Byty si po zpřísnění hypoték koupí jen bohatí, varuje europoslanec. ČNB oponuje: Bráníme před krizí

42 minut
Má mít ČNB možnost regulovat výši hypoték?
Zdroj: ČT24

Česká národní banka zvažuje, že znovu předloží návrh novely zákona, díky které by dostala možnost více regulovat například výši úrokových sazeb než dnes. Podle ředitele sekce měnové Tomáše Holuba potřebuje mít ČNB nástroje, pomocí kterých by mohla zabránit finanční krizi. Ta se může zrodit právě kvůli tomu, že se lidé příliš zadluží. Podle europoslance TOP 09 Luďka Niedermayera ale situaci na trhu s nemovitostmi regulace nevyřeší.

„Střetává se tu zájem bankovních domů půjčovat a zájem lidí koupit si byt. A ty zájmy jsou identické. Nemyslím si, že by to vyřešila restrikce nebo regulace. Všechny problémy nemůže vyřešit ČNB,“ tvrdí Niedermayer.

„Spíš bych hledal cesty, jak stavět více bytů, třeba i za cenu toho, že by se nerozvíjel koncept sociálních bytů pro určité skupiny lidí,“ navrhl.

Podle Holuba má mít centrální banka možnosti, jak omezit dostupnost hypoték. „Pokud má rodina snadný přístup k hypotéce, může se jí stát, že v současné cenové spirále koupí předražený byt, který bude mít celý život problém splácet. Chceme zabránit tomu, aby rostly nadměrné hypoteční úvěry i ceny bydlení. Podobné zákonné úpravy mají v řadě zemí,“ hájil Holub zvažovanou novelu zákona o ČNB.

Objem hypoték
Zdroj: ČT24/Ministerstvo pro místní rozvoj

V současnosti může centrální banka ostatním bankovním domům pouze doporučovat, jak vysoké částky vzhledem k ceně nemovitostí mají půjčovat. „Abych to laicky přiblížil, je to rozdíl mezi doporučenou rychlostí v obci, anebo maximálně povolenou rychlostí. To, co dnes máme na hypotéky, jsou pouze doporučení a ta nejsou právně vymahatelná. A my chceme, abychom v budoucnu mohli, když bude potřeba, zavést takzvanou maximální rychlost,“ vysvětlil na podzim v pořadu OVM guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Podíl nových hypoték, kde úvěry představují 80 až 90 procent hodnoty nemovitosti, ve druhém čtvrtletí roku 2017 činil 28 procent. Podle Holuba se začal ve druhé půlce loňského roku tento podíl blížit hranici 15 procent, kterou doporučuje ČNB. Upozornil, že přesná čísla zatím nejsou k dispozici.

Pokud by centrální banka získala účinnější nástroj, jak regulovat výše hypotečních úvěrů, znamenalo by to podle Niedermayera, že lidé ze střední třídy na vlastní bydlení nedosáhnou. „Skončí to tím, že se byty budou koncentrovat u movitých, kteří nebudou mít problém složit větší hotovost. A ti budou nemovitosti kupovat a pronajímat,“ varoval europoslanec.

Průměrná úroková sazba hypoték
Zdroj: ČT24/Hypoindex.cz

Lidé si moc půjčují a jen pomalu spoří

Na tom, že současný boom hypoték je rizikem, se oba hosté pořadu OVM shodli. Niedermayer poznamenal, že úrokové sazby jsou nyní nízké, v budoucnu ale porostou. „Je otázka, jestli si lidé dnes uvědomují, co to udělá s jejich splátkami, až se hypoindex dostane ze současných dvou procent na normální úroveň, což jsou čtyři procenta. Anebo ještě výše. Výrazné zvýšení na šest nebo osm procent by byl pro domácnosti velký stres,“ upozornil.

„Většina ekonomických krizí vznikala na realitním trhu, kdy byly ceny příliš vysoké a všem se to zdálo normální, dokud ekonomika neklopýtla, nezačalo se propouštět, lidé nemohli své hypotéky splácet a stát musel zachraňovat banky,“ připomněl europoslanec.

Zadluženost domácností
Zdroj: ČT24/ČNB

Část zájemců o nákup nemovitosti už dnes doporučení ČNB obchází a místo spoření na „základ hypotéky“ si půjčují jinde. „Vidíme, že naše doporučení zabralo a spirála zpomaluje, ale ne dostatečně,“ řekl Holub z ČNB.

