Vypálené Lidice: Symbol nacistické, spojenecké i komunistické propagandy

Lidice – Od vyhlazení Lidic uběhlo na den přesně 72 let. Jednotky SS tehdy pod vymyšlenou záminkou, že se v Lidicích skrývají parašutisté, obec vypálily a srovnaly se zemí. Vypálení Lidic bylo prvním velkým ohlášeným válečným zločinem, kterým se nacistická propaganda pochlubila celému světu. Spojenci pak využili osud obce k mobilizaci obyvatelstva, kterému už docházely síly, a pozadu nezůstali ani komunisté. Ti z obce zase udělali komunistický symbol boje proti nacismu, i když v Lidicích bylo ve skutečnosti komunistů naprosté minimum.

Lidice se staly symbolem především proto, že nacisté poprvé napadli nevinnou vesnici v týle, nikoliv v rámci bojů na frontě. Třetí říše se navíc s vyhlazením Lidic pochlubila rovnou celému světu. Místo pozitivních ohlasů ale hrůzný čin vyburcoval další odpor proti nacistům a po celém světě vyvolal vlnu solidarity. Velká Británie využila osud horníků, kteří v Lidicích žili, k nabuzení vlastního obyvatelstva, aby ještě vydrželo válečné úsilí, a naopak vystupňovalo svou produktivitu. „Stejně i Spojené státy, které potřebovaly ještě mobilizovat své masy,“ uvedl historik Vojtěch Kyncl z Akademie věd ČR. 

Třináct let po tragédii poslalo 32 zemí světa do Lidic tisíce růžových keřů. U lidického památníku, kde stála původní vesnice, kvetou dodnes. Na vypálení Lidic ale neměli jednotný pohled ani Němci. Už během samotného zločinu se našli vojáci, kteří považovali vyhlazení obce za nespravedlivé, a s otřesem mluvili i o řadách zavražděných těl lidických mužů.

Popravení muži z Lidic
Zdroj: neznámý/ČTK

Obec nakonec využili k propagandě i komunisté. Z Lidic vytvořili symbol morální komunistické vesnice vypálené nacisty. Historik Vojtěch Kyncl v rozhovoru pro Českou televizi ale upozornil, že se v rámci propagandy některé informace zamlčovaly: „Každá vesnice má své pozitivní i negativní postavy. I v Lidicích byli drobní zlodějíčci, udavači, kteří spolupracovali s nacistickým režimem. Jenže pokud chtěla propaganda udělat z Lidic morálně čistou vzorovou vesnici, tak tyto aspekty musely být potlačeny.“

Po válce navíc tehdejší ministr vnitra Václav Nosek, který pocházel z nedalekého Kladna, nastavil situaci tak, že každý, kdo se staví proti komunistům, se automaticky staví i proti zločinům v Lidicích. „My dnes ale víme, že v Lidicích bylo možná pět, možná sedm mužů buď členy, nebo sympatizanty tehdejší prvorepublikové komunistické strany, ostatní byli agrárníci, sociální demokraté, národní socialisté. Komunistů tam bylo naprosté minimum – v žádném případě nešlo o komunistickou vesnici,“ uvedl Kyncl.

Poslední kniha, která Lidice zmapovala v celé šíři, poplatné ale své době, vyšla v roce 1947 pod ministerstvem informací ve spolupráci s tehdy už komunistickým ministerstvem vnitra. Od té doby nebyly všechny materiály znovu úplně prohlédnuty.

10. výročí vyhlazení Lidic - projev ministra vnitra Václava Noska
Zdroj: Rostislav Novák/ČTK

