Americkou poštovní službu trápí dluhy

Washington - Americká poštovní služba, třetí největší zaměstnavatel ve Spojených státech, se topí v dluzích. Pro tento fiskální rok se deficit vyšplhal už k devíti miliardám dolarů. Hrozí jí dokonce platební neschopnost. Generální ředitel proto žádá Kongres o pomoc. Veškerá úsporná opatření totiž musí schválit politici. Pošta má nově fungovat jen pět dní. Díky víkendovému omezení provozu ušetří firma zhruba 3 miliardy dolarů ročně.

Většinu zaměstnanců americké poštovní služby tvoří veteráni americké armády, invalidé a Afroameričané. Z firmy má nyní odejít zhruba 120 tisíc lidí. Vedení společnosti se masivním propouštěním snaží snížit náklady. 

Navíc uzavře 37 procent poboček. „Pokud neuděláme nic do konce letošního roku, dojde k platební neschopnosti. Pokud neudáme nic ani příští rok, Pošta přestane existovat v té podobě, kterou známe dnes. Zaměstnává přitom zhruba 600 tisíc lidí. Nesmíme dopustit, aby tito lidé pocítili ekonomické nejistoty. Vše se dá ještě zachránit,“ prohlásil senátor Thomas Carper.

Američané posílají méně zásilek

Největším problémem pošty jsou nová média. Američané čím dál častěji komunikují se svými blízkými nebo platí faktury pomocí internetu či mobilního telefonu. Loni poslali o 13 procent zásilek méně. Společnost proto žádá Kongres o pomoc - chce využít miliardový přebytek z poštovního fondu zdraví.

Reportáž Lucie Edrové (zdroj: ČT24)

I to ale musí politici povolit. „Třicátého září potřebujeme peníze z tohoto fondu. Nebudeme jinak schopni provést platbu ve výši 5 a půl miliardy dolarů federální vládě. Zaplatíme našim zaměstnancům a dodavatelům, protože pokračujeme v naší činnosti,“ dodal generální ředitel pošty Patrick Donahoe.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
před 1 hhodinou

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
13:25Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborového webu oEnergetice.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
před 13 hhodinami

Žadatelé dostanou peníze předem, řekl Hladík k Nové zelené úsporám

Zásadní novinkou programu Nová zelená úsporám pro energeticky úsporné renovace domů je, že žadatelé dostanou peníze předem. Řekl to ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který spolu s ředitelem Státního fondu životního prostředí ČR Petrem Valdmanem upravený program představil na výstavě Infotherma, jež v pondělí začala v Ostravě. Ohlásili rovněž první výzvu v oblasti takzvaných zelených plynů Greengas určenou pro výrobu vodíku v elektrolyzéru.
včeraAktualizovánovčera v 22:04

Česko a Vietnam uzavřely strategické partnerství, chtějí zintenzivnit obchod

Posílení obchodních vztahů, ale také užší spolupráci ve vědě a výzkumu mezi Českem a Vietnamem si slibují premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vietnamský protějšek Pham Minh Chinhem od strategického partnerství, na které obě země povýšily své vzájemné vztahy. Politici to oznámili v pondělí po jednání ve Strakově akademii.
včera v 14:55

Lyžařské pobyty v zahraničí podražily, přesto je o ně velký zájem

Zimní pobyty na horách v zahraničí letos meziročně podražily až o desetinu. Přesto jsou na dobu jarních prázdnin téměř vyprodané. Potvrzují to cestovní kanceláře. Hlavní důvod, proč každým rokem jezdí především do Alp a Vysokých Tater čím dál víc Čechů, je jistota sněhu. Jen v Rakousku by jich letos měly trávit volno skoro dva miliony. Cestovat letecky začínají i do vzdálenějších oblastí, jako je Turecko nebo Bulharsko, kde je levněji.
včera v 06:30

Až dvě třetiny potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách

Až pětašedesát procent potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách. I když se chuť utrácet zákazníkům pomalu vrací, u řady věcí stále ceny pečlivě sledují. Ne všechny nabídky jsou ale skutečně výhodné. Špatný výpočet akční ceny je jedním z nejčastějších pochybení při kontrolách.
19. 1. 2025

Kala: NKÚ s kontrolou vynakládání peněz na digitalizaci stavebního řízení počká

Nejvyšší kontrolní úřad se zatím nebude zabývat vynakládáním prostředků ministerstva pro místní rozvoj na digitalizaci stavebního řízení. Jeho prezident Miloslav Kala to řekl v Otázkách Václava Moravce. Avizováno je podle něj šetření Evropské komise, forenzní audit nového ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (STAN) a je také podáno několik trestních oznámení. NKÚ má kontrolu připravenou, ale chce s ní počkat.
19. 1. 2025
Načítání...