Chirurgové z pražské Všeobecné fakultní nemocnice provedli ve středu už třístou operaci vysokého tlaku v plicích. Při zákroku musí lékaři pacienta podchladit až na 17 stupňů, aby předešli poškození mozku.
Zchladit krev na 17 stupňů. Kvůli operaci plicní hypertenze to lékaři udělali už třistakrát
Operaci plicní hypertenze provádí v Evropě jen několik pracovišť a čeští lékaři se řadí ke světové špičce. V Česku se hypertenze objeví jen u zhruba pěti lidí z milionu.
„Kvůli krevním sraženinám v plicních cévách roste tlak v těchto tkáních a dochází k selhávání pravého srdce. To se pak projevuje nedostatečnou výkonností a dušností a také to nemocným zkracuje život,“ popisuje onemocnění koordinátor pražského Centra pro plicní hypertenzi II. kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Pavel Jansa.
- Plicní hypertenze je prostý název pro složitý problém. Jedná se o onemocnění, které je způsobeno vysokým krevním tlakem v plicních cévách. To zvyšuje námahu pravé srdeční komory, která pumpuje krev přes plicní cévy do levé poloviny srdce. Dlouho trvající a neléčený vysoký tlak v plicních cévách vyčerpává pravou srdeční komoru. Levá polovina srdce a vlastně pak celý organismus dostává menší množství krve, která je navíc hůře okysličena.
- Důsledkem je pokles krevního tlaku ve velkých cévách, slabost, únava, dušnost, závratě.
- K dalším příznakům patří závratě, hlavně při posazování a stavění, mdloby, namodralé zbarvení kůže a rtů, otoky kotníků a nohou, bolest na hrudi nebo bušení srdce.
- Zdroj: www.plicni-hypertenze.cz
Při operaci lékaři pacienta připojí na mimotělní oběh a na klíčovou část operace dokonce tento oběh zastaví. Aby mu při tom nepoškodili mozek, musí snížit chlazením krve jeho tělesnou teplotu, a to až na 17 stupňů.
„Mozek při 20 stupních vydrží 20 minut, aniž by měl trvalé poškození. Po otevření tepen a zastavení cirkulace máme 20 minut na to, abychom tepnu vyčistili,“ vysvětluje přednosta II. chirurgické kliniky kardiovaskulární chirurgie fakultní nemocnice Jaroslav Lindner.
Na každou plíci většinou stačí jedno zchlazení. Oběh se tak zastavuje na dvakrát 20 minut. Pokud to v tom čase nestihnou, musí lékaři obnovit cirkulaci a až poté znovu pokračovat.