,92 milionu hektolitrů piva. Cizinci se z velké části podílejí i na konzumaci piva v České republice. Za pověst národa s největší spotřebou piva na hlavu vděčí Češi turistům zhruba z jedné pětiny.

Pololetní produkce českých pivovarů naposledy klesla v roce 2002 a od té doby vykazovala růst. V loňském roce pak tuzemské pivovary vyrobily nejvíce piva ve své historii, a to téměř 20 milionů hektolitrů. „Pololetní výsledky našich pivovarů potvrzují trend posledních let, a to stagnaci na domácím trhu a pokračující, velmi solidní nárůst exportu,“ uvedl tajemník Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Tuzemským pivovarům se podle Veselého navzdory silné koruně daří prosazovat na zahraničních trzích, které přitom zažívají stagnaci. Zatímco v prvním pololetí roku 2000 činil podíl exportu piva na výstavu tuzemských pivovarů devět procent, tak na konci letošního pololetí se vyšplhal na 19 procent. Nejvíce piva bylo v prvním pololetí letošního roku z Česka exportováno do Německa (700 tisíc hektolitrů), na Slovensko (330 tisíc hektolitrů) a do Ruska (161 tisíc hektolitrů).

Roste spotřeba ležáků, ale i nealko piv

Vyvážely se především ležáky, jimž v poslední době přicházejí na chuť i Češi. Podíl ležáků na domácím trhu se v pololetí zvýšil z 28,8 na 30 procent. To podle odborníků zřejmě souvisí s rostoucí kupní silou. Prudce také roste spotřeba nealkoholických piv, ve srovnání s loňským prvním pololetím vzrostla o 31 tisíc na rekordních 278 tisíc hektolitrů.

V Česku letos vzrostla poptávka po pivu v plechovkách, jejichž podíl na výstavu se zvýšil z loňských 1,7 procenta na 3,2 procenta. Většina piva určeného pro tuzemský trh byla i letos stočena do sudů, jejichž podíl ovšem klesl z loňských 50 na 48 procent. Na lahvové pivo připadlo 46 procent piva.„Význam ostatních druhů obalů, jako jsou minisoudky a PET lahve, zůstává malý,“ dodal Veselý.

V Česku se vypije nejvíc, také díky turistům

Spotřeba piva činila loni v ČR 158,8 litru na osobu. Podle odhadů se na ní z 15 až 20 procent podíleli zahraniční turisté. V Česku je 48 průmyslových pivovarů. Sedm největších z nich uvaří 84 procent českého piva. Jedničkou na trhu je Plzeňský Prazdroj, který zaujímá téměř padesátiprocentní podíl.

Česká republika byla v loňském roce 16. největším producentem piva na světě. Česko se na loňské světové produkci piva podílelo 1,1 procenta a ve statistikách evropské výroby piva mělo podíl 3,4 procenta. První tři místa v pořadí největších světových výrobců zlatavého moku připadla Číně, Spojeným státům a Rusku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Města začala utrácet peníze vrácené po krachu Sberbank

Radnice začínají utrácet první miliony, které získaly zpět po krachu Sberbank. Peníze jim sice vrátil insolvenční správce už před rokem, ale soutěžení nových zakázek pak trvalo měsíce. Přes dvě miliardy měl u banky například Kraj Vysočina. Stejně jako ostatní dostal zpět 95 procent.
před 7 hhodinami

Elektromobily táhnou jen s podporou státu

Krize evropského průmyslu těžce dopadá zejména na elektromobily. Zájemců sice na starém kontinentě ubývá, existují ale i výjimky jako Česko či severské země. Prodej tam ale silně ovlivňují pobídky či daňové úlevy, kterými se státy snaží elektromobilitu podporovat.
včera v 07:25

Náš deficit byl vždy menší než plánovaný, říká Stanjura. Schillerová vytýká schodku doping

Nejlepší deficit od pandemie, ale zároveň pátý nejhlubší od vzniku Česka. Vláda loni hospodařila se schodkem 271,4 miliardy korun. „Vždy jsme měli menší deficit, než bylo v plánu,“ poznamenal v pořadu Události, komentáře ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Kritice opozice se nevyhnul. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) vytýká nárůst provozních výdajů, místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD) zase „vysávání peněz“ ze státních podniků.
6. 1. 2025

Reportéři ČT mapovali český odběr ruského plynu

Od nového roku přestala Ukrajina pouštět ruský plyn do Evropy. Přestože si Česko vybudovalo nezávislost skrze cestu k západnímu plynu, ten levnější ruský se od října 2023 začal potichu vracet. V posledních měsících jej Česko odebíralo téměř ze sta procent. Peníze za ropu bude země ještě půl roku posílat do Ruska, pak začne čerpat pouze ze západu. Za necelé tři roky otevřené války proti Ukrajině získala Moskva z Česka za tyto suroviny zhruba 315 miliard korun, to je o sto miliard více než za stejně dlouhou dobu před invazí. Pro Reportéry ČT natáčel Michael Fiala.
6. 1. 2025

Cena daňově nejvýhodnější stravenky vzrostla, příspěvek ale bývá nižší

Daňově nejvýhodnější stravenka má letos hodnotu 225 korun. Proti loňsku je to o čtrnáct korun více. Většina zaměstnavatelů ale poskytuje na oběd nižší příspěvek, zpravidla kolem 140 korun. Polední menu přitom v loňském roce mírně zdražila na 194 korun.
6. 1. 2025

Stoupá počet samoodečtů. Podle dodavatelů energií je na ně ideální doba

Počet provedených samoodečtů energií – tedy elektřiny a plynu – stoupá. Podle některých dodavatelů je k tomu právě teď ideální doba. Od ledna totiž řadě zákazníků energie zlevnily a změnila se také cena regulované složky. Samoodečet ale není povinný. Spotřebu ke konci roku případně dodavatel odhadne.
6. 1. 2025

Státní rozpočet loni skončil ve schodku 271,4 miliardy korun

Státní rozpočet loni skončil ve schodku 271,4 miliardy korun, oznámil resort financí. Návrh rozpočtu na loňský rok počítal původně se schodkem 252 miliard korun, v říjnu ale sněmovna plánovaný deficit zvýšila o třicet miliard kvůli dopadům zářijových povodní. Státní dluh ke konci roku 2024 vzrostl na 3,365 bilionu korun, o rok dřív byl 3,111 bilionu.
6. 1. 2025Aktualizováno6. 1. 2025

Ceny energií zřejmě budou letos dál klesat

Průměrné ceny energií podle regulačního úřadu i ministerstva průmyslu letos dál klesnou. Důvodem je příznivý vývoj na trzích. Ten pozitivně upravil ceníky dodavatelů už minulý rok. Tak výraznou vlnu zlevňování jako loni ale už společnosti neočekávají. Ceny tak zůstanou výše než před energetickou krizí.
6. 1. 2025
Načítání...