Záplavy tiskovek jsem se snažil mírnit, říká exšéf marketingu ČSSD Dimun

Praha – Petr Dimun se ve vyhrocené kampani před červnovými volbami stal jedním z mediálně nejsledovanějších „mužů v pozadí“. Ač přímé pozornosti spíše unikal, jako vedoucí sekce marketingu a styku s veřejností v rámci ČSSD vzbuzoval zájem kvůli silné kampani, projevující se nebývalým množstvím letáků, billboardů i tiskových konferencí. Blízký spolupracovník Jiřího Paroubka a člověk, který se stal prostředníkem pro vztah s médii již na vysoké škole, s odstupem několika týdnů po odchodu hodnotil spolupráci s vedením ČSSD i volebním manažerem Jaroslavem Tvrdíkem. Přiznává, že v jejich názorech mnohdy nevládla jednota, jak se lídři sociální demokracie snažili navenek přesvědčovat.

Častým jevem předvolební kampaně ČSSD se staly tiskové výstupy, jejichž počet s blížícím se volebním termínem narůstal. Sám Dimun v pořadu ČT Před půlnocí přiznal, že bez jeho přičinění by mediální prezentace strany a jejího předsedy dosáhla vyšší frekvence. Často prý krotil pracovitost šéfa ČSSD a jeho kolegů. „Velmi často se chtěl vyjadřovat k téměř všemu a já jsem se snažil zmenšovat tu neustálou záplavu tiskových zpráv,“ prozradil bývalý stranický šéf PR. Situaci mu neulehčovala ani aktivita dalších členů sociální demokracie. „Často se stávalo, že Jiří Paroubek vydal tiskovou zprávu, potom zavolal Michal Hašek s tím, že chce vydat svou zprávu. Pochopitelně jsem je nemohl odmítat,“ říká Dimun.

Jak fungovala ČSSD? Paroubek - lokomotiva, ostatní se řadili za něj

29 minut
Před půlnocí
Zdroj: ČT24

Největší díl tiskových prohlášení z Lidového domu si však ukrojil dnes již bývalý lídr ČSSD. Jeho časté výstupy měly podle Dimuna i jiný klíčový důvod, související s poměry v samotném grémiu strany. „Pokud by se totiž k některým věcem nevyjádřil Paroubek, nevyjádří se z ČSSD nikdo. Strana trpí i tím, že někteří lidé si zvykli zařadit se za Jiřího Paroubka jako vagon za lokomotivou a vést se,“ glosuje někdejší pravá ruka expředsedy ČSSD.

Dimun: Tvrdík byl profesionál, nicméně ne vždy jsem s ním souhlasil

Samotnou kampaň však před letošním červnem řídil jiný z mužů, kteří doplatili na následný neúspěch ČSSD – volební manažer Jaroslav Tvrdík, s nímž Dimun, ač mimo ústřední volební štáb, mnohdy nad strategií diskutoval. „Měl jsem velmi často jiné názory. Nicméně, považuji ho (J. Tvrdíka) za profesionála na poli politického marketingu, byť s nějakými chybami. Například nepochopil velký význam internetu, ale to byl náš odvěký spor,“ vzpomíná s úsměvem Dimun. Pojmenoval i další strategickou chybu ve volební kampani. Důraz na předvolební průzkumy podle Dimuna nelze lídrovi strany bezmezně vytýkat, sám však prý „fascinaci volebními průzkumy nesdílel“.

Petr Dimun o mediální prezentaci ČSSD:

„Příslušná propagace je přirozenou součástí mé práce,…, z pozice člověka, který je ve straně odpovědný za komunikaci s médii a za vytváření prostoru. Je potom na pracovníkovi příslušného média, aby pokud to překročí jistou míru, na to upozornil. Pokud se tak nestalo, nevypovídá to nic o tom, že by se dělo něco nekalého.“

Někdejší vlivná funkce šéfa PR Dimunovi přinesla nelichotivá označení zákulisního hráče, který chytře usiluje o účelnou propagaci strany v médiích a poskytuje kompromitující informace. „Pokud je novinář vůbec ochoten se sejít a vyhodnotí sdělenou informaci jako upotřebitelnou, tak si myslím, že o žádnou manipulaci nejde,“ uvedl Dimun. „Jeho odpovědností je, do jaké míry k tomu přistoupí manipulativně, či objektivně,“ dodává.

Petr Dimun:

Narodil se v roce 1979 v Kadani. V Praze vystudoval historii a politologii na Filozofické fakultě UK a následně na Fakultě sociálních věd UK. První ostré politické zkušenosti začal sbírat již v 21 letech jako šéf volební kampaně Edvarda Outraty. O rok později (2002) přijal nabídku tiskového mluvčího na ministerstvu pro místní rozvoj. Spolu s ministrem Pavlem Němcem poté přesídlil do rezortu spravedlnosti, kde taktéž vedl tiskový odbor. V roce 2006 spojil své služby s Jiřím Paroubkem a ČSSD. Čtyřleté angažmá v marketingu a PR sociálních demokratů zakončil letos na konci června. Nyní je na volné noze.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vědci na Vysočině zkoumají dopady změny klimatu

V rámci mezinárodního projektu přijeli vědci na Vysočinu zkoumat dopady změny klimatu. Experti budou čtyři roky monitorovat zadržování vláhy v tamní půdě v souvislosti s teplotními extrémy a podle toho pak třeba vybírat stromy pro sázení. „Tento region je velice specifický kvůli klimatickým podmínkám a byly tady velké zásahy kvůli kůrovci,“ vysvětluje výběr lokace Michal Kepka z katedry geomatiky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Kromě Vysočiny bude výzkum probíhat například i v Rakousku, Finsku a Arktidě.
před 59 mminutami

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
před 1 hhodinou

Jednací řád sněmovny se upravit nedaří. Ani přes výzvy Ústavního soudu

Změnu jednacího řádu ve sněmovně se stále nepodařilo prosadit. Často tak dochází k dlouhým obstrukcím a k zablokování dolní komory. Naopak se někdy stává i to, že se někteří poslanci nedostanou ke slovu, protože veškerý čas vyčerpají politici s přednostními právy. Podle předsedy Ústavního soudu Josefa Baxy by přitom možná právě změna přednostních práv pomohla. Ústavní soud v poslední době ve svých nálezech několikrát označil současný jednací řád dolní komory za neudržitelný. „Mít právo přednosti neznamená, že můžu mluvit, o čem chci a jak dlouho chci,“ upřesňuje Baxa pro ČT.
před 1 hhodinou

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 10 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 10 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 11 hhodinami
Načítání...