Americká vláda dočasně zmírnila restrikce vůči firmě Huawei

Americké ministerstvo obchodu v noci na úterý dočasně na tři měsíce zmírnilo obchodní restrikce vůči čínskému výrobci telekomunikačních zařízení Huawei zavedené minulý týden. Tento krok má omezit negativní dopady na zákazníky čínského podniku po celém světě, píše agentura Reuters.

Ministerstvo se rozhodlo povolit firmě Huawei nakupovat americké zboží za účelem zachování nynějších komunikačních sítí a zajištění softwarových aktualizací pro existující telefony Huawei. Toto povolení je platné do 19. srpna a ministerstvo nevylučuje prodloužení jeho platnosti.

Podle ministra obchodu Wilbura Rosse operátoři díky tomuto povolení získají čas na úpravu svých aktivit. „Cílem je zřejmě zabránit kolapsu internetových, počítačových a telefonních systémů,“ uvedl washingtonský právník Kevin Wolf, který dříve působil na ministerstvu obchodu.

Zmírnění restrikcí podle agentury DPA mimo jiné znamená, že společnost Google může majitelům chytrých telefonů Huawei v příštích třech měsících i nadále poskytovat plný přístup k softwarovým aktualizacím a aplikacím.

Čínské akcie dnes díky zmírnění restrikcí vůči Huawei posílily. Index CSI300, který zahrnuje největší firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, si připsal téměř 1,4 procenta po pondělním poklesu o 0,9 procenta. Vzhůru zamířily i ceny akcií evropských výrobců čipů, které v pondělí výrazně klesly kvůli obavám z přerušení dodávek pro Huawei.

Americká vláda minulý týden firmu Huawei zařadila na černou listinu, takže americké podniky nyní potřebují zvláštní povolení, aby jí mohly dodávat své produkty. V pondělí pak společnost Google oznámila, že se chystá omezit čínské firmě Huawei používání svého operačního systému Android. Ta by kvůli tomu přišla o aktualizace a později i o přístup k řadě služeb amerického gigantu, jako jsou například aplikace Play Store, Gmail a YouTube. Společnost Google tím reagovala na zmíněné zařazení firmy Huawei na černou listinu.

Během pondělí se pak rozhodly zmrazit dodávky pro tuto čínskou společnost podle agentury Bloomberg i další velké firmy. Mezi nimi je údajně třeba společnost Intel, která Huawei dodává čipy pro počítačové servery, výrobce procesorů a modemů Qualcomm, společnost Xilinx, která vyrábí čipy pro počítačové sítě, nebo firma Broadcom, další klíčový dodavatel společnosti Huawei. Jejich vedení zaměstnancům sdělilo, že až do dalšího rozhodnutí nebudou společnosti Huawei dodávat žádné výrobky.

Evropa nebude Spojené státy v restrikcích následovat, řekla viceprezidentka Huawei

Zakladatel společnosti Huawei Žen Čeng-fej v úterý uvedl, že jeho firma se na restrikce ze strany USA připravovala. Dodal, že Huawei je schopna vyrábět čipy, které nyní nakupuje v USA. To však podle něj neznamená, že firma nákupy amerických čipů ukončí.

„Nynější kroky americké vlády podceňují naše schopnosti,“ prohlásil Žen. Upozornil rovněž, že Huawei se nachází ve sporu s americkou vládou, a nikoliv s americkými podniky.

Viceprezidentka Huawei Catherine Čchenová v rozhovoru s italským listem Corriere della Sera vyjádřila přesvědčení, že Evropa nebude Spojené státy v restrikcích následovat, protože čínský podnik je již řadu let partnerem evropských operátorů.

V investičním světě se kromě otázek bezpečnosti zmiňuje i další důvod, proč se Huawei dostal na černou listinu. Celou záležitost lze podle analytiků vnímat v kontextu probíhajících obchodních válek mezi Spojenými státy a Čínou, kdy poté, co se vzájemná vyjednávání dostala do fáze konfliktu a obě strany navyšují celní bariéry, se vzájemné rozpory rozšířily do dalších oblastí.

„To, že se Huawei ocitl na černé listině, lze vnímat jako demonstraci síly ze strany Spojených států. Donald Trump tímto krokem ukazuje svou převahu a dává najevo, že Čína je na obchodu s Amerikou závislá,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 3 hhodinami

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
včera v 08:00

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
včera v 07:30

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
30. 3. 2025

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
30. 3. 2025

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
30. 3. 2025
Načítání...