Výročí operace Anthropoid: Snesli se v noci z nebe a začali chystat Heydrichovu smrt

3 minuty
Operace Anthropoid v reportáži Karla Rožánka
Zdroj: ČT24

Bylo před půl třetí ráno, když 29. prosince 1941 vyskočila z britského letounu dvojice parašutistů a snesla se poblíž obce Nehvizdy u Čelákovic. Právě před sedmdesáti pěti lety tak začala operace Anthropoid, v jejímž finále výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík spáchali úspěšný atentát na říšského protektora v Praze Reinharda Heydricha. Ten byl považován za třetího nejvýše postaveného muže v nacistické hierarchii a jeho zabití označují historikové za událost, která nemá v evropském odboji srovnání.

Formování speciálních československých parašutistických skupin v Británii začalo již počátkem roku 1941. O provedení atentátu na území protektorátu Čechy a Morava bylo rozhodnuto na poradě u velitele tehdejší československé rozvědky Františka Moravce 3. října 1941 a později se definitivním cílem stal právě Heydrich.

Celá akce pak začala o dva měsíce později. V neděli 28. prosince 1941 odstartoval v deset hodin večer z letiště Tangmere v jihovýchodní Anglii čtyřmotorový letoun Halifax. Letadlo pilotoval kapitán Ron Hockey a na palubě bylo sedm československých parašutistů. Nad Německem se podařilo pilotům setřást německé stíhačky a 29. prosince po druhé hodině ranní vlétli nad protektorát.

Navigace chybovala, seskočili jinam

Jako první vyskočila dvojice příslušníků skupiny „Anthropoid“ rotmistři Jan Kubiš a Jozef Gabčík. Nehvizdy však byly špatné místo, protože výsadek byl plánovaná nad sto kilometrů vzdálenými Ejpovicemi u Plzně.

Po nich následoval u vesnice Senice mezi Poděbrady a Městcem Králové výsadek „Silver A“ ve složení nadporučík Alfréd Bartoš, rotmistr Josef Valčík a četař Jiří Potůček. Jako poslední opustila letoun nedaleko obce Kasaličky u Přelouče dvojice parašutistů výsadku „Silver B“, rotný Jan Zemek a četař Vladimír Škácha.

Operace Anthropoid měla za cíl uskutečnit atentát na Heydricha. Skupina navázala kontakty s místním odbojem, na pomoc jim exilová vláda v březnu a dubnu 1942 poslala dalších sedm parašutistických skupin s osmnácti vojáky. Gabčík s Kubišem poté začali plánovat atentát, ze kterého však měl domácí odboj obavy. V depeši do Londýna 12. května napsal, že „atentát by asi v ničem neprospěl spojencům a pro náš národ by měl nedozírné následky“.

Protektora zabila střepina

Gabčík a Kubiš ale pokračovali v přípravách a stanovili plán atentátu v ostré zatáčce v Praze-Kobylisích. Na Heydrichovo auto zaútočili 27. května společně s parašutisty Valčíkem a Opálkou z výsadku „Out distance“. Heydrich byl při výbuchu zraněn střepinou granátu a následkem zranění 4. června zemřel.

Okamžitě po atentátu vyhlásili nacisté v protektorátu stanné právo a začaly masové popravy. Akce přijel řídit šéf nacistické pořádkové policie generál Kurt Daluege, který byl jmenován novým zastupujícím říšským protektorem.

Sedm parašutistů zahynulo 18. června v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Nacistický teror vyvrcholil v červnu 1942 vyhlazením Lidic a Ležáků. Za druhého stanného práva, které skončilo 3. července 1942, zahynulo přes tři tisíce lidí. Francie a Británie následně odvolaly podpisy pod Mnichovskou dohodou, což v roce 1945 přispělo k obnovení poválečného Československa v předmnichovských hranicích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 2 hhodinami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 3 hhodinami

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
14:35Aktualizovánopřed 7 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 9 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 13 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 15 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 16 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 23 hhodinami
Načítání...