Za sérii loupeží padl v Ústí i výjimečný trest

Ústí nad Labem - Tresty od šesti do 18 let vězení uložil dnes ústecký krajský soud sedmi členům gangu, který se specializoval na loupeže a krádeže po celém Česku. Výjimečný trest 18 let soud udělil vůdci gangu Františku Kovalíkovi, jenž si loupežemi údajně přišel na zhruba 20 milionů korun a krádežemi na dva miliony. Rozsudek není pravomocný, všichni odsouzení se proti němu odvolali.

Gang má podle rozsudku na svědomí řadu známých loupeží. V prosinci 2004 například přepadl v Panenských Břežanech u Prahy vůz společnosti Geco tabák. Ochranku, která vůz nakládala, tehdy lupiči zneškodnili za pomoci zbraní. Akce jim vynesla kolem šesti milionů korun. Tři miliony se jim podařilo uloupit v roce 2005 při přepadení společnosti Follyx v Litoměřicích.

Soudkyně Kamila Krejcarová dnes řekla, že se skupině podařilo prokázat celkem 29 loupeží a krádeží, obžaloba je původně vinila ze 36 skutků. K několika z nich ale soud nenašel dostatek důkazů. Vůdce gangu, který prý vše organizoval, sháněl zbraně používané při přepadeních a rozděloval lup.

Vše, co jim obžaloba kladla za vinu, všichni obžalovaní od začátku popírali. Policisté se gangu dostali na stopu tak, že ho udal jeden z bývalých členů gangu. Podle Krejcarové byla jeho výpověď věrohodná, podpořila ji řada nepřímých důkazů, které gang usvědčovaly, jako jsou třeba pachové stopy. U členů gangu se našly i věci pocházející z loupeží.