Vyschnou peníze na vědu? Operační program ministerstva školství má potíže

Praha – Ministerstvu školství hrozí, že bude muset vrátit stovky milionů korun do Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Podle Lidových novin se Evropská komise chystá kvůli výsledkům jarní kontroly výdajů v operačním programu pozastavit proplácení dotací. Evropská kontrola se zabývala 50 projekty podpořenými z operačního programu v letech 2012 až 2014, výhrady měla k části dotovaných akcí z let 2012 a 2013. Ministerstvo školství však výsledek auditu odmítá a odvolává se na méně problematický výsledek kontroly ministerstva financí.

Pozastavení proplácení dotací bezprostředně hrozí Operačnímu programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OPVK), který řídí ministerstvo školství. Znamená to, že začne vysychat dotační systém a na čas budou peníze přicházet pouze ze státního rozpočtu. K obnovení plateb z Bruselu potom bude nutné zaplatit pokutu, která by mohla dosáhnout stovek milionů korun. Ministerstvo školství zatím dostalo předběžné závěry kontroly. „Oficiální znění vám bude zasláno v češtině s předsuspenzačním (předzastavujícím) dopisem,“ citovaly Lidové noviny z dopisu šéfa auditorů Franciska Merchana Cantose, který získaly.

Podle informací ministerstva školství se bruselská kontrola zaměřila na šest kategorií, které hodnotili třemi možnými stupni. Jedno kritérium dostalo jedničku, další čtyři dvojku. Známku tři, která označuje chybovost nad dvě procenta, dostalo jedno kritérium. Celková chybovost v OPVK však dosáhla 1,69 procenta, uvedlo ministerstvo.

Ministerstvo se bude moci bránit, dostane dva měsíce na to, aby kritiku vyvrátilo. Podle zdroje deníku sice formálně Česko může nadále žádat o proplácení dotací z OPVK, ale „poloformálně se počítá s tím, že už tam Češi nemají k proplacení nic posílat“. Náměstkyně ministra školství Petra Bartáková je však přesvědčena, že se podaří hrozící postih přinejmenším snížit, a věří, že k pozastavení plateb vůbec nedojde. Ministerstvo přitom odkázalo i na obdobnou kontrolu, kterou v hospodaření OPVK provedlo ministerstvo financí. To závažné chyby nenalezlo a označilo program za funkční.

Bruselští kontroloři narazili v OPVK při květnové kontrole na řadu nesrovnalostí – výtky měli například k plagovaným učebnicím za 216 tisíc korun, cestě akademiků do Bangkoku za 102 tisíc (mimo dny avizované konference), ale i k platům ministerských pracovníků. Podobně jako u některých dalších problematických operačních programů spočíval kámen úrazu především v nedokonalém systému kontrol využívání dotací.

V problematickém operačním programu bylo k dispozici 51 miliard korun, ministerstvo zatím vyčerpalo zhruba polovinu, většinu zbylých peněz chce úřad rozdělit v probíhajících výzvách.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda bude zřejmě moci regulovat ceny benzinu a nafty, schválila to sněmovna

Vláda bude zřejmě moci od května regulovat ceny pohonných hmot pomocí cenového výměru vydaného jako nařízení vlády. Umožnit jí to má zákon, který v noci na středu ve stavu legislativní nouze schválila sněmovna. Vládní předloha reaguje na současný nárůst cen benzinu a nafty v důsledku konfliktu na Blízkém východě. Část opozice zvolený způsob kritizovala a označovala ho mimo jiné za socialismus a návrat k centrálnímu plánování. Nesouhlasila ani se zrychleným schvalováním v režimu legislativní nouze.
včeraAktualizovánopřed 20 mminutami

Úzkost z nejisté doby sílí, potvrzují terapeuti

Problémů ve světě přibývá a s tím roste počet lidí, kteří se bojí o svoji budoucnost a bezpečí. S různými konflikty ve světě jsou Evropané stále více znepokojeni globální nestabilitou. Nejsou to však jen války, může za to také informační chaos, ekonomické obtíže nebo třeba klimatické změny. Odborníci zaznamenávají, že lidé pociťují více úzkost a s tím jsou spojené i fyzické problémy. Výjimkou nejsou ani Češi, kteří své obavy během terapií čím dál častěji zmiňují.
před 27 mminutami

Xia, Kryšpína nebo Regulus. Odborníci posuzují neobvyklá jména pro děti

Odborníci z Ústavu pro jazyk český Akademie věd za rok 2025 vydali pro matriky 366 posudků k neobvyklým jménům. Doporučili schválit třeba jména Malachiáš, Jera nebo Christoforos. K zápisu naopak nedoporučili jména jako Gambrinus nebo Bonbóna. Od roku 2024 je možné zapisovat i zdrobnělé a domácké podoby jmen. Matriky, které ČT oslovila, o ně však velký zájem neevidují.
před 1 hhodinou

Schránku s pokladem našli mezi kameny, teď si turisté rozdělí štědré nálezné

Královéhradecký kraj vyplatí 11,7 milionu korun dvěma turistům, kteří loni nedaleko Dvora Králové nad Labem na úbočí kopce Zvičina našli zlatý poklad. Téměř šest set mincí a šperků vážilo přes pět kilogramů, podle dosavadních zjištění zlato někdo do země ukryl zřejmě v období druhé světové války. Nález zpracovávají konzervátoři, koncem roku si ho bude moci prohlédnout veřejnost. Podle odhadů jsou v tuzemsku celkem až desetitisíce amatérských hledačů, s nimiž spolupracují i profesionálové.
před 1 hhodinou

Sněmovna projedná zpřísnění trestného činu neplacení výživného

Sněmovna by ve středu měla projednat v úvodním kole koaliční novelu o zpřísnění trestného činu neplacení výživného. Na programu je také další návrh vládních poslanců, který ruší zákon o postupu výběru kandidátů do orgánů státních a polostátních firem. Poslanci budou znovu hlasovat o zavedení významného Dne české vlajky, novelu premiéra Andreje Babiše (ANO) jim vrátil s úpravami Senát.
před 3 hhodinami

Macinka chce znovu otevřít téma přesunu ambasády do Jeruzaléma

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) by rád znovu otevřel diskuzi o přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Macinka to řekl v úterý během návštěvy Izraele po jednání se svým izraelským protějškem Gideonem Sa'arem. Šéf diplomacie židovského státu označil Macinku za přítele a Česko za jednoho z největších přátel Izraele na světě. Macinka se Sa'arem se rovněž poklonili obětem holocaustu v památníku Jad vašem během dne Jom ha-šoa (Den holocaustu a hrdinství).
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Úřad ukázal mapu akceleračních zón. Je jich méně, než se původně plánovalo

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo mapu akceleračních zón pro obnovitelné zdroje energie, které mají v budoucnu urychlit výstavbu větrných a solárních elektráren. Napříč Českem jde o 94 oblastí, což je o 16 méně oproti původnímu záměru. Podle vládních představitelů jde zatím pouze o pracovní návrh, ke kterému se ještě mohou vyjádřit kraje, obce i veřejnost.
před 10 hhodinami

ČT a ČRo mají od příštího roku místo poplatků dostávat peníze ze státního rozpočtu, řekl Klempíř

Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) společně s dalšími představiteli vládní koalice představil zákon týkající se zrušení rozhlasových a televizních poplatků. Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) dostanou podle Klempíře místo výnosu z poplatků od příštího roku dohromady 7,8 miliardy korun ze státního rozpočtu. Financování bude samostatnou kapitolou státního rozpočtu a bude pravidelně valorizované o inflaci, maximálně o pět procent.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...