Nábory nejdou podle představ, řekla Černochová. S armádními špičkami řešila, jak to zlepšit

15 minut
Ministryně obrany Jana Černochová a šéf generálního štábu Karel Řehka jednali o armádních otázkách
Zdroj: ČT24

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v úterý navštívila Generální štáb Armády České republiky, kde jednala s jeho náčelníkem Karlem Řehkou. Setkala se i s dalšími nejvyššími představiteli armádního velení. Na následném brífinku mimo jiné řekla, že spolu řešili posílení armádních náborů nebo úpravu některých zákonů.

„Nábory se nedaří realizovat podle představ,“ přiznala na brífinku šéfka resortu obrany s tím, že jsou regiony, kde je zájem o službu v armádě nebo v aktivních zálohách obrovský, a naopak kraje, „kde nikdo sloužit nechce“. Proto se podle ní nyní debatuje o tom, zda v některých částech republiky nenavýšit takzvaný stabilizační příspěvek, aby se s tou nerovnováhou něco udělalo.

Za palčivou označila personální situaci na Žatecku, kde sídlí brigáda rychlého nasazení, nejvíce žadatelů se podle ministryně naopak hlásí v Moravskoslezském kraji. Řehka doplnil, že problém není pouze regionálně, ale i s některými odbornostmi. Vojsko totiž podle něj „pořizuje nové prostředky a sofistikované technologie“, k jejichž obsluze je potřeba patřičně vyškolený personál.

Černochová podotkla, že na jednání se mluvilo i o některých legislativních změnách – a to i u norem, které věcně spadají pod jiné resorty, například ministerstva zdravotnictví či dopravy. Vznikl kvůli tomu i speciální pracovní tým.

Konkrétně zmínila například zákon 221 o vojácích z povolání, do kterého by ráda dostala více benefitů, což by mělo pomoci nejen s už zmíněným náborem, ale také s udržením těch vojáků, kteří v armádě slouží nyní. Černochová by chtěla, aby tito zkušení vojáci zůstávali ve službě i nad rámec patnácti let, po nichž už mají nárok na výsluhy. Podle Řehky nejde jen o kumulaci benefitů, ale i o to, aby byly dobře nastavené. V obecné rovině řekl, že do budoucna je připravených několik „balíků změn“.

Do roku 2030 chce mít armáda podle svých strategických dokumentů třicet tisíc vojáků z povolání a deset tisíc aktivních záloh. Na začátku letošního roku bylo v resortu obrany 27 826 vojáků z povolání, členů aktivních záloh 4266. Zmíněný stabilizační příspěvek má za úkol vyrovnávat konkurenční prostředí a motivovat vojáky, kterým armáda zajistila speciální výcvik, aby neodcházeli do civilu.

Základní výše stabilizačního příspěvku je sedm tisíc korun měsíčně, pro vojáky se speciální odborností nebo při výkonu některé konkrétní činnosti může být navýšen v rozmezí devět až jednadvacet tisíc měsíčně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 1 mminutou

Na Frýdecko-Místecku se propadl strop hotelu, zranění jsou tři lidé

V hotelu v Čeladné na Frýdecko-Místecku se večer propadl strop. Tři lidé utrpěli zranění. Záchranáři je převezli do nemocnice se středně těžkými poraněními. Ze sutin hasiči museli vyprostit dva lidi. V době zřícení stropu bylo v budově celkem dvacet osob, všechny byly evakuovány. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 20 mminutami

Konec války pro nyní stoletého hrdinu znamenal hlavně shledání s rodinou

Stoletý Miloslav Masopust je jedním z hrdinů druhé světové války. Jako volyňský Čech vstoupil do prvního československého armádního sboru na východní frontě. Nejtěžší boje prý zažil na Dukle. Poblíž Krosna ho střela zasáhla do nohy. Vyléčil se a na bojiště se vrátil jako dělostřelec. S pátým plukem se účastnil osvobození Slovenska a došel s ním až do Prahy. Konec války pro něj znamenal zejména shledání s rodinou.
před 55 mminutami

Hawker Hurricane se vrátil do Česka. Jedinečné letadlo, říká vedoucí projektu

Přezdívá se mu dříč bitvy o Británii a také postrach bombardérů Luftwaffe. Letoun Hawker Hurricane se vrátil do muzea v Točné. Po dlouhé rekonstrukci zrenovovaný stíhací stroj z druhé světové války nahradil ten, který se v srpnu 2022 zřítil v Chebu. „Bylo to složité a nákladné, ale výsledkem je krásné letadlo v původním stavu,“ sdělil v Událostech, komentářích vedoucí projektu Jiří Horák. Zároveň vysvětlil, proč vše považuje za výjimečné.
před 1 hhodinou

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 9 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

V Praze se demonstrovalo proti výdajům na obranu

V Praze se ve čtvrtek na Staroměstském náměstí konala demonstrace s názvem Česko proti válce, na které vystoupili například zástupci SPD, PRO či Trikolory a Svobodných. Organizátoři uvedli, že nechtějí být zatahováni do konfliktů, které nejsou jejich. Protestující kritizovali své politické oponenty i rostoucí výdaje na obranu. Na Náměstí Republiky zase probíhal protest za urovnání vztahů mezi Českem a Ruskem. To před více než třemi lety zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a rozpoutalo nejrozsáhlejší boje v Evropě od roku 1945.
před 11 hhodinami
Načítání...