Žalobce Ištvan o nevině Nagyové: Nechybovali jsme

Žalobce Rostislav Bajger v kauze údajného zneužití vojenské rozvědky Janou Nagyovou nijak nepochybil a ani neporušil zákon. Prohlásil to olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan a obdobně se vyjádřil také šéf Unie státních zástupců Zdeněk Matula. Bývalou šéfku premiérské kanceláře, která byla ze zneužití tajné služby obžalovaná, dnes pražský soud prohlásil za nevinnou.

„Podle mého nejlepšího přesvědčení vyšetřující státní zástupce (Bajger) nic nezanedbal a neporušil žádné ustanovení zákona o státním zastupitelství, ani nenaplnil žádné kárné provinění. Postupoval přesně tak, jak mu přikazuje zákon,“ reagoval šéf olomouckých žalobců Ištvan na soudní verdikt. Obžaloba v kauze Nagyové podle něj byla v souladu s důkazy, ve kterých se prý jasně hovoří o sledování, a odkázal se mimo jiné na výpovědi svědků.

„Jedna ze svědkyň řekla, že paní Nečasová, dříve Nagyová, se jí přiznala, že nechává sledovat paní Radku Nečasovou. Předložili jsme výpověď obžalovaného (exšéfa Vojenského zpravodajství Milana) Kovandy, který uvedl, že prováděli sledování. Při rozhodování o vazbě se dokonce omlouval, že zostudil Armádu ČR. To by neuvedl někdo, kdo se cítí nevinen,“ prohlásil Ištvan s tím, že ani u soudu nedošlo k zásadnější změně důkazní situace.

Ivo Ištvan v Událostech, komentářích

„Soud vyřkl, že ke sledování došlo – že se skutek stal, to je podstatné vědět. Pouze tvrdí, že podle něj není trestným činem, a to pro nedostatek subjektivní stránky, čili pro nedostatek úmyslu obžalovaných spáchat tento trestný čin. Ale to, že ke sledování poškozených obětí došlo, je nepochybné.“

Podle olomouckých žalobců Jana Nagyová zneužila svou pravomoc, když v roce 2012 zadala vojenské tajné službě údajně z osobních důvodů sledování Nečasovy manželky Radky. Stejně tak měla nechat sledovat dvojici zaměstnanců z Úřadu vlády. Spolu s ní jsou obžalovaní i tři zpravodajci. Nagyové Bajger navrhoval 3,5 roku vězení. Pro Páleníka, Kovandu a Pohůnka chtěl tresty 3,5 roku, tři roky a deset měsíců a tři roky a čtyři měsíce. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová dnes rozhodla, že „skutky uvedené v obžalobě nejsou trestným činem“ (o rozsudku čtěte více zde).

PŘEHLEDNĚ: Všechny kauzy Jany Nagyové

Šéf unie žalobců: Osvobozující rozsudek automaticky neznamená chybu

Státní zástupce se proti verdiktu odvolal, u pravicových stran potom rozhodnutí první instance vyvolalo kritiku práce státních zástupců. Právě Ištvanův zásah a související policejní razie totiž před dvěma lety vedly k pádu Nečasovy vlády.

Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že by měli „iniciátoři celé akce z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci“ vyvodit osobní odpovědnost. Nečasův ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) dodal, že „monstrózní akce“ v kauze Nagyová na Úřadu vlády a dalších místech stála desítky milionů korun. Podle něj za to někdo odpovědnost nést musí.

Proti výrokům o vyvození osobní odpovědnosti se ale ohradil šéf Unie státních zástupců Zdeněk Matula. „K takovým silným slovům není důvod. Jednak proto, že dnešní rozsudek není pravomocný a bude se jím ještě zabývat odvolací soud. Jednak proto, že volat po vyvození odpovědnosti státního zástupce lze až za situace, kdy jeho vinu shledá kárný senát,“ zdůraznil s tím, že „pokud pak soud obžalovaného zprostí viny, automaticky to přece neznamená, že státní zástupce pochybil“.

Obdobně hovoří i Ištvan: „Státní zástupce může být kritizován za nesprávné a protiprávní jednání a porušení povinností, ale takové jednání musí být přesně popsáno a specifikováno. Kárný žalobce případně může podat kárnou žalobu.“ Kárný návrh na konkrétního žalobce by případně mohl podat ministr spravedlnosti, nejvyšší státní zástupce či šéf příslušného státního zastupitelství, v tomto případě tedy sám Ištvan.

Předseda pražského městského soudu Libor Vávra:

„Věcí, kde jsou podstatné důkazy v režimu utajení, je velmi málo. Většinou se týkají trestných činů přímo těch příslušníků tajných služeb nebo speciální policie atd. Upřímně řečeno si za léta zpátky nevybavuji jediný případ, kde by byl tak významným způsobem utajován nějaký důkaz, a přitom by se jednalo o obecnou trestnou činnost nebo trestnou činnost se širším společenským dopadem. Je to unikátní kauza a je škoda, že je tam taková míra utajených informací.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 4 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Počet odkladů povinné školní docházky se omezí. Je to dobrý krok, míní analytik

Sněmovna i hlasy opozice v pátek schválila novelu, která má omezit odklady zahájení povinné školní docházky nebo zavést slovní hodnocení malých žáků místo známkování. Do budoucna by tak měl být odklad podle novely možný jen tehdy, pokud zdravotní stav dítěte, například závažné fyzické či psychické postižení, neumožňuje účast ve výuce. Naopak poslanci znovu nedokončili schvalování převodu financování nepedagogů, které chtěla uspíšit koalice. Plány jí překazilo opoziční hnutí ANO.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Šéfka zlínské hygieny údajně srazila motorkáře a ujela, resort žádá informace

Ministerstvo zdravotnictví se zabývá informacemi o možné dopravní nehodě ředitelky Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Evy Sedláčkové. Podle webu Seznam Zprávy srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Resort v pátek sdělil, že o nehodě neví a obrátí se kvůli tomu na policii. Pokud se informace potvrdí, ministr Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že ředitelka rezignuje.
před 6 hhodinami

Častější měření cholesterolu či cukru. Praktici chtějí rozšířit prevenci

Praktičtí lékaři chtějí rozšířit preventivní prohlídky. Podle návrhu vyhlášky, který předložili ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09), by některá vyšetření chtěli dělat u mladších pacientů než doteď – zejména ta, která dokáží odhalit onemocnění srdce a cév. Jsou totiž nejčastější příčinou úmrtí v Česku, každý rok jim podlehne čtyřicet tisíc lidí.
před 6 hhodinami
Načítání...