„Černé pondělí“ pro ruské firmy. Nové americké sankce srazily akcie i kurz rublu

Ruské akcie během dne oslabovaly, tamní média píší o „černém pondělku“. Například hliníkárenský gigant Rusal během obchodování na burze v Hongkongu odepsal 50 procent. Firma oligarchy Olega Děripasky se totiž ocitla na novém sankčním seznamu Spojených států, který je reakcí na údajné vměšování Moskvy do předloňských amerických voleb. Na ruském trhu byl propad akcií o něco mírnější.

Kvůli americkým sankcím ztrácely na burzách v Moskvě i Londýně také akcie dalších ruských podniků, oslabil i hlavní index ruské akciové burzy a kurz rublu.

Spojené státy v pátek rozšířily sankční seznam o 24 Rusů a 14 subjektů. Akcie firem, které figurují na černé listině, jsou pod silným prodejním tlakem, protože sankce vyžadují, aby se investoři podléhající jurisdikci USA těchto cenných papírů zbavili do jednoho měsíce, tedy do 7. května. Jak oznámilo ministerstvo financí, týká se to společností EN+, Rusal a GAZ.

Akcie energetické firmy EN+ Group na londýnské burze nakonec přišly o 42 procent. Akcie Rusalu v Moskvě odepisovaly až 29 procent, nakonec se ale ztráta ustálila na 20 procentech. Společnost Rusal již oznámila, že může mít problémy ohledně úvěrových závazků. Dopad na celkovou finanční situaci nyní vyhodnocuje.

Rusal patří miliardáři Olegovi Děripaskovi. Podle časopisu Forbes se hned první den po vyhlášení sankcí hodnota Děripaskova majetku snížila o miliardu dolarů. Na moskevské burze se propadly také ceny akcií ruské banky VTB, jejíž šéf Andrej Kostin je rovněž na americkém sankčním seznamu. Novaja Gazeta ale upozornila, že oslabily třeba i akcie Sberbank, a to o 15 procent.

Ruská vláda podpoří firmy zasažené novými sankcemi

Index moskevské akciové burzy RTS, jehož hodnota se měří v dolarech, se propadl o více než deset procent na 1095 bodů. Rublový index MOEX ztratil přes osm procent.

Dolar se vyhoupl nad 60 rublů za dolar. Na moskevské burze rubl vůči dolaru klesl o 3,39 procenta, což byl nejvyšší propad od ledna 2016, napsala agentura Reuters. Evropská měna zase posílila za jediný den ze 70 na 74 rublů za euro.

Zařazení na černou listinu znamená, že americké úřady dotčeným osobám a společnostem zmrazí veškerý majetek, který mají na území pod americkou správou. Americké firmy navíc nesmějí se sankcionovanými lidmi a subjekty nijak spolupracovat. Ruský premiér Dmitrij Medvěděv nařídil vládě připravit návrhy na podporu ruských firem, které se ocitly na novém sankčním seznamu.