Asociace: Nebankovní firmy letos poskytly více peněz

Nahrávám video

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) v prvním čtvrtletí 2016 poskytly prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu celkem 44,1 miliardy korun, což je o čtyři procenta více než před rokem. Společnosti zároveň po nárůstu zájmu u financování firemních investic zaznamenaly růst i u spotřebitelů. Podle nich je to pro ekonomiku pozitivní signál.

Konkrétně financování podnikatelských investic úvěry a leasingem stoupolo o více než 16 procent, o téměř pětinu vzrostlo financování spotřebitelskými úvěry či leasingem, naopak o procento se snížilo i financování factoringem.

„V prvním čtvrtletí jsme zaznamenali výrazný nárůst objemu obchodů jak ve financování firemních investic, tak spotřebitelů. Ukazuje se, že investiční optimismus, který jsme v loňském roce evidovali spíše v podnikatelské sféře, dorazil i do domácností. To je určitě příznivý signál pro celou ekonomiku,“ komentoval výsledky předseda představenstva ČLFA Libor Bosák. ČLFA sdružuje 40 tuzemských poskytovatelů leasingu, podnikatelských i spotřebitelských úvěrů a factoringu.

Z celkových 44,11 miliardy korun bylo 36,86 miliardy určeno na financování firemních investic a provozu a 7,25 miliardy na financování zboží a služeb pro domácnosti.

Objem leasingu movitých věcí členů asociace meziročně vzrostl o 25,7 procenta na 12,15 miliardy korun. Významně se přitom zvýšil podíl operativního leasingu na celkovém leasingovém trhu v podnikatelské sféře. Jestliže v loňském prvním pololetí tento podíl činil 44,3 procenta, letos to bylo 58,3 procenta. Objem podnikatelských úvěrů členů asociace v prvních třech měsících roku vzrostl meziročně o 7,9 procenta na 10,09 miliardy korun.

Naopak pokles postihl factoring. Hodnota pohledávek postoupených v rámci factoringu na členské firmy se meziročně snížila o pětinu na 26,9 miliardy korun. Objem peněz poskytnutých klientům v rámci factoringu ale zůstal na téměř stejné úrovni jako před rokem (14,6 miliardy korun).

Nejvíce kontraktů firmy uzavřely na financování automobilů

Objem spotřebitelských úvěrů poskytnutých členy ČLFA stoupl o pětinu na 6,56 miliardy korun. Je to po odečtení výsledků společnosti Cetelem za první čtvrtletí 2015, protože její data jsou nyní součástí bankovních statistik. Objem spotřebitelského leasingu meziročně stoupl dokonce o 60,5 procenta, avšak z mnohem nižšího základu. Letos členové asociace jeho prostřednictvím poskytli domácnostem 0,69 miliardy korun.

Nahrávám video

Nejvíce kontraktů firmy jako obvykle uzavřely na financování automobilů. Na silniční dopravní prostředky poskytly do konce března 18,65 miliardy korun, z toho 9,81 miliardy korun bylo určeno na pořízení více než 25 000 nových osobních vozů. Prostřednictvím produktů členů ČLFA tak bylo financováno 42,1 procenta všech nových osobních aut prvně registrovaných v ČR během úvodního čtvrtletí roku.

HDP v loňském roce výrazně posílil, byli jsme na špičce Evropy, co se růstu HDP týče, ten je následován po nějaké době vždy i oživením ekonomiky, oživením důvěry v ekonomiku, snížením nezaměstnanosti, zvýšení jistoty spotřebitelů a právě proto si lidé půjčují více.
Libor Bosák
předseda představenstva ČLFA

Právě domácnosti se ale můžou kvůli rychlým půjčkám dostat do problémů a zatížit rodinný rozpočet. Do dluhové pasti padnou třeba tehdy, když se jednou půjčkou snaží hradit splátky nějaké jiné. „Je logické, že tyto soukromé subjekty jsou výrazně dravější ohledně cen půjček, lidé mohou očekávat, že výrazně přeplatí, nebo se dostanou do finančních problémů,“ upozorňuje výkonný ředitel portálu Chytryhonza.cz Jiří Paták.

Podle ředitele Poradny při finanční tísni Davida Šmejkala se lidé již částečně poučili a jsou při uzavírání půjček přece jen o něco opatrnější. Alespoň mladší ročníky, protože ti již základní finanční pojmy znají se školy, které se tomu začaly více věnovat. „U starších ročníků je to horší, oni nemají tu možnost se učit, učí se vlastními chybami a to někdy hodně bolí. Programů na vzdělávaní dospělých je málo,“ řekl Šmejkal. 

Poučili se lidé? Medializovaných případů, jak dluhy mohou končit, je celá řada. Jsou opatrnější?

