Ženy o ambulantní porod nestojí, odejít hned domů jich chce minimum

Praha – Odejít z nemocnice jen pár hodin po porodu – možnost, kterou už téměř rok oficiálně umožňuje ministerstvo zdravotnictví. Takzvaný ambulantní porod ale zatím podle nemocnic využívá jen minimum žen. V posledních letech ale naopak roste zkušenost nemocnic s individuálními porodními plány. K porodu s nimi přichází až pětina žen. Za běžný standard se považuje doprovod u porodu - pro ten se rozhoduje asi 70 procent rodiček.

Po porodu je doporučeno zůstat v porodnici 72 hodin a to kvůli novorozenci, který může podstoupit potřebná screeningová vyšetření. Primární zodpovědnost za to, že žena odchází s novorozencem před doporučenou dobou, nese rodička. Na rozdíl od minulosti ale nyní při odchodu dostává do rukou upozornění a rady, co má s dítětem dělat v následujících hodinách a jaká vyšetření by bylo vhodné nechat provést.

Opustit s dítětem zdravotnické zařízení už po několika hodinách bylo možné i dříve. Od ledna ale ministerstvo pro takové případy stanovilo jasnější pravidla. Ostravská fakultní nemocnice nabízí ambulantní porod už několik let. Podle mluvčího nemocnice Tomáše Oborného nicméně po Novém roce jejich počet spíše klesá: „V loňském roce to bylo pouhých pět žen a v letošním pouze jedna.“ Ve fakultní nemocnici v Brně letos evidují takových žen zatím 14.

Možnost ambulantního porodu využila například Barbora Křížová. Ona i malá Valentina byly v pořádku a z nemocnice tak odcházely už pět hodin po porodu. „Porodní asistentka na sále sehnala lékaře, matriku. Všichni za námi přišli, přinesli reversy a seznámili nás s riziky. To jsme podepsali a tím to bylo vyřešené,“ popsala své zkušenosti.

5 minut
O ambulantní porod ženy moc zájem nemají
Zdroj: ČT24

Sedminásobná matka Petra Sovová z Hnutí za aktivní mateřství ženám doporučuje, aby se na ambulantním porodu předem domluvily. Hodně matek se podle ní stále bojí na tuto alternativu zeptat: „Ani tak nedoporučujeme ptát se, jestli porodnice ambulantní porod umožňuje, ale spíš říct: 'Já si představuju, že porodním ambulantně, jakou s tím máte zkušenost?'“ Vedoucí perinatologického útvaru FN Brno Petr Janků ale upozorňuje, že někdy může mít rodička jiná očekávání a potom během porodu dojde ke komplikacím: „Pak je to doopravdy o komunikaci, abychom vysvětlili, že situace není vhodná k tomu, aby odešla dříve.“

Čtvrtina párů je neplodných

Do porodnice je ale pro stále více párů dlouhá cesta. Statistiky ukazují, že v současné době je až 25 procent párů v České republice neplodných. Zatímco například v roce 2008 neplodné páry podstoupily dohromady přes 17 tisíc léčebných cyklů, v roce 2013 se počet vyšplhal téměř na 26 tisíc. Díky asistované reprodukci se tak ročně narodí zhruba 5000 dětí.

S rostoucím počtem umělých oplodnění proto přišlo šest poslanců napříč politickým spektrem s návrhem na zpřísnění podmínek při anonymním dárcovství zárodečných buněk. Nyní se totiž nedá vyloučit, že biologický otec bude příbuzným oplodněné ženy. Už při početí tak může dojít k incestu. U dětí z umělého oplodnění, které dostaly sperma od stejného dárce, také hrozí, že v budoucnu mohou vytvořit pár a o svém příbuzenském vztahu nebudou vědět.

Embryo
Zdroj: ISIFA/Thinkstock/iStock

„První děti vzniklé z asistované reprodukce v České republice se teprve teď dožívají dospělého věku. Je toho čím dál víc a samozřejmě toto riziko stoupá,“ domnívá se poslanec ODS Marek Benda. Lékaři ale s prolomením anonymity dárců spermií a vajíček nesouhlasí. Obávají se toho, že dárce to odradí a české páry začnou jezdit na umělé oplodnění do zahraničí. Podle vedoucího Centra asistované reprodukce FN Brno Pavla Ventruby je navíc pravděpodobnost incestu velice nízká.

