Britské dostihy doplácejí na líné sázkaře

Londýn – Lidé dostihům nerozumí, tak radši sázejí na fotbal. Na to už doplácí britský dostihový průmysl, který se potýká s nedostatkem peněz. Sport s mnohaletou národní tradicí však decimují i nelegální sázky na internetu. Česko však tento trend ohrozit nemůže. Sázení na koně je u nás totiž jen okrajovou záležitostí. Češi sází mnohem raději na fotbal nebo na hokej.

Sázkaři budou vyhrávat méně

Pořadatelům britských dostihů se peníze z nelegálních sázek nevracejí a dotace na jednotlivé závody navíc klesají. To je nutí snižovat počet dostihů i výši výher. Letos například ze sázek získají jen 70 milionů liber. Před dvěma lety to přitom bylo ještě o třetinu více.

Reportáž Jany Horké (zdroj: ČT24)

generální ředitel Jockey Clubu Simon Bazalgette

„Lidé rozumí fotbalu lépe, a proto je pro ně snazší na něj sázet. Musíme dostihy zatraktivnit. Jen tak udržíme naši pozici na sázkařském trhu.“

Nové trendy dopadají už i na největší britskou sázkovou kancelář William Hill. I kvůli oblibě sázení přes internet loni Britové u kanceláře utratili pouze 2,5 miliardy liber, tedy o osm procent méně než v předchozím roce. Sázkové kanceláře navíc postupně přesouvají svá sídla do zahraničí, a neodvádí tak daně ani příspěvky na podporu domácího sportu. „Internet změnil svět. Úplně zmizely sázky přes telefon. Dnes může na dostihy v Británii pohodlně sázet celý svět,“ říká redaktor Sporting Life Dave Ord.

Na Čechy internetové sázení také dopadá

ředitel dostihového závodiště ve Velké Chuchli Petr Drahoš

„Na dostihové sázky sází čím dál víc lidí. Problém je ten, že ubývají velcí sázkaři. Je to dané tím, že velcí sázkaři se orientují na internetové společnosti, které nabízejí neporovnatelné kurzy proti nám.“

I když je v Česku sázení v dostizích jen okrajovou záležitostí, trend se republiky také týká. Přesto se v dostizích u nás ročně majitelům koní vyplatí 55 milionů korun. Jen 3,5 milionu však jde ze sázek. Pro české pořadatele jsou nejdůležitější příjmy od sponzorů a reklamních partnerů. Úbytek sázkařů  ro ně proto není tak zásadní jako pro jejich britské kolegy.

Na dostizích
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 10 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 10 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 11 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
před 20 hhodinami

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
včeraAktualizovánovčera v 13:45

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
včera v 09:26

Žadatelé dostanou peníze předem, řekl Hladík k Nové zelené úsporám

Zásadní novinkou programu Nová zelená úsporám pro energeticky úsporné renovace domů je, že žadatelé dostanou peníze předem. Řekl to ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který spolu s ředitelem Státního fondu životního prostředí ČR Petrem Valdmanem upravený program představil na výstavě Infotherma, jež v pondělí začala v Ostravě. Ohlásili rovněž první výzvu v oblasti takzvaných zelených plynů Greengas určenou pro výrobu vodíku v elektrolyzéru.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Česko a Vietnam uzavřely strategické partnerství, chtějí zintenzivnit obchod

Posílení obchodních vztahů, ale také užší spolupráci ve vědě a výzkumu mezi Českem a Vietnamem si slibují premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vietnamský protějšek Pham Minh Chinhem od strategického partnerství, na které obě země povýšily své vzájemné vztahy. Politici to oznámili v pondělí po jednání ve Strakově akademii.
20. 1. 2025
Načítání...