Zápolení o místa ve školkách začíná. Už teď je značný zájem

6 minut
Události: Zájem o místa ve školkách
Zdroj: ČT24

Kdo se letos chystá hlásit dítě do školky, může na mnoha místech počítat s návalem. O kapacity je už teď velký zájem, a to zápisy teprve proběhnou. Volná místa se dají hledat třeba během dnů otevřených dveří, které teď jednotlivá zařízení pořádají. Po zkušenostech z minulých let se města brání především takzvané spádové turistice, kdy se k nim snažili děti dostat i rodiče z okolních obcí.

„Dcera je narozená vlastně v červnu, teď jí budou tři, tak mě zajímá, jestli má vůbec šanci se sem dostat?“ To je nejčastější otázka během dne otevřených dveří v jedné z pardubických mateřských školek. „Školka patří do mého obvodu. Ono na výběr toho moc není, takže budu doufat, že se vůbec někam dostane,“ poznamenala maminka Pavla Sommerschuh.

Letos tady budou v pardubické školce moci přijmout 27 nových dětí, v loňském roce tu ale napočítali přes sto přihlášek. „Opravdu to převyšuje kapacitu, proto se tady jedná o přístavbě s dalšími čtyřmi třídami, což je dalších sto dětí,“ popsala situaci zástupkyně pardubické MŠ Kamarád Ivana Hermanová.

Město zřizuje jednatřicet mateřinek, jejich kapacita je zhruba tisíc míst. Hlavním kritériem je trvalý pobyt, spádový obvod, věk dítěte. U zápisu ale chtějí od rodičů i užívací právo k nemovitosti, ve které dítě žije. „Velmi se potýkáme se spádovou turistikou z okolních obcí, řeší to všechna velká města,“ doplnil náměstek primátora Pardubic Jakub Rychtecký (SOCDEM).

Blížící se zápis řeší rodiče po celém Česku. Třeba v jedné ostravské školce si rodiče mohou už nyní rezervovat termín na zápis. „Rodiče, kteří tady mají sourozence, tak už se zajímají, zajímají se dlouho dopředu,“ uvedla ředitelka MŠ Ukrajinská v Ostravě-Porubě Adéla Mikesková.

Podle vedení města o umístění dětí obavy mít nemusí. Přesto i tady změnili kritéria. Od letošního roku platí nově vyhláška o spádovosti, takže mateřské školky mohou přednostně přijmout děti, které mají trvalé bydliště v obvodu, ve kterém se školka nachází. „Chceme, aby rodiče umísťovali a měli tu možnost umísťovat děti, co nejblíž svého domova,“ doplnila náměstkyně primátora Ostravy Andrea Hoffmannová (Piráti).

Státní versus soukromé školky

A například v Říčanech u Prahy mají šest městských a šest soukromých mateřských škol. Při letošních zápisech čekají stejnou účast jako minulý rok. V těch městských počítají, že k zápisům přijde na dvě stě dětí. „Přičemž těch dvě stě dětí odejde do prvních tříd a můžeme si opět dovolit pár dvouletých,“ zmínila říčanská místostarostka pro školství Hana Špačková (Klidné město).

Pokud rodič své dítě neumístí do státní školky, na výběr má ještě soukromé. Poplatky za ně jsou ale mnohde násobně vyšší. A záleží, kde dítě bydlí. Nejdražší školky jsou v Praze, v některých je školné přes třicet tisíc měsíčně. Nejlevnější je v tuto chvíli podle zjištění ČT v Otvicích u Chomutova, rodiče zaplatí 1900 korun za měsíc.

Letos by v tuzemsku mělo být na 111 tisíc tříletých dětí, tedy narozených v roce 2021. K zápisům jich podle odhadů ministerstva školství půjde zhruba 96 tisíc. Nižší počet je daný tím, že přednost by měly mít ty, které dovrší tři roky života do konce srpna. Roli hraje i to, že pro ně docházka není povinná, ta platí až pro pětileté.

Napřesrok by mohl být zájem u tříletých o něco nižší. Naznačují to statistiky, podle nichž přišlo v roce 2022 na svět asi o deset tisíc dětí míň.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis francouzského eurokomisaře. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
09:23Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
14:32Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.
před 3 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 4 hhodinami

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 7 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 9 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 11 hhodinami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 12 hhodinami
Načítání...