Aféra v Kodani: Unikla závěrečná zpráva, rozezlila rozvojové země

Kodaň - Třetí den kodaňské konference, která má přinést klíčové rozhodnutí o podobě ochrany životního prostředí pro nadcházející desetiletí, poznamenal nečekaný skandál. Do médií unikl dánský návrh závěrečné zprávy celé klimatické konference. Odklání se od Kjótského protokolu, snižuje vliv OSN a poskytuje bohatým státům možnost vypouštět téměř dvakrát více emisí než chudým. Informaci jako první přinesl britský deník The Guardian. Návrh závěrečného usnesení vyvolal odpor v řadách zástupců rozvojových zemí v čele s Indií a Čínou, podle nichž je takový přístup nevyvážený.

Podle návrhu, jehož text omylem unikl, by do roku 2050 měly mít rozvinuté státy možnost vypouštět až dvojnásobný objem emisí skleníkových plynů než rozvojové. Chudé země nesmí podle textu překročit limit 1,44 tun uhlíku na osobu do roku 2050, zatímco pro bohatší státy je limit 2,67 tun. Rozvojové země ale takový závazek přijmout nechtějí. Argumentují tím, že emise by měly snižovat státy, které zbohatly díky průmyslu, a tudíž nesou největší zodpovědnost za poškození životního prostředí.

„Tento text okrádá rozvojové země o jejich spravedlivý a rovnoprávný podíl v atmosférickém prostoru,“ prohlásil Lumumba Di-Aping, súdánský předseda skupiny 132 rozvojových států. „Neopustíme nyní jednání, protože nedovolíme neúspěch Kodaně. Ale nepodepíšeme nerovnou dohodu. Nepřijmeme takovou smlouvu, která odsuzuje 80 procent světové populace k dalšímu utrpení a nespravedlnosti,“ řekl Di-Aping. Rozvojové země rovněž obvinily dánského premiéra Rasmussena z toho, že dal přednost vlastním politickým zájmům a vizi bezpodmínečného úspěchu před kvalitní dohodou.

OSN problém zlehčuje, zpráva ale nejspíš spadne ze stolu

Z textu dále vyplývá, že bude oslaben vliv OSN v nakládání s financemi určenými na boj s klimatickou změnou. Nově vzniklý „zelený fond“ by totiž měla spravovat Světová banka a Globální fond životního prostředí (GEF). Okrajovou roli dává text OSN i ve vyjednávání. Dále rozděluje chudé státy, a to tak, že vytváří novou kategorii rozvojových států, a to „nejzranitelnější“. Text také navrhuje vznik úplně nové dohody, kdežto rozvojové země si přejí rozšíření Kjótského protokolu. Ten totiž rozvojovým zemím garantuje peníze a technologie a na rozdíl od dánského protokolu je právně závazný.

Organizace spojených národů celý problém bagatelizuje. Tvrdí, že šlo o jeden z mnoha návrhů, které pracovní skupiny dostaly minulý týden a který měl za úkol rozproudit diskusi. Takový postup je podle OSN běžný. „Šlo o neformální dokument, který dostalo několik lidí za účelem konzultace. Jediné formální texty v procesu OSN jsou v rukou představitelů účastnících se jednání konference v Kodani,“ uvedl šéf klimatického panelu OSN Yvo de Boer. S největší pravděpodobností bude nyní nutné text stáhnout, především kvůli reakci již předtím skeptických států, jako je Čína nebo Indie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánovčera v 10:45

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
15. 5. 2025

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
15. 5. 2025

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025
Načítání...