Že by byla v Česku tornáda častěji než dřív, nelze říct, ale více si jich všímáme, uvedl Adamovský z ČHMÚ

8 minut
Martin Adamovský z ČHMÚ o tornádech v Česku
Zdroj: ČT24

Tornád si nyní více všímáme, ale nemůžeme potvrdit, že by jich bylo více než v minulosti, uvedl vedoucí konvektivní skupiny Českého hydrometeorologického ústavu Martin Adamovský. Podle něj nelze říci, že by zde byla souvislost s klimatickou změnou. Podotkl, že výrazně společnost začala tyto jevy sledovat po ničivém tornádu, které zasáhlo jižní Moravu v létě roku 2021.

Co se týče případu starého dva roky, podotýká meteorolog, že to byl extrém a veliká vzácnost. „Shodou okolností, pro zajímavost – v tom roce to bylo jedno ze tří nejsilnějších tornád na celém světě – ani ve Spojených státech nebylo silnější, takže si můžete udělat představu, o jaký vzácný extrém se jednalo u nás,“ dodal.  

Adamovský zmínil, že mohou trvat od několika vteřin, minut až po hodiny. „To moravské trvalo řádově několik desítek minut, ale slabší tornáda jsou záležitostí opravdu desítek vteřin, maximálně jednotek minut.“ Do této kategorie slabších tornád podle něj spadají i ta, která byla zaznamenána v minulém týdnu.

I v Česku se však v minulosti podle něj stalo, že tento jev trval hodiny. „V roce 1910 u nás prošlo tornádo, které trvalo kolem tří hodin. Přišlo od Českých Budějovic až do Karlových Varů, takže i u nás mohou být opravdu velmi dlouhá,“ míní. 

Podmínky lze předpovědět, tornádo nikoliv

Dodal rovněž, že tornáda se mohou vytvořit kdykoliv. „Nejsou vždycky vázána jen na letní bouřky, mohou se vyskytnout i přes zimu, ale to, co potřebují, je speciální profil větru v nižších hladinách, řekněme do jednoho kilometru,“ podotkl Adamovský s tím, že potřebují takzvaně výrazný střih větru, tedy rozdíl v rychlosti větru mezi zemí a hladinami několika set metrů až jednoho kilometru. „Ještě ideálně, pokud se ten vítr s výškou stáčí nahoru, tak pak je ta pravděpodobnost výskytu vyšší,“ dodal. 

Zmínil, že podmínky, které mohou vytvořit tornádo, se dnes již dají pomocí numerických modelů velmi dobře předpovědět, samotné tornádo nikoliv. „Střih větru, stáčení, případně vlhkost, vyšší hladina – to dokážeme určit dopředu, ale to nám jen říká, že je pravděpodobnost výskytu tornád, ale nedokážeme přesně určit, kdy a kde se tornádo vyskytne,“ dodal. 

Přiblížil, že například v USA se často vyskytují velmi silné supercelární bouře, ale pouze některé z nich produkují tornáda. „Nedokážeme říct, proč ty, které produkují tornáda, jej vyprodukovaly a proč některé ne, takže je to pořád zahaleno tajemstvím,“ dodal.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
před 6 hhodinami

Lepší péči o válečné veterány má zajistit novela

Býval členem Speciálních sil Armády ČR a má zkušenosti z mise v Mali. Dříve elitní voják Josef Burget ale musel před více než dvěma lety podstoupit operaci mozku a nastalé komplikace ho upoutaly na invalidní vozík. S některými úkony mu tak dnes musí pomáhat rodina nebo pečovatelka, výdaje na rehabilitace a cvičení jsou přitom vysoké. Brzy by však s nimi jemu i dalším šestnácti tisícům válečných veteránů měl pomoci pětadvacetitisícový měsíční příspěvek na sociální služby. Novela zákona, která ho zavádí, čeká na podpis prezidenta.
před 6 hhodinami

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
před 6 hhodinami

Texas přerušil pátrání po obětech záplav kvůli varování před dalšími povodněmi

Američtí záchranáři v neděli ráno místního času přerušili pátrání po obětech katastrofálních záplav v Texasu ze začátku měsíce, důvodem jsou nové vydatné srážky a varování meteorologů před dalšími povodněmi v postižené oblasti. Informovala o tom agentura AP, která upozornila, že od bleskových povodní ze 4. července je to poprvé, kdy pátrání přerušila nová vlna nepříznivého počasí. Do Texasu v neděli odcestovalo šestnáct českých hasičů z USAR týmu, kteří mají pomáhat s pátráním po pohřešovaných.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Fiala požádal Fica, aby neblokoval balík protiruských sankcí

Premiér Petr Fiala (ODS) dopisem požádal předsedu slovenské vlády Roberta Fica (Smer), aby na úrovni Evropské unie neblokoval připravený osmnáctý balík protiruských sankcí. Uvedl, že je to důležité nejen kvůli ukrajinským civilistům, kteří čelí stále silnějšímu ruskému bombardování, ale také vzhledem ke společné historii a bolestné zkušenosti s agresivní politikou Moskvy a okupací.
před 10 hhodinami

Na severu Moravy a ve Slezsku hrozí k večeru bouřky

Na severu Moravy a ve Slezsku v neděli odpoledne a večer hrozí silné bouřky s kroupami a přívalovým deštěm, varoval Český hydrometeorologický ústav. V pondělí odpoledne na jihu Moravy teploty porostou až k 32 stupňům Celsia, doplnil.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Snažíme se USA vysvětlit, jak cla poškodí průmysl obou stran, přiblížil Vlček

Po oznámení třicetiprocentních cel Spojenými státy pro dovoz z Evropské unie zůstává pro sedmadvacítku prioritou dohoda. Součástí strategie je podle českého ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) také věcně na číslech vysvětlovat, jak může zavedení tarifů poškodit průmysl Unie i USA. Řekl to České televizi na pracovní cestě po Asii.
před 13 hhodinami

Ostatky tří odbojářů se mají dočkat důstojnějšího uložení

Tři členové protikomunistického odboje – Karel Sabela, Miloslav Jebavý a Vilém Sok, byli před 76 lety zavražděni v pankrácké věznici a jejich těla bez vědomí rodin pohřbena do šachtového hrobu na pražském Ďáblickém hřbitově. Vláda nyní schválila jejich exhumaci, aby mohli být uloženi k důstojnému odpočinku.
před 14 hhodinami
Načítání...