Za legalizaci marihuany se demonstruje na Václavském náměstí

Praha - Několik stovek mladých lidí dnes přišlo k soše svatého Václava na Václavském náměstí v Praze demonstrovat za legalizaci marihuany. Vybavili se transparenty s charakteristickou siluetou konopného listu a nápisy "Je třeba legalizace" a "Voní hezky". Atmosféru setkání dotvářela typická vůně "trávy", která se nad náměstím nesla. Akce pokračovala pochodem městem a hudebním happeningem na Žižkově, jehož se podle pořadatelů zúčastnily tisíce lidí.

Půl hodiny po začátku demonstrace se její účastníci vydali na pochod; směr udávala červená dodávka se sound systémem, hrajícím hlasitou hudbu, a vyzdobená transparentem s nápisem „Konopí je lék“. Během pochodu Vinohradskou ulicí počet účastníků demonstrace stále stoupal a průvod skandujících demonstrantů se roztáhl až na několik stovek metrů. Cílem demonstrantů byl park na žižkovské Parukářce, kam většina z nich dorazila za necelou hodinu.

Na místě už byly připraveny hudební scény, na nichž organizátoři demonstrace připravili program trvající až do večera. Vystoupily například skupiny Apple Juice, Gang ala Basta, Unity a Prague Ska Conspiracy i řada dýdžejů. Lidé měli o hudební vystoupení, na něž měli volný vstup, velký zájem, takže početné skupiny dalších účastníků happeningu na Parukářku proudily ještě více než hodinu po příchodu čela průvodu.

Čeští zastánci legalizace marihuany se počátkem května setkávají pravidelně, nyní už pojedenácté, v rámci celosvětové akce letos nazvané Global Marihuana March. Letos se projektu podle pořadatelů zúčastnili lidé ve 239 městech řady zemí. V minulých letech se akce zastánců legalizace marihuany konaly na Letné. Tam se nyní budují nové dopravní komunikace.

Organizátoři protestní akce doufají v to, že novela trestního zákoníku, kterou projednává sněmovna, přehodnotí postoj státu k různým drogám. Podle zastánců legalizace konopí by nové paragrafy měly rozlišovat mezi konopím a „tvrdými“ drogami a zejména zrušit postih za pěstování a držení marihuany pro vlastní potřebu.

Vydáno pod