Země v nouzi: Pokud se v březnu něco nezmění, zemře letos navíc stejně lidí jako loni

83 minut
Země v nouzi - rok druhý s Danielem Stachem
Zdroj: ČT24

Před rokem byly v Česku potvrzeny první případy koronaviru. V zemi stále přetrvává nouzový stav a situace v nemocnicích je kritická. Vědecká redakce ČT24 připravila debatu odborníků o aktuální krizi i dosavadním dění. V pořadu Země v nouzi diskutovali například matematik René Levínský, sociolog Daniel Prokop nebo demografka Klára Hulíková Tesárková. Řešili třeba vývoj epidemie po třech týdnech zpřísněných opatření nebo zvýšená úmrtí kvůli koronaviru.

Od 1. března platí nejpřísnější opatření a omezení pohybu na okresy. Podle Kláry Hulíkové Tesárkové se po třech týdnech platnosti 21. března situace příliš nepromění. „Spíš bych očekávala něco, co se nebude výrazně lišit, budeme řešit obdobné otázky a spíše prodloužení opatření,“ říká demografka z Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

Sociolog PAQ Research Daniel Prokop si myslí, že jako společnost budeme řešit, jak dále vylepšit opatření jako home office nebo testování ve firmách, které se nyní rozjelo, ale nejspíš v příštích 14 dnech narazí na problém.

„Jednadvacátého března se budeme připravovat na nějaký osmidenní lockdown, který bude spojený s Velikonocemi, a budeme se těšit na to, že Velikonoce budou desetidenní a ne třeba jen čtyřdenní,“ míní matematik a ředitel Centra pro modelovaní biologických a společenských procesů René Levínský.

Nadúmrtí v ČR
Zdroj: ČT24

Nadúmrtnost ukazuje, o kolik více lidí zemřelo v loňském roce a na začátku roku letošního ve srovnání s průměrem v letech 2015 až 2019. Nejhorší situace byla na přelomu loňského října a listopadu. Tehdy ve dvou týdnech umíralo dvakrát tolik lidí než v průměru předchozích let. Trend ze začátku tohoto roku je přitom velice podobný loňskému listopadu.

„Dá se říct, že pokud se v průběhu března něco zásadně nezmění, což se nedá úplně předpokládat, tak by ten letošní rok dopadl jako ten předchozí, a to nechávám stranou faktory jako úmrtí v důsledku zanedbané péče,“ varuje Hulíková Tesárková.

Sociolog Prokop se pak bojí především dopadu pandemie na vzdělanost. Více se podle něj v důsledku epidemie rozevírají nůžky mezi jednotlivými dětmi a školami. Tento problém pak bude mít pro zemi důsledky v horizontu zhruba deseti let.

Další hosté pořadu – biochemička Jana Jaklová Dytrtová, vakcinolog Libor Grubhoffer a mikrobiolog Peter Šebo – mluvili například o účinnosti PCR a antigenních testů nebo o možnostech použití různých vakcín proti novým variantám viru. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Odborníci v Událostech, komentářích hovořili o tom, jak se vyrovnat se životní tragédií

Matka jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy spáchala sebevraždu. Lenka Šimůnková, jejíž dcera studovala komunikaci neslyšících, dlouhodobě zpochybňovala vyšetřování tragédie. Upozorňovala na nedostatky zásahu policie a kritizovala i práci sněmovní vyšetřovací komise. Ta vyhodnotila, že policisté nepochybili. O tom, jak se vyrovnat se životní tragédií, hovořili v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem psycholožka Ludmila Mrkvicová a Marek Orko Vácha z Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty UK.
před 21 mminutami

Sněmovna by mohla zmírnit povinnost hlášení údajů o turistech

Před závěrečným schvalováním ve sněmovně je vládní předloha, která má zavést registr ubytovacích zařízení a také evidenci údajů o ubytovaných hostech. Poslanci ji v úterý projednali ve druhém čtení. Podle předložených pozměňovacích návrhů by z ní mohli při schvalování zúžit okruh údajů, které by hoteliéři a další ubytovatelé museli státu hlásit o svých hostech. Po dvacáté třetí hodině bylo jednání dolní komory přerušeno. Znovu se poslanci sejdou ve středu.
14:00Aktualizovánopřed 23 mminutami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
13:26Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Svatovítská katedrála instaluje nové varhany

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Na Hradčanské náměstí odpoledne dorazil třetí z celkem devíti kamionů s píšťalami a dalšími částmi nástroje. Teď ho budou odborníci postupně skládat dohromady. Slavnostní žehnání a koncert společně s Českou filharmonií chystá arcibiskupství na 15. června příštího roku. Chrám se tak po více než sedmi staletích dočká symbolického dokončení.
před 3 hhodinami

Odpadové firmy chtějí místo zálohování plastů zlepšit třídění

Vládní koalice už nepočítá s tím, že by v aktuálním volebním období stihla prosadit zálohování PET lahví a plechovek. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se ale Česko zálohám do několika let nevyhne. Odpadové firmy naopak chtějí zlepšovat třídění.
před 3 hhodinami

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 4 hhodinami

Koalice navrhne zkrácení lhůt azylové novely o minimálně třicet dnů

Pokud se novelu azylového a migračního zákona nepodaří projednat zrychleně, navrhne koalice podle poslance Petra Letochy (STAN) zkrácení některých lhůt o minimálně třicet dnů. Poslanec to řekl po schůzce koaličních stran se zástupci opozičních Pirátů k tématu. Hnutí ANO a SPD se schůzky nezúčastnila.
před 5 hhodinami

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 6 hhodinami
Načítání...