Hlavní fakta

  • 10. června 1942 byla vesnice obklíčena gestapem kvůli podezření ze spolupráce s československými parašutisty po atentátu na Reinharda Heydricha.
  • Obyvatelé byli popraveni či deportování do koncentračních táborů, celá vesnice pak srovnána se zemí. Jednotky gestapa neváhaly dokonce vykopat místní hroby nebo změnit řečiště potoka.
  • Přímo na místě bylo zastřeleno 173 mužů a chlapců starších 15 let. Ženy byly odvlečeny do koncentračního tábora v Ravensbrücku, děti deportovány k „rasovému zkoumání“. Válku jich přežilo jen 16.
  • Za likvidací Lidic však stála spíše nešťastná náhoda. K velitelům gestapa se dostal na první pohled nevinný dopis mezi dvěma milenci – byl formulován tak, že ho Němci vyhodnotili jako skryté informace o pohybu odbojářů.
  • Po získání nejisté stopy gestapo neváhalo vesnici obětovat a vyhovět tak Adolfu Hitlerovi, který požadoval tvrdý trest za smrt svého oblíbence Heydricha.
9 minut
Kyncl: Lidice využili zdařile k propagandě i Spojenci
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Dachau věznili nacisté i české duchovní

V koncentračním táboře Dachau nedaleko Mnichova věznili nacisté i české duchovní, mimo jiné třeba pozdějšího kardinála Josefa Berana. Na 2800 mužů sužoval hlad a vyčerpání, epidemie tyfu, ale i následky lékařských experimentů. Tragickou historii tam dnes připomínají evangelická, katolická i pravoslavná kaple, stejně jako památník židovským obětem. Symbolický kilogram hlíny na místě v úterý převzala delegace v čele s jedním z Beranových nástupců Dominikem Dukou. Hlínu převeze do vlasti a v září ji slavnostně uloží ve Staré Boleslavi.
před 26 mminutami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Část Česka zasáhly silné bouřky, hasiči hlásí desítky výjezdů

Severní polovinou Česka v úterý odpoledne zasáhly silné bouřky. Meteorologové varovali před větrem s nárazy až 75 kilometrů v hodině či přívalovým deštěm. K večeru se bouře dostaly také na Moravu a do Slezska. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Lékaři provedli poslední vyšetření v léčbě malé Madlen

Lékaři Fakultní nemocnice Motol v úterý provedli poslední vyšetření v léčbě dvouleté Madlen, které ukázalo, jestli se plně obnovila její krvetvorba, nebo bude potřeba transplantace kostní dřeně. Vzorky ošetřující lékařka odebrala přímo z pánevní kosti. Bioptickou jehlu potřebovala zavrtat poměrně hluboko, aby se jí podařilo vytáhnout alespoň dvoucentimetrový váleček. Krevní obraz Madlen zatím vypadá dobře, ale stoprocentní verdikt padne za dva týdny, až budou hotové laboratorní rozbory. Příběh dvouleté dívky na jaře oslovil širokou veřejnost, a registry dárců tak během několika týdnů překonaly obvyklý roční nábor.
před 9 hhodinami

Novela o fyzických trestech u dětí čeká na Pavlův podpis, kritici žádají veto

Na podpis prezidenta Petra Pavla čeká novela občanského zákoníku, která ustanovuje nepřijatelnost fyzických trestů u dětí. Zásadně mění rozvody a úpravu péče o potomky. Podle kritiků norma nepříznivě dopadne právě na děti. Žádají proto, aby ji prezident odmítl. To by ale podle zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové byla velká chyba.
před 10 hhodinami

Řidič pomohl zastavit prchajícího cyklistu. Policie nabádá spíše k opatrnosti

Policii ujížděl v pražských ulicích na kradeném kole, byl pod vlivem drog a celostátně hledaný. Honičku ukončil až řidič, který mu v tunelu zabránil v jízdě. Policie ale obecně před podobnými zákroky varuje a nabádá lidi, aby neriskovali vlastní zdraví či majetek. Snažit se pomoci se navíc nemusí vyplatit, úmyslné škody totiž pojišťovny běžně neproplácejí. Připouštějí ale výjimky.
před 10 hhodinami

Česko se dle Fialy nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Kyjev

Česká republika se nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Serveru Publico to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Česko se podle něj soustředí na jiné cesty, jak Kyjevu pomoci. Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že USA budou zemím NATO prodávat moderní zbraně, přičemž Aliance bude tyto dodávky koordinovat.
před 11 hhodinami

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, dál pátrají po pohřešovaných

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...