Albánie ČEZu zatím štěstí nepřináší

Tirana - Energetické skupině ČEZ se nedaří na albánském trhu. Zvažuje proto odchod. O situaci chce ještě jednat s vrcholnými představiteli země. Albánie je jedinou z 16 zemí, ve které se ČEZu nevrací investice.

Dvě miliardy a 300 milionů korun - takové jsou ztráty energetické skupiny ČEZ v Albánii. Firma proto přemýšlí o možném odchodu ze země. „Bavili jsme se o možných variantách a tady skutečně platí, že mezi albánským premiérem a delegací skupiny ČEZ existovala a zazněla i varianta, že bychom se mohli přátelsky rozejít,“ říká Tomáš Pleskač, člen představenstva a ředitele divize distribuce a zahraničí.

Za ztráty můžou hlavně vyšší výrobní ceny elektřiny, které navýšil albánský regulátor.  Distributor ale ceny u koncových zákazníků nemohl zdražit. A tím se mu prohloubila ztráta.

ČEZ
Zdroj: ČT24/ČEZ

„Hlavní věcí, kterou se v Albánii musí zabývat, je postupné snižování technických ale i netechnických ztrát - to znamená krádeží a technických ztrát v síti a zlepšování platební morálky našich zákazníků v Albánii,“ doplňuje Pleskač.

Kvůli ekonomické krizi a opakujícím se suchům se pravděpodobně situace nezlepší ani v budoucnu. Většinu proudu totiž v zemi vyrábí vodní elektrárny. „Podle mého názoru bude výsledkem to, že ČEZ bude nucen zemi opustit,“ tvrdí Tomáš Sýkora, analytik Patria Direct.

Reportáž Veroniky Hudečkové (zdroj: ČT24)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Elektromobily táhnou jen s podporou státu

Krize evropského průmyslu těžce dopadá zejména na elektromobily. Zájemců sice na starém kontinentě ubývá, existují ale i výjimky jako Česko či severské země. Prodej tam ale silně ovlivňují pobídky či daňové úlevy, kterými se státy snaží elektromobilitu podporovat.
před 22 hhodinami

Náš deficit byl vždy menší než plánovaný, říká Stanjura. Schillerová vytýká schodku doping

Nejlepší deficit od pandemie, ale zároveň pátý nejhlubší od vzniku Česka. Vláda loni hospodařila se schodkem 271,4 miliardy korun. „Vždy jsme měli menší deficit, než bylo v plánu,“ poznamenal v pořadu Události, komentáře ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Kritice opozice se nevyhnul. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) vytýká nárůst provozních výdajů, místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD) zase „vysávání peněz“ ze státních podniků.
6. 1. 2025

Reportéři ČT mapovali český odběr ruského plynu

Od nového roku přestala Ukrajina pouštět ruský plyn do Evropy. Přestože si Česko vybudovalo nezávislost skrze cestu k západnímu plynu, ten levnější ruský se od října 2023 začal potichu vracet. V posledních měsících jej Česko odebíralo téměř ze sta procent. Peníze za ropu bude země ještě půl roku posílat do Ruska, pak začne čerpat pouze ze západu. Za necelé tři roky otevřené války proti Ukrajině získala Moskva z Česka za tyto suroviny zhruba 315 miliard korun, to je o sto miliard více než za stejně dlouhou dobu před invazí. Pro Reportéry ČT natáčel Michael Fiala.
6. 1. 2025

Cena daňově nejvýhodnější stravenky vzrostla, příspěvek ale bývá nižší

Daňově nejvýhodnější stravenka má letos hodnotu 225 korun. Proti loňsku je to o čtrnáct korun více. Většina zaměstnavatelů ale poskytuje na oběd nižší příspěvek, zpravidla kolem 140 korun. Polední menu přitom v loňském roce mírně zdražila na 194 korun.
6. 1. 2025

Stoupá počet samoodečtů. Podle dodavatelů energií je na ně ideální doba

Počet provedených samoodečtů energií – tedy elektřiny a plynu – stoupá. Podle některých dodavatelů je k tomu právě teď ideální doba. Od ledna totiž řadě zákazníků energie zlevnily a změnila se také cena regulované složky. Samoodečet ale není povinný. Spotřebu ke konci roku případně dodavatel odhadne.
6. 1. 2025

Státní rozpočet loni skončil ve schodku 271,4 miliardy korun

Státní rozpočet loni skončil ve schodku 271,4 miliardy korun, oznámil resort financí. Návrh rozpočtu na loňský rok počítal původně se schodkem 252 miliard korun, v říjnu ale sněmovna plánovaný deficit zvýšila o třicet miliard kvůli dopadům zářijových povodní. Státní dluh ke konci roku 2024 vzrostl na 3,365 bilionu korun, o rok dřív byl 3,111 bilionu.
6. 1. 2025Aktualizováno6. 1. 2025

Ceny energií zřejmě budou letos dál klesat

Průměrné ceny energií podle regulačního úřadu i ministerstva průmyslu letos dál klesnou. Důvodem je příznivý vývoj na trzích. Ten pozitivně upravil ceníky dodavatelů už minulý rok. Tak výraznou vlnu zlevňování jako loni ale už společnosti neočekávají. Ceny tak zůstanou výše než před energetickou krizí.
6. 1. 2025

Nejdůležitějším tématem voleb bude ekonomika, shodli se politici

Volby vždycky vyhrává ekonomika, řekl v pořadu Otázky Václava Moravce místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS). Ekonomika bude zásadním tématem voleb také podle dalšího místopředsedy sněmovny Karla Havlíčka (ANO) i podle předsedy poslaneckého klubu SPD Radima Fialy a šéfa pirátských poslanců Jakuba Michálka.
5. 1. 2025
Načítání...