Za zdražení Blanky může platit vlivný úředník Toman

Praha - Pražský magistrát při financování stavby tunelu Blanka obcházel vlastní předpisy a umožnil tak zdražení díla. Podle usnesení rady z roku 1996 má vedení města projednat u velkých stavebních zakázek zdražení nad deset procent. To se ale u Blanky za celou dobu nestalo. Budování tunelu měl na starosti chráněnec exprimátora Pavla Béma Jiří Toman. Úřad by po něm mohl vyžadovat i náhradu škody. Podle zákona ale jen do čtyřnásobku platu. Nové vedení města chce ale nejprve počkat na výsledky oficiálního šetření. Informaci přinesly Hospodářské noviny.

Politici ODS, kteří do loňského listopadu Prahu řídili, vinu odmítají a svalují ji na exprimátora Béma a šéfa odboru investic Tomana, který měl budování tunelu na radnici na starosti. „Rada o tom nehlasovala, nic jsme nevěděli,“ řekli listu bývalí náměstci Pavel Klega a Rudolf Blažek. Podle advokáta Luďka Šikoly by po takovém pochybení mělo následovat okamžité propuštění úředníků, kteří radu neinformovali, ač měli. Úřad by podle něho mohl po Tomanovi, jenž ve funkci po volbách skončil, vyžadovat i náhradu škody. Podle zákona to je až čtyřnásobek platu.

Minulé vedení magistrátu údajně o některých navýšeních vědělo

Tunel Blanka, který je součástí severozápadního úseku městského okruhu, měl původně stát včetně DPH 21,2 miliardy korun za stavební část a 4,2 miliardy za technologie. Dalších 1,58 miliardy měly podle smluv stát průzkumy nebo inženýrská a projektová činnost. Podle podkladů magistrátu by nyní měly být stavební práce dražší o pět miliard a technologie o více než miliardu. Inflace dílo zdraží o 3,5 miliardy a Praha zaplatí také o půl miliardy více na dalších nákladech. Celkem by tedy mělo dílo stát místo původních 27 miliard 37,1 miliardy korun. Vše bude navíc dokončeno později, než město v minulosti slibovalo.

Minulé vedení magistrátu údajně o některých navýšeních vědělo, a to například o zdražení nového mostu v Troji. Bém přitom v minulosti trval na tom, že se stavba neprodraží a bude dokončena v původním termínu.

Pavel Bém
Zdroj: ČT24
Vydáno pod