Berlín nabízí jako první metropole na světě vlastní koncovou doménu

Berlín - Berlín je vůbec první metropolí na světě, která dává k širokému využití vlastní koncovku internetové domény .berlin. Ode dneška si mohou zájemci tuto koncovku webové adresy zaregistrovat. Další světová města budou zřejmě příklad Berlína následovat.

Podle zpravodaje ČT v Německu Martina Jonáše Berlín o prvenství velmi stál. I proto asociace Dotberlin, která sdružuje asi 70 velkých firem a institucí, investovala do příprav nové domény asi 2 miliony eur. Díky tomu se podařilo, že Berlín ji nabízí tak brzo. O registraci je podle Martina Jonáše velký zájem, žádají o ni desetitisíce firem a subjektů. 

„Koncovky jako je .berlin podle našeho názoru zásadně změní zacházení s doménami,“ říká Dirk Krischenowski ze společnosti Dotberlin. Podle něj by nová doména mohla přilákat velké mezinárodní společnosti se sídlem v Berlíně. Předpokládá také, že o koncovku budou mít zájem i firmy z cestovního ruchu nebo taky řemeslníci. 

Pokud totiž bude zákazník na internetu hledat firmu přímo z Berlína, budou mít stránky s novou koncovkou lepší pozici ve vyhledávačích. Ročně by taková doména měla zájemce vyjít na 30 až 60 eur. Koncovku ale může získat pouze ten, kdo má sídlo nebo bydliště v Berlíně. 

Na slušné peníze si přijde i samo město, v prvních dvou letech bude Berlín dostávat od provozovatelů těchto adres půl milionu eur. 

.wien, .newyork, .london

Berlín není úplně prvním hlavním městem, které vytvořilo vlastní internetovou koncovku. Už na začátku března spustila Vídeň stránky seestadt.wien. Hlavní rakouské město nicméně zatím nenabídlo koncovku široké veřejnosti. Registrace zájemců o tuto koncovku začne teprve v polovině července. 

A vlastní internetovou koncovku už připravují další světové metropole jako New York, Londýn nebo Paříž. Zavádění webových adres s rozmanitými koncovkami umožnila nedávná změna mezinárodních pravidel.

6 minut
Martin Jonáš: Berlín na koncovce vydělá půl milionu eur ročně
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Šest zemí včetně Česka vyzývá EU k zachování hybridních aut po roce 2035

Představitelé Itálie, České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Bulharska vyzývají Evropskou unii, aby od roku 2035 nezakazovala hybridní automobily. Požadují rovněž zařazení biopaliv mezi paliva s nulovými emisemi. Informovala o tom v pátek agentura ANSA s odvoláním na dopis, který podle ní podepsal mimo jiné český premiér v demisi Petr Fiala (ODS).
před 8 mminutami

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 1 hhodinou

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
13:51Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.
13:34Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...