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Obce žádají spravedlivější podíl z daní. Senátoři se chtějí obrátit na Ústavní soud

Kvůli systému, který mezi obce přerozděluje výnosy z daní, se chce část senátorů obrátit na Ústavní soud. Podle zástupců některých měst současná pravidla zvýhodňují čtyři největší sídla a připravují ostatní samosprávy o stovky milionů korun ročně. Například Liberec každoroční ztrátu vyčíslil na 800 milionů, Olomouc pak na 500 milionů až jednu miliardu. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se případným změnám nebrání, odmítá však negativní dopad na státní rozpočet.
před 5 hhodinami

Dodávky ropy přes Hormuz se možná nevrátí na předválečnou úroveň, uvádí CNBC

Dodávky ropy přes Hormuzský průliv se podle některých analytiků nemusejí vrátit na úroveň před válkou s Íránem ani v případě, že Washington a Teherán dosáhnou mírové dohody. Rejdaři podle nich budou i nadále zvažovat bezpečnostní rizika v Perském zálivu včetně možného obnovení bojů. To by mohlo dlouhodobě omezit provoz v jedné z nejdůležitějších světových námořních tras, píše ve své analýze web televize CNBC.
před 18 hhodinami

Na Kubě dochází už i pitná voda. USA pokračují v ekonomickém nátlaku

Havana tvrdí, že riziko útoku USA proti Kubě stoupá. Podle amerického serveru Axios ale prezident Spojených států Donald Trump invazi na karibský ostrov neschválil a dává přednost ekonomickému nátlaku, pod kterým by se komunistický režim sám zhroutil. Proto chce jeho administrativa nadále prosazovat sankce proti ostrovu, který se v současnosti potýká s nedostatkem ropy, elektřiny, ale například také pitné vody.
před 19 hhodinami

VideoČervený a Hladík se v Událostech, komentářích přeli o podobě Nové zelené úsporám

Stát obnoví podporu domácností, které chtějí přestavbou snížit spotřebu energií. Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) představil upravenou podobu programu Nová zelená úsporám – ten místo dotací nabídne především bezúročné úvěry. „Když jsme přišli na úřad, zjistili jsme, že to, jak to zastavil 10. listopadu 2025 ještě tehdejší ministr životního prostředí pan (Petr) Hladík (KDU-ČSL), tak tam nejsou žádné peníze. Bohužel modernizační fond byl přečerpán o deset miliard,“ prohlásil Červený v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským. Exministr Hladík se proti tvrzením ohradil a podotkl, že občany zajímá, jak jim vláda pomůže. „Nová česká vláda jim říká – my vám pomáhat nebudeme, my pomůžeme bohatým zahraničním bankám. Místo toho, abychom pomohli lidem a dali jsme jim dotace, tak peníze posuneme směrem k bankám,“ uvedl Hladík.
29. 5. 2026

Pozastavení dotací kvůli Babišově možnému střetu zájmů se týká i zemědělství

Dopis, který Evropská komise zaslala českým úřadům 20. května a který hovoří o pozastavení proplácení dotací kvůli podezření na střet zájmů u premiéra Andreje Babiše (ANO), se týká i zemědělských fondů, potvrdil agentuře ČTK nejmenovaný vysoce postavený unijní představitel. Na dopis bude ve spojitosti se zemědělskými dotacemi odpovídat Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), řekla mluvčí fondu Eva Češpiva.
28. 5. 2026Aktualizováno28. 5. 2026

Komise udělila Temu miliardovou pokutu

Evropská komise ve čtvrtek uložila čínské společnosti Temu pokutu ve výši 200 milionů eur (4,9 miliardy korun) za porušení nařízení o digitálních službách (DSA). Důkazy, které má komise k dispozici, naznačují, že spotřebitelé v EU se na platformě Temu s velkou pravděpodobností setkávají s nelegálním a nebezpečným zbožím. Společnost reagovala, že považuje pokutu za nepřiměřenou. Rozhodnutí EK však uvítal prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Tomáš Prouza, dle nějž by měly proti Temu zakročit i české úřady.
28. 5. 2026Aktualizováno28. 5. 2026

Na obnovu domu bude možné získat bezúročnou půjčku až dva miliony korun, řekl Červený

Na komplexní renovaci rodinného domu z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) si bude možné bezúročně půjčit až dva miliony korun. U bytových domů bude podpora činit až 750 tisíc korun na jeden byt a nízkopříjmové domácnosti budou moci v programu NZÚ Light získat přímou dotaci až 400 tisíc korun. Na tiskové konferenci to oznámil ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé). Příjem žádostí začne 25. června 2026. Program by měl být zajištěn do roku 2029.
28. 5. 2026Aktualizováno28. 5. 2026

Ministerstvo zemědělství nadále vyplácí dotace Agrofertu, zjistil Deník N

Ministerstvo zemědělství nadále vyplácí dotace holdingu Agrofert. Má za to, že na zemědělské dotace se nevztahuje omezení, o kterém rozhodla Evropská komise kvůli podezření na střet zájmů u premiéra Andreje Babiše (ANO). Deníku N to ve středu řekl ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD). Podle českých médií EK napsala českým úřadům, že do vyřešení střetu zájmů nebude proplácet žádné dotace firmám spojeným s Babišem. Agrofert tvrdí, že dotace čerpá v souladu se zákonem.
27. 5. 2026Aktualizováno27. 5. 2026
Načítání...