Petrohrad - Ceny obilí na světových trzích budou v budoucnu více kolísat a je pravděpodobné, že se udrží na současných úrovních nebo ještě vzrostou. Na Světovém obilnářském fóru v Petrohradu se na tom shodli představitelé některých organizací, které sledují trendy v zemědělství. "Kolísavost cen se v budoucnu pravděpodobně zvýší," řekl Alexander Sarris, který v rámci Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) vede oddělení pro obchod a trhy. Na vývoj cen podle něj budou mít vliv nové faktory, takže po 40 až 50 letech relativní cenové stability ceny začnou výrazněji kolísat.
Ceny obilí se zvýší a budou více kolísat
Ceny potravin se koncem roku 2006 začaly velmi rychle a velmi výrazně zvyšovat. Tehdy se jako hlavní důvod uváděl růst životní úrovně v zemích, jako je Čína, později se ale ukázalo, že tento vliv není tak silný, aby se ceny potravin musely v krátké době zvýšit tak výrazně.
Ceny by tak nyní měly zůstat na úrovních, kde byly před cenovým šokem v letech 2006 až 2008, případně se z těch úrovní zvyšovat. Ceny obilí se na rekordu ocitly právě v loňském roce, od té doby ale klesly, převážně kvůli dopadům světové finanční a hospodářské krize. Ta má vliv na celkový pokles poptávky.
Důvody pro další růst cen obilí do budoucna ale trvají. Světová populace se zvyšuje a systematicky s ní i poptávka. Stále také hrozí, že v některých klíčových oblastech pěstování se vyskytnou období sucha, která zničí úrodu.
„V následujících deseti letech vidíme ceny na úrovních, kde byly před cenovým skokem v letech 2006 až 2008, anebo výše,“ řekl Wayne Jones z Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Stejně jako Sarris z FAO, i Jones vede v rámci OECD oddělení pro obchod a trhy. Jones počítá v nastíněném scénáři s tím, že oživení světové ekonomiky nastane spíše dříve než později.