Novela chce dětem ze zkumavky odtajnit biologické rodiče

Takto počaté děti dnes nicméně nemají téměř žádnou možnost, jak poznat svého biologického rodiče. I to by chtěla novela změnit. Údaje o biologickém rodiči by se zapisovaly do dodatku knihy narozených. K informacím by mělo přístup pouze dítě. Přitom by na něj dárce neměl žádný právní nárok. „Tato možnost by byla otevřená až po dosažení zletilosti dítěte nebo v případě léčení život ohrožujících chorob či genetických onemocnění,“ uvedla poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09). Podle Ventruby jde na jednu stranu o legitimní požadavek: „Na druhou stranu je otázka, jestli naše společnost v současné době je na toto nachystána.“

Předkladatelé dál navrhují, aby anonymní dárce mohl poskytnout zárodečné buňky jen jedné klinice. Využít by je mohla k vytvoření nejvýše osmi lidských embryí. Návrh novely by měl v lednu dorazit na vládu. Pak by měla jít do prvního čtení ve Sněmovně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Azylová a migrační pravidla patrně čeká zpřísnění

Azylová a migrační pravidla pravděpodobně čeká zpřísnění. Senát schválil novelu, jejímž cílem je podle předkladatelů z řad koaličních poslanců zlepšení přehledu o pohybu a pobytu žadatelů o azyl a migrantů. Horní komora podpořila také koaliční návrh zákona, podle kterého zaměstnavatelé pravděpodobně budou muset od ledna příštího roku přispívat do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika. Senátoři odsouhlasili i jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které má nahradit až 25 současných formulářů.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Stát znovu zvažuje aukci zámku Štiřín, obec Kamenice má zájem o část areálu

Majetkový úřad by mohl v budoucnu vyhlásit novou elektronickou aukci zámku Štiřín. Nabízel by ho ale s menším areálem než teď. O část nemovitosti má dlouhodobě zájem obec Kamenice. Její vedení jedná s úředníky o bezúplatném převodu. Kolem zámku vede cesta, chodník však chybí, obec má projekt hotový, ale pozemek patří státu. Kromě chodníku chce Kamenice získat i další část zámeckého areálu pro školku. Jednání se státem pokračují.
před 3 hhodinami

Tichý hrdina odboje. František Moravec se narodil přesně před 130 lety

Přesně před sto třiceti lety se narodil brigádní generál František Moravec. Jako šéf tajné služby byl mozkem operace vedoucí k likvidaci říšského protektora Reinharda Heydricha. Výrazně tak přispěl k uznání československé exilové vlády a zrušení mnichovské dohody. Po únoru 1948 musel znovu uprchnout na Západ. V roce 2022 se do země, kterou pomáhal zachránit, vrátil. Jeho ostatky spočinuly v rodné Čáslavi. Dnes patří k legendám vojenského zpravodajství.
před 3 hhodinami

„Cítil jsem, že mi ochrnulo tělo.“ S létem přibývá úrazů po skocích do mělké vody

S létem v Česku opět přibývá těžkých úrazů po skocích do mělké vody. Jen na jihu Čech se v červenci staly tři takové případy. Z toho dva o minulém víkendu. Pro zraněné lidi tyto úrazy končí často poraněním krční páteře, porušením míchy a někdy také ochrnutím.
před 4 hhodinami

Benzen v Hustopečích musíme odčerpat do zimy, řekl Hladík

Více než polovina uniklého benzenu z cisteren v Hustopečích nad Bečvou je stále v přírodě. Potřebujeme zvládnout odčerpat maximum do zimy – jakmile klesne teplota, benzen tuhne a pak už to nepůjde, uvedl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zhruba sto tun benzenu se už podle něj odvezlo. Ministr předpokládá, že se sanace během letních měsíců výrazně zrychlí. Zároveň dodal, že přes zasažené území jezdí železniční doprava a bylo prioritou ji obnovit.
před 4 hhodinami

Soud zastavil trestní stíhání pohraničníka Muzikáře

Obvodní soud pro Prahu 1 zastavil trestní stíhání bývalého zástupce náčelníka pohraniční stráže Jana Muzikáře. Podle lékařského posudku trpí jednadevadesátiletý muž demencí a není schopný chápat účel trestního řízení. ČT to sdělil zástupce obětí a pozůstalých Lubomír Müller. Státní zástupkyně může proti rozhodnutí podat stížnost. Muzikáře vinili žalobci z toho, že pod jeho vedením pohraničníci zranili a usmrtili několik lidí snažících se za komunismu o přechod státní hranice.
před 5 hhodinami

Dívám se na to trochu jinak, debata s vládou o Gaze přijde, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel předpokládá debatu s vládou o stanovisku Česka v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. Tuzemsko se nepřipojilo ke skupině 29 zemí, které tento týden ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení války a odsoudily zabíjení civilistů i zadržování izraelských rukojmí teroristickým hnutím Hamás. Zástupci vlády později řekli, že je potřeba situaci v Pásmu Gazy stabilizovat a že civilistům je nutné doručovat humanitární pomoc. Co se převodu téměř miliardy korun z rozpočtu ministerstva obrany na platy hasičů a policistů týče, vládní rozhodnutí prezident označil za „nesystémové řešení“.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Exšéf policie Husák získal post u Frontexu. Hlásil se jako jediný, píší Seznam Zprávy

Bývalý policejní prezident Vladislav Husák se letos v dubnu stal styčným důstojníkem české policie u agentury Evropské unie Frontex (Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž), uvedl server Seznam Zprávy. Jedná se o nově zřízený post, výši platu odmítla policie zveřejnit. Husák se do výběrového řízení na funkci přihlásil jako jediný, řekl serveru mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Exšéf policie musel v minulosti opustit několik postů po aférách například s rychlou jízdou nebo účastí na večírku za pandemie.
před 8 hhodinami
Načítání...