Bulharští zaměstnanci ČEZu chtějí ve čtvrtek stávkovat

Praha/Sofia - Problémy ČEZu v Bulharsku se prohlubují. Zaměstnanci distribuční společnosti CEZ Razpredelenie Bulharka, kterou český energetický gigant ovládá, chtějí ve čtvrtek vstoupit do stávky. Chtějí tak přinutit vedení společnosti, aby jim zvýšilo platy o 25 procent a upustilo od plánovaného propouštění.

Zaměstnanci distribuční společnosti vyhrožují stávkou již od poloviny března, po krachu úterního jednání, na kterém stávkový výbor odmítl nabídku ČEZu na 23,4 procentní růst mezd, se však její hrozba přiblížila. Účast by mohla být podobná jako při výstražném protestu minulý čtvrtek, do kterého se zapojilo zhruba 1200 zaměstnanců, tedy asi 40 procent z jejich celkového počtu.

Kromě výše mezd se odborům nelíbí také chystané propouštění. ČEZ chce snížit stavy asi o 400 lidí, protesty zaměstnanců ale považuje za neoprávněné. „V rámci transformace skupiny ČEZ v Bulharsku jsme vytvořili 222 nových pracovních pozic. Část zaměstnanců, jejichž pracovní pozice má být zrušena, mohou přejít na jiné pozice v rámci skupiny ČEZ v Bulharsku,“ vysvětlila mluvčí ČEZu Eva Nováková.

Odboráři výrobci elektrické energie hrozí, že případný protest by mohl způsobit výpadky proudu. ČEZ ale říká, že stávkující zaměstnanci jsou ze zákona povinni i tak zajistit zásobování elektřinou.

CEZ Razpredelenie Bulgaria celkem zaměstnává přibližně 3000 lidí. Vedle distribuční společnosti vlastní ČEZ v Bulharsku i černouhelnou elektrárnu Varna.

Vydáno pod