Britská vláda přebírá většinový podíl v Royal Bank of Scotland

Londýn - Britská vláda získá v rámci záchranného plánu na navýšení bankovního kapitálu podíl 57,9 procenta v domácím finančním ústavu Royal Bank of Scotland (RBS). Oznámila to dnes firma, která se potýká s důsledky světové finanční krize. Na zastoupení banky v Česku toto oznámení přímý dopad nemá, uvedl mluvčí RBS v České republice Tomáš Tesař.

RBS minulý měsíc uvedla, že zvýší svůj kapitál o 20 miliard liber (přes 600 miliard korun). Vláda se v rámci pomoci bankovnímu sektoru zavázala, že nakoupí nové akcie RBS za pět miliard liber. Přislíbila rovněž, že koupí akcie i za zbývajících 15 miliard liber, pokud se neobjeví jiní zájemci.

RBS dnes uvedla, že investoři nakoupili pouze necelých 56 milionů nabízených akcií, takže na vládu zbylo 22,8 miliardy akcií. „V důsledku toho bude ministerstvo financí vlastnit zhruba 57,9 procenta rozšířeného akciového kapitálu RBS,“ uvedla firma. 
 
Britská vláda minulý měsíc zveřejnila záchranný plán, v jehož rámci vyčlenila na podíly v ohrožených bankách 50 miliard liber. Na 200 miliard liber zvýšila fond, který má centrální banka k dispozici pro krátkodobé půjčky, a 250 miliard určila na záruky mezibankovních půjček během tří let.

Vláda spojila pomoc bankám s řadou podmínek, které se týkají například odměn vedení bank. Letos by si například neměli členové správních rad vyplácet odměny v hotovosti. Banky se také mají soustředit na úvěry malým firmám i majitelům domů a pomáhat lidem, kteří mají potíže se splácením hypoték.


RBS vstoupila na český a slovenský trh letos v září koupí ABN AMRO Bank. Její zástupci při představení uvedli, že RBS chce v tuzemsku být bankou především pro velké společnosti s ročními tržbami od miliardy korun. Bankovní služby pro širokou veřejnost, které nabízí třeba v Británii, poskytovat neplánuje.

Gordon Brown
Zdroj: ČT24
Vydáno pod