Výměna ve Strakově akademii. Nečas předal klíč Rusnokovi

Praha - Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě dnes v 11 hodin dopoledne jmenoval vládu Jiřího Rusnoka a po třech letech tak definitivně končí vládní angažmá Nečasovy pravicové koalice. Úkolem Rusnokovy vlády je podle Zemana zabránit politickým tlakům při vyšetřování kauz a respektovat nezávislost policie a státních zástupců. Po jmenování Rusnok převzal Úřad vlády, od svého předchůdce Petra Nečase dostal i klíč ke korunovačním klenotům a ve Strakově akademii zahájil první zasedání své vlády. Jako první byl do úřadu uveden vicepremiér a ministr financí Jan Fischer, který resort převzal po Miroslavu Kalouskovi (TOP 09).

Akt jmenování proběhl v trůním sále Pražského hradu. Jiří Rusnok představil Zemanovi jednotlivé tváře svého týmu, kancléř Vratislav Mynář následně přečetl slib členů vlády, který ministři do Zemanových rukou složili slovem „slibuji“ a podáním ruky. Oproti vládě Petra Nečase je Rusnokův tým jen patnáctičlenný, premiér neobsadil pozice vicepremiérky pro boj s korupcí (zastávala Karolína Peake) a předsedy Legislativní rady vlády (zastával Petr Mlsna). Post vicepremiéra bude v Rusnokově kabinetu zastávat ministr financí Jan Fischer a ministr vnitra Martin Pecina.

Slib člena vlády: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její ústavu a zákony a uvádět je v život. Slibuji na svou čest, že budu zastávat svůj úřad svědomitě a nezneužiji svého postavení.“

„Chtěl bych poděkovat panu premiéru Rusnokovi. V české politice je málo politiků, kteří dodržují své slovo a o to více si toho vážím,“ uvedl Zeman po jmenování patnáctky členů vlády, a odkázal se tak na Rusnokův závazek, že vládu bude mít sestavenu do čtrnácti dní.

Za důležité u nových ministrů považuje záruku, že vyšetřování aféry Nagyová proběhne v pořádku. „Úkolem vlády je zabránit jakýmkoliv politickým tlakům při probíhajících vyšetřováních a plně respektovat nezávislost policie a státních zástupců. To, zda postup vyšetřování byl přiměřený, nemohou rozhodnout politici, ale jedině nezávislé soudy,“ konstatoval prezident. Podle vyjádření hradního kancléře Vratislava Mynáře pro ČT Zeman Rusnokovu vládu přijde podpořit i do Poslanecké sněmovny při hlasování o důvěře. To musí proběhnout do třiceti dní počínaje dneškem.

„Ve Strakovce“ fouká, upozornil Nečas

Čtrnáctka nových ministrů se už před desátou hodinou sešla v Kramářově vile, na Pražský hrad poté společně vyrazili autobusem. Podle šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta za tím jsou logistické důvody, ale i symbolické. „Protože přijíždí poprvé jako tým,“ podotkl na vysvětlenou. Premiér Rusnok dorazil limuzínou.

Po svém jmenování odjel nový kabinet do Lán položit věnce na hrob Tomáše Garrigua Masaryka, nový premiér si vykonání tohoto aktu přál. Stejně to udělal i současný prezident Zeman, když se stal předsedou vlády. Po krátké ceremonii a státní hymně se ministři opět odebrali autobusem do Prahy, a sice na první zasedání. Ve Strakově akademii se Rusnok setkal se svým předchůdcem Petrem Nečasem a Úřad vlády od něj formálně převzal.

„Je to místo, kde je člověk sám, je to místo, kde nejvíce fouká,“ řekl Nečas Rusnokovi o premiérské funkci a vyslovil se pochvalně na jeho adresu: „Jako odborníka si ho velice vážním, jsem přesvědčený, že všechny kroky, které budě dělat vláda pod jeho vedením, budou motivovány tím, aby pomohly České republice a aby jí byly ku prospěchu.“ Novému předsedovi vlády Petr Nečas předal i klíč od korunovačních klenotů.

