Zemanovi příznivci volali "Čistá rasa" a policie nezasáhla. Podle prezidia to nevadí

Podle policejního prezidia policie nepochybila, když nezasáhla proti příznivcům prezidenta Miloše Zemana, kteří loni 17. listopadu během demonstrace na pražském Albertově provolávali hesla „Nic než národ“ a „Čistá rasa“. Policie podle mluvčí prezidia Ivany Nguyenové postupovala v souladu se zákony a metodickými doporučeními.

Zeman na Albertově vystoupil po boku představitelů Bloku proti islámu. Tato organizace odmítá přijímání uprchlíků, chce zakázat islám a její představitelé jsou obviňováni z šíření nenávisti. Interní šetření zadal loni v listopadu policejnímu prezidiu ministr vnitra Milan Chovanec poté, co postupy policistů při akcích zkritizovali někteří politici.

Nejvyšší ústavní činitel země, která má hlubokou humanistickou a demokratickou tradici, by neměl vystupovat na shromáždění xenofobní sekty, které bylo naplněno šířením intenzivní nenávisti
Bohuslav Sobotka

Podle Nguyenové kontrola na postupu policie neshledala nic problematického. Policie v listopadu doprovázela demonstranty z Albertova k úřadu vlády. Ti cestou provolávali rasově motivovaná hesla, čímž mohli podle poslance Michala Kučery (TOP 09) porušit zákon. Policisté na to ale nijak nereagovali.

Pražský Albertov očima člena Pegidy
Zdroj: Facebook/ Siegfried Daebritz

V souvislosti s akcemi k 17. listopadu kritizovala veřejnost policii také proto, že během shromáždění na podporu prezidenta na Albertově odmítla vpustit některé studenty k tamnímu památníku. Ani v tomto případě podle Chovance policie nepochybila.

Místo pamětní desky bylo podle něj vyhodnoceno jako místo s vysokým bezpečnostním rizikem. „Policie v té době neměla kapacitu, aby umožnila studentům přístup k desce,“ řekl na začátku března Chovanec. Připomněl také, že na Albertov bylo nahlášené shromáždění na podporu prezidenta, a za to, kdo je na akci vpuštěn, ručí svolavatel.

Veřejné mínění – prezident na Albertově
Zdroj: ČT24