Americká vláda dočasně zmírnila restrikce vůči firmě Huawei

Americké ministerstvo obchodu v noci na úterý dočasně na tři měsíce zmírnilo obchodní restrikce vůči čínskému výrobci telekomunikačních zařízení Huawei zavedené minulý týden. Tento krok má omezit negativní dopady na zákazníky čínského podniku po celém světě, píše agentura Reuters.

Ministerstvo se rozhodlo povolit firmě Huawei nakupovat americké zboží za účelem zachování nynějších komunikačních sítí a zajištění softwarových aktualizací pro existující telefony Huawei. Toto povolení je platné do 19. srpna a ministerstvo nevylučuje prodloužení jeho platnosti.

Podle ministra obchodu Wilbura Rosse operátoři díky tomuto povolení získají čas na úpravu svých aktivit. „Cílem je zřejmě zabránit kolapsu internetových, počítačových a telefonních systémů,“ uvedl washingtonský právník Kevin Wolf, který dříve působil na ministerstvu obchodu.

Zmírnění restrikcí podle agentury DPA mimo jiné znamená, že společnost Google může majitelům chytrých telefonů Huawei v příštích třech měsících i nadále poskytovat plný přístup k softwarovým aktualizacím a aplikacím.

Čínské akcie dnes díky zmírnění restrikcí vůči Huawei posílily. Index CSI300, který zahrnuje největší firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, si připsal téměř 1,4 procenta po pondělním poklesu o 0,9 procenta. Vzhůru zamířily i ceny akcií evropských výrobců čipů, které v pondělí výrazně klesly kvůli obavám z přerušení dodávek pro Huawei.

Americká vláda minulý týden firmu Huawei zařadila na černou listinu, takže americké podniky nyní potřebují zvláštní povolení, aby jí mohly dodávat své produkty. V pondělí pak společnost Google oznámila, že se chystá omezit čínské firmě Huawei používání svého operačního systému Android. Ta by kvůli tomu přišla o aktualizace a později i o přístup k řadě služeb amerického gigantu, jako jsou například aplikace Play Store, Gmail a YouTube. Společnost Google tím reagovala na zmíněné zařazení firmy Huawei na černou listinu.

Během pondělí se pak rozhodly zmrazit dodávky pro tuto čínskou společnost podle agentury Bloomberg i další velké firmy. Mezi nimi je údajně třeba společnost Intel, která Huawei dodává čipy pro počítačové servery, výrobce procesorů a modemů Qualcomm, společnost Xilinx, která vyrábí čipy pro počítačové sítě, nebo firma Broadcom, další klíčový dodavatel společnosti Huawei. Jejich vedení zaměstnancům sdělilo, že až do dalšího rozhodnutí nebudou společnosti Huawei dodávat žádné výrobky.

Evropa nebude Spojené státy v restrikcích následovat, řekla viceprezidentka Huawei

Zakladatel společnosti Huawei Žen Čeng-fej v úterý uvedl, že jeho firma se na restrikce ze strany USA připravovala. Dodal, že Huawei je schopna vyrábět čipy, které nyní nakupuje v USA. To však podle něj neznamená, že firma nákupy amerických čipů ukončí.

„Nynější kroky americké vlády podceňují naše schopnosti,“ prohlásil Žen. Upozornil rovněž, že Huawei se nachází ve sporu s americkou vládou, a nikoliv s americkými podniky.

Viceprezidentka Huawei Catherine Čchenová v rozhovoru s italským listem Corriere della Sera vyjádřila přesvědčení, že Evropa nebude Spojené státy v restrikcích následovat, protože čínský podnik je již řadu let partnerem evropských operátorů.

V investičním světě se kromě otázek bezpečnosti zmiňuje i další důvod, proč se Huawei dostal na černou listinu. Celou záležitost lze podle analytiků vnímat v kontextu probíhajících obchodních válek mezi Spojenými státy a Čínou, kdy poté, co se vzájemná vyjednávání dostala do fáze konfliktu a obě strany navyšují celní bariéry, se vzájemné rozpory rozšířily do dalších oblastí.

„To, že se Huawei ocitl na černé listině, lze vnímat jako demonstraci síly ze strany Spojených států. Donald Trump tímto krokem ukazuje svou převahu a dává najevo, že Čína je na obchodu s Amerikou závislá,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Načítání...