Zájem o domovy pro seniory roste. Chybí až patnáct tisíc míst, lidé na ně čekají i rok

Události: Domovy pro seniory (zdroj: ČT24)

Populace stárne a potřeba terénních i pobytových sociálních služeb tak stále více roste. Doba čekání na místo v domovech pro seniory se ale výrazně liší. V naléhavých případech klienty přijímají v řádu dnů – většinou ale musí senioři čekat mnohem déle.

Kapacita jednoho z pražských domovů pro seniory se zvláštním režimem je 211 lůžek. Když se nějaké uvolní, obratem se znovu obsadí. Měsíčně tam přichází až patnáct nových žádostí – celkově jsou na víc než pěti stovkách.

Většina lidí ale žádá na více místech zároveň. „Řekněme, že zhruba v devadesáti procentech to tak je. Některé rodiny jsou dost zoufalé, když potřebují nutně umístění, což chápu,“ uvedl ředitel Domova pro seniory Kobylisy Ondřej Šimon.

Na místo zde lidé čekají půl roku až rok, i když je to stejně jako jinde individuální. Například v Ústeckém kraji se průměrně čeká dva až pět měsíců a ve Středočeském kraji pak kolem sedmi měsíců.

Chybí až 15 tisíc míst

Celkově je v pobytových službách pro cílovou skupinu seniorů kolem pětačtyřiceti tisíc míst. Podle ministerstva práce by jich mělo do roku 2026 vzniknout dalších zhruba pět tisíc.

„Částka, kterou máme na tuto oblast připravenou, je přibližně osm miliard korun, ale je to na všechna pobytová zařízení, která z tohoto budeme budovat,“ vysvětluje vrchní ředitelka pro řízení sekce rodinné politiky a sociálních služeb ministerstva práce a sociálních věcí Zdislava Odstrčilová. 

Podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiřího Horeckého chybí dvanáct až patnáct tisíc míst. „A relativní kapacity klesají, tedy když porovnáme počet lůžek za posledních pět až deset let a počet lidí starších 65 let, křivka je klesající,“ dodává.

Zaměřit se chce ministerstvo i na posilování terénních a ambulantních služeb tak, aby mohli lidé zůstat co nejdéle ve svém domácím prostředí.

Načítání...