Bezlopatková turbína je nominovaná na vynález roku, funguje i na malých potocích

2 minuty
Bezlopatková turbína docenta Sedláčka
Zdroj: ČT24

Docent pražského Českého vysokého učení technického (ČVUT) Miroslav Sedláček je nominován na Evropskou cenu pro vynálezce roku 2016. Úspěchu se mu dostalo v kategorii Výzkum díky vynálezu bezlopatkové kapalinové nebo jinak řečeno odvalovací turbíny. Prestižní vyznamenání uděluje Evropský patentový úřad a výsledky budou zveřejněny 9. června v Lisabonu.

Vynález funguje na principu rotoru a hřídele. Skládá se z rotoru ve stavu koule či polokoule, která se otáčí uvnitř nádoby. Tím, že kolem rotoru protéká voda, začíná se koule odvalovat po vnitřní stěně a dochází ke generování výkonu.

Schéma odvalovací turbíny
Zdroj: Cas.cz

Turbínu stačí „posadit“ s betonovou deskou bez stavební úpravy do vody. Nepotřebuje náhon, nepotřebuje jez. Je přenosná, i tu největší unesou dva lidé a dá se převést v zavazadlovém prostoru osobního auta. Může fungovat na spádu 5 metrů stejně jako 20 a více – a to bez úprav. Právě zvládnutí různých spádů je největší výhodou.

Turbína má velmi jednoduchou konstrukci a účinnost kolem 40–70 %. Turbína s označením DVE 120 je určena především pro spády 3–15 metrů a průtoky 4–15 litrů za sekundu. Může také pracovat s průtokem stovek litrů za sekundu při spádu cca 1 metr.

  • Mikroturbína bude instalována v potoce o spádu 10 metrů a průtoku 10 litrů za sekundu. V něm bude mít mikroturbína výkon 260 W elektrické energie. To v praxi znamená, že vyrobí 6,2 kWh denně, při provozu 300 dní v roce pak 1860 kWh ročně.
  • Turbína při potoku o spádu 5,5 metru a průtoku 6 litrů vody za sekundu tak může vyřešit osvětlení pro dva malé rekreační objekty.

Vynález má velice ekonomický provoz, návratnost investice je kolem tří let a vylepšuje se zejména v odlehlých místech, kde se nevyplatí investovat do kabelových přívodů a napojení na distribuční síť. Sám autor si zařízení pochvaluje díky jeho možnostem. „Právě díky svému principu může efektivně využívat takzvané velmi nízké spády, tedy rozdíly hladin menší než metr,“ řekl Sedláček.

Za 24 hodin může zvládnout naakumulomovat 10 až dvanáct kilowatthodin elektřiny. Deset kilowatthodin postačuje pro běžný provoz tři domácností. „Když je ta turbínka zmenšená, na řekněme 5–10 centimetrů, může pohánět vrtací nástroje, čisticí nástroje, ale samozřejmě prvotní je ta energetika,“ popsal věděc další využití turbíny. 

Nápad na svůj vynález získal díky pozorování přírody, přesněji řečeno vody. Na ní totiž pozoroval plovoucí předměty, které se dostanou do vodního víru a začnou se koulet uvnitř tůňky v protisměru, kam je odvalován. Trvalo 23 let, než svá zkoumání zhmotnil ve funkční stroj. Aktuálně má vynález Europatent a patentována je turbína i ve Spojených státech.

Spolupráce Česka a Slovenska

Vynález byl v modelové podobě předváděn na mezinárodním veletrhu Hannover Messe. Tam zažil velký úspěch a podobně tomu bylo i na prezentacích ČVUT a Akademie věd. Turbína je celoživotním dílem Sedláčka v rámci výzkumu na Ústavu termomechaniky Akademie věd České republiky. Na vzniku se podílel profesor František Maršík DrSc. z Ústavu termomechaniky AV ČR a docent Stanislav Hostina Ph.D., slovenský vědec.

Je nejdůležitější cenou za inovace v Evropě. Uděluje ji od roku 2006 každoročně Evropský patentový úřad (EPÚ). Touto cestou se oceňují jednotliví vynálezci a týmy vynálezců, kteří svými vynálezy přispívají k nalezení technických odpovědí na nejdůležitější výzvy naší doby.

Ilustrační foto
Zdroj: Thinkstock

Objev by mohl ve světě pomoci využít polovinu potenciálu vodní energie. Více než polovina hydroenergetického potenciálu naší planety zůstává nevyužitá, protože se nachází ve velmi nízkých spádech a malých průtocích vody, s nímž současné vodní turbíny nedokáží pracovat s dostatečnou ekonomickou efektivností. Vynález by tak mohl pomoci při řešení podílu obnovitelných zdrojů na celkové energetické bilanci pomocí tzv. mikropotenciálu energetických zdrojů.

Načítání...