Zaorálek: Spolupráce v jaderné energetice je šancí pro česko-íránské vztahy

Írán chce s Českem spolupracovat v oblasti jaderné bezpečnosti. Prohlásil to íránský viceprezident Alí Akbar Sálehí, který je na dvoudenní návštěvě Česka. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) může Česko nabídnout Teheránu odborné znalosti. Sálehí se sešel i s premiérem Bohuslavem Sobotkou, se kterým řešili posílení ekonomických vztahů nebo boj proti terorismu.

Írán se loni zavázal omezit a zprůhlednit své jaderné aktivity – v reakci na to USA a EU letos v lednu ustoupily od ekonomických sankcí. Zaorálek poznamenal, že díky této dohodě nabraly vztahy mezi Českem a Íránem dynamiku. Česká diplomacie i byznys se snaží uvolnění sankcí využít a navázat na dobré vztahy, které s Teheránem mělo Československo.

Dobré vztahy z minulosti připomínal v Událostech, komentářích také íránský viceprezident: „Česká republika si v posledních dekádách užívala pozici průmyslové země. I když máte menší počet obyvatel, ale vždycky jste měli opravdu dobrý těžký průmysl – moje země vždy těžila ze spolupráce, ať už šlo o textil, nebo strojírenství. Vy jste inovativní národ,“ uvedl Alí Akbar Sálehí.

Během posledních měsíců se už odehrálo hned několik jednání na ministerské úrovni, do Teheránu také odletěly početné delegace českých podnikatelů. „Máme dnes již první konkrétní výsledky v ekonomické oblasti,“ připomněl ministr Zaorálek. Smlouvy s íránskými partnery od začátku roku uzavřela například brněnská firma Zetor Tractors nebo společnost Energo-Pro, která vyrábí vodní turbíny. O vstupu na íránský trh uvažuje také Škoda Auto.

Ekonomická spolupráce by podle Zaorálka mohla přiblížit i prohloubení diplomatických vztahů. Praha a Teherán nemají od roku 1998 zastoupení na úrovni velvyslanců. Teherán tehdy stáhl svého ambasadora na protest proti zahájení perského vysílání Rádia Svobodná Evropa / Rádia Svoboda (RFE) z Prahy. „Cítím odhodlání posílit diplomatické vztahy v nejbližší době,“ řekl Zaorálek. 

Nahrávám video
Exkluzivně: Íránský viceprezident o jaderném programu i spolupráci s ČR
Zdroj: ČT24

Sálehí před jednáním se Zaorálkem hovořil také s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). I zde byla hlavním tématem spolupráce v jaderné a ekonomické oblasti. Velký potenciál pro spolupráci mezi Českou republikou a Íránem je podle českého premiéra v energetice, vodním hospodářství, dopravní infrastruktuře a dodávkách prostředků hromadné dopravy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna přerušila debatu o protiobstrukčních změnách pravidel svých jednání

Poslanci v úterý večer přerušili úvodní debatu o změnách pravidel sněmovního jednání k omezení možností obstrukcí. Koalice ANO, SPD a Motoristů sice prosadila možnost pokračování schůze přes noc, jednací den ale skončil po dohodě klubů ve 21 hodin. K vystoupení k novele jednacího řádu se v té době hlásilo ještě devět zákonodárců, šanci by mohli dostat nejdříve ve středu. Většinu středečního jednacího dne však vyplní úvodní diskuze o návrhu státního rozpočtu na letošní rok.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Europarlament schválil odklad ETS 2 na rok 2028

Europoslanci v úterý schválili klimatický cíl snížit do roku 2040 emise o devadesát procent oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí může pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Součástí dohody je i odložení zavedení emisních povolenek ETS 2 o jeden rok, tedy na rok 2028.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Novou zelenou úsporám čekají změny. Z dotací mohou být úvěry

Do dotačního programu Nová zelená úsporám, který přispívá třeba k zateplování domů nebo instalacím solárních panelů, má jít méně peněz. Změní se i forma podpory – podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) je nutné přejít od přímých dotací k nepřímé pomoci. Domácnosti by tak mohly čerpat třeba zvýhodněné úvěry. Opozice změny kritizuje.
před 8 hhodinami

Část „dárků“ voličům bude velmi drahá, komentuje Horská návrh rozpočtu

Návrh státního rozpočtu na letošní rok je z hlediska vlády maximum chtěného, uvedla v Interview ČT24 ekonomka Helena Horská. Některé „dárky,“ které tak podle ní koalice dává svým voličům, ale budou velmi drahé, upozornila. Disciplína při sestavování rozpočtu se sice zhoršuje už roky, teď se to však děje ve velkém, dodala Horská v rozhovoru, který moderovala Barbora Kroužková.
před 9 hhodinami

Cibulka a Jagelka se s Klempířem neshodli. Mají se ale sejít znovu

Moderátor Aleš Cibulka a moderátor, dabér a herec Michal Jagelka sdělili, že se při úterním jednání s ministrem kultury Oto Klempířem (za Motoristy) v jednotlivých tématech neshodli. Probírali mimo jiné poplatky za televizi a rozhlas nebo Klempířovu někdejší spolupráci se Státní bezpečností. Diskuze nicméně byla podle dvojice umělců korektní. Před prázdninami by se měli s ministrem sejít znovu, řekli po setkání.
před 10 hhodinami

Babiš, Fico a Stocker chtějí na summitu EU mluvit o cenách elektřiny

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v úterý rokoval se slovenským protějškem Robertem Ficem (Smer) a rakouským kancléřem Christianem Stockerem v takzvaném Slavkovském formátu. Podle Fica se trojice státníků shodla, že EU nemůže konkurovat zejména v cenách elektřiny, což chce artikulovat směrem k Evropské komisi i na čtvrtečním neformálním summitu Evropské rady v Belgii. Podle Stockera je posílení konkurenceschopnosti nutné k překonání stávající krize. Babiš opět zkritizoval emisní povolenky.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Patrioti pro Evropu vyloučili Bartůšek kvůli poškození dobrého jména, řekl Knotek

Patrioti pro Evropu (PfE) vyloučili českou europoslankyni Nikolu Bartůšek (Přísaha) z důvodu poškození dobrého jména frakce, sdělil lídr české delegace v této parlamentní skupině a europoslanec za hnutí ANO Ondřej Knotek. Deník N s odkazem na své zdroje ve frakci uvedl, že PfE vyloučili Bartůšek, protože s europoslancem Ondřejem Dostálem (Stačilo!) navzájem pomohli svým partnerům k práci v Evropském parlamentu (EP). Podle Bartůšek na ni ovšem byl vyvíjen tlak, aby vystoupila z hnutí Přísaha.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Poslanec Doksanský rezignoval na místo ve školské komisi Hradce Králové

Opoziční zastupitel Hradce Králové a poslanec Denis Doksanský (ANO) v pondělí rezignoval na místo v komisi městské rady pro výchovu a vzdělávání. Městská rada měla v úterý odpoledne projednat Doksanského odvolání z komise, a to kvůli jeho působení ve Střední škole Sion High School. Na uvolněné místo v komisi pro výchovu a vzdělávání pak rada města na návrh ANO jmenovala středoškolského učitele Filipa Diviše.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...