Podle něj i dnes lidé spoří, ale pomaleji než v minulých letech, což může v budoucnu ekonomiku srazit. „Lidé si málo šetří a spoléhají na to, že ekonomika bude dobře fungovat. Znamená to, že si můžeme dovolit čím dál méně chyb,“ dodal Niedermayer.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Akcionáři Tesly schválili plán odměn pro Muska až za 878 miliard dolarů

Akcionáři společnosti Tesla schválili balík akcií pro zakladatele a šéfa firmy Elona Muska, který by mu mohl během příštích deseti let vynést až 878 miliard dolarů (18,5 bilionu korun). Už nyní nejbohatší muž planety by se tak mohl stát prvním dolarovým bilionářem v historii.
před 1 hhodinou

Ložisko u Zlatých Hor podle průzkumu skrývá skoro jedenáct tun zlata

Ložisko v okolí Zlatých Hor na Jesenicku podle výsledků nového průzkumu, který zveřejnil státní podnik Diamo, skrývá zásoby skoro 11 tun zlata, pětinásobek původních propočtů. Hodnota naleziště činí bezmála 30 miliard korun, vytěžit ale kvůli rentabilitě dobývání půjde pouze část. Celkem se pod českým územím podle údajů České geologické služby nachází více než 77 tun ekonomicky dostupných zásob zlata.
před 9 hhodinami

ČNB po kritice otočila, bankovky s Michlem nebudou

Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl rozhodl, že na speciální pětitisícikorunové bankovce ke 100. výročí založení Národní banky Československé nebude jeho podobizna. Michl to řekl po zasedání Bankovní rady. Nápad, který kritizovala řada expertů, podle něj vznikl v sekci peněžní a platebního styku centrální banky.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Ministerstvo zlepšilo prognózu vývoje hospodářství, centrální banka ji zhoršila

Ministerstvo financí zlepšilo ve čtvrtek odhad letošního hospodářského růstu. Hrubý domácí produkt (HDP) se podle něj letos zvýší o 2,4 procenta, v srpnu ještě čekalo růst 2,1 procenta. Inflace by letos měla být průměrně 2,4 procenta, vyplývá z představené makroekonomické prognózy. S odlišným názorem přišla Česká národní banka, která ve své prognóze pro letošek nyní očekává růst o 2,3 procenta, zatímco v srpnu odhadovala 2,6 procenta.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Podvodníci rozšiřují triky, jak vylákat peníze od klientů bank

Půl druhé miliardy korun vylákali podvodníci od začátku roku od klientů bank, každý přišel v průměru skoro o 22 tisíc. Ať už se nechali lapit na falešný e-mail, SMS, nebo video slibující nebývale výhodnou investici. Všeho podle bankovní asociace přibývá. Častým scénářem je také falešný kurýr přebírající v hotovosti peníze od obětí podvodu. Lidé podle odborníků navíc často podceňují zabezpečení svého účtu nebo sociálních sítí. Používají slabá hesla, která ani pravidelně nemění. I to může hackerům usnadnit práci. Více než desetina Čechů se rovněž domnívá, že pro podvodníky nejsou dostatečně zajímaví a že tak sami nemohou přijít o peníze. Právě to ale banky na příkladech vyvracejí.
před 18 hhodinami

Členské státy EU se shodly na nových klimatických cílech

Členské státy EU se oficiálně dohodly na novém klimatickém cíli Evropské unie pro rok 2040. Cílem je stále snížení emisí o 90 procent do roku 2040 oproti roku 1990, jak navrhovala Evropská komise, nicméně některé státy včetně Česka si vyjednaly určité ústupky. Česko v souladu se svou dlouhodobou pozicí hlasovalo proti. Pro přijetí návrhu však stačila kvalifikovaná většina. Analytici varují, že stanovení nového klimatického cíle pro rok 2040 je upevněním Green Dealu.
5. 11. 2025Aktualizováno5. 11. 2025

Těžba černého uhlí skončí v Česku v lednu 2026

Těžba černého uhlí v Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku skončí k 31. lednu příštího roku. Z těžební společnosti OKD odejde ke stejnému datu 750 zaměstnanců a k 28. únoru dalších 150, sdělila mluvčí OKD Barbora Černá Dvořáková. Důl ČSM je posledním činným černouhelným dolem v zemi, skončí tak těžba černého uhlí v celé České republice.
5. 11. 2025Aktualizováno5. 11. 2025

Budoucí vláda zamýšlí nulovou daň z léků na předpis

Vznikající kabinet chce v tomto volebním období směřovat k zavedení nulové daně z přidané hodnoty (DPH) na léky na předpis. Možná koalice ANO, SPD a Motoristů předpokládá, že by takový krok vyšel na jednotky miliard korun. Ušetřit mají na druhé straně pojišťovny i pacienti. Část politických uskupení, která se ocitnou v opozici, hodlá o návrhu ještě diskutovat. Za vhodnější považuje případnou nulovou sazbu prosazovat cíleně jen u některých pacientů.
5. 11. 2025
Načítání...