Následovalo hodinové jednání vlády. „Ministři dostali informaci o tom, v jakém stádiu jsou návrhy zákonů, které předložila předchozí vláda, a mají za úkol zhruba do týdne, čtrnácti dnů přijít s tím, jestli budeme tyto návrhy podporovat. Myslím, že v naprosté většině případů to tak bude,“ řekl Rusnok k první schůzce. Kabinet rovněž schválil ministryni spravedlnosti Marii Benešovou jako šéfku Legislativní rady vlády, jejím náměstkem bude Petr Mlsna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Čeští lékaři loni vyměnili nejvíc orgánů od zahájení transplantací

Lékaři v Česku loni transplantovali pacientům 952 orgánů, což je nejvíc od prvního voperování orgánu od dárce v roce 1961. Dosud byl rekordním rok 2018. Meziročně jde o nárůst zhruba o desetinu. Vyplývá to z údajů Koordinačního střediska transplantací. Rekordní byl počet dárců orgánů i operovaných srdcí, plic a ledvin. Naopak nejméně od roku 2011 bylo na konci roku čekajících na transplantaci, na čekací listině je zapsáno 923 osob.
13:19Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Slučování krajů není podle Holiše řešení, Grolich zdůrazňuje spravedlivé financování

Před 25 lety vzniklo v Česku čtrnáct krajů, už tehdy se však objevovaly hlasy, že některé regiony vznikly uměle, jsou různě velké a že by se dal jejich počet snížit a tím ušetřit. Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v Událostech, komentářích uvedl, že slučování krajů není správné řešení, spíše je potřeba se zaměřit na konkrétní problémy regionů. Podle hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha (KDU-ČSL) by byl zásah do systému, který se osvědčil, pouze politickým krokem.
před 2 hhodinami

Pokud někdo kandiduje v trojkoalici, nemá mít tři kluby, míní Havlíček

Místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO) si myslí, že tento rok, v němž se blíží podzimní sněmovní volby, už neprojdou úplně nové zákony. „Bude muset projít další fáze změn v oblasti energetiky, abychom byli schopni rychleji přecházet k plynovým zdrojům,“ myslí si. Podle něj totiž nelze odstraňovat uhelné zdroje, pokud za ně nemáme náhradu. „Myslím, že si to začíná uvědomovat už i vláda,“ sdělil v pátečním Interview ČT24.
před 7 hhodinami

Stát chce motivovat obce k vypisování architektonických soutěží

Ministerstvo pro místní rozvoj chce podpořit obce ve vyhlašování architektonických soutěží. Zatím jich radnice ročně vypíšou jen několik desítek. Podle ředitelky Svazu měst a obcí České republiky Radky Vladykové je problémem zdlouhavost procesu. O dotaci resortu ale obce zájem mají. Pokaždé je vyčerpaná velmi rychle. S architektonickými soutěžemi mají zkušenosti třeba v Máslovicích nebo v Jeseníku.
před 8 hhodinami

Policisté vynášeli informace a zneužívali pravomoci, dostali podmínky

Za vynášení informací od policie a ovlivňování řízení rozdal soud šesti lidem podmíněné tresty. Osm let po rozsáhlém zásahu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) o tom pravomocně rozhodl Městský soud v Praze. Rozdal tresty za vynášení informací, nátlak na vdovu po zesnulém Rusovi nebo nezákonné úpravy pasu. Česká televize má část rozsudku odvolacího soudu a rozsudek soudu prvního stupně k dispozici.
před 8 hhodinami

Zahradní chatka za patnáct, luxusní byt za sto tisíc. Nájemné zdražilo

Nájemní bydlení zdražilo. Podle prvních odhadů cena za metr čtvereční vzrostla průměrně o sedmnáct procent. Nejvíce za nájem zaplatí lidé v Praze, nejméně pak v Ústeckém kraji.
před 9 hhodinami

Problémů si často všimnou jako první. Školy mají větší zájem o sociální pedagogy

Školy jeví čím dál větší zájem o sociální pedagogy – tedy odborníky, kteří pomáhají včas rozpoznat ohrožené děti. Třeba žáky z rodin, které se z jakéhokoli důvodu ocitly ve složité situaci. Pozici považuje za potřebnou i ministerstvo.
před 9 hhodinami

Dětí se v Česku rodí málo. A přibývá lidí, kteří je nechtějí mít vůbec

V Česku se rodí rekordně málo dětí. Od založení rodiny lidi odrazují vysoké ceny bydlení, jeho nedostupnost i nedostatek míst v mateřských školách. Klesá také průměrný počet dětí na ženu – statistika ukazuje, že v roce 1920 měly ženy v průměru skoro tři děti, nyní se toto číslo pohybuje pod hodnotou 1,5. Přibývá ale také mužů a žen, kteří děti nechtějí mít vůbec.
před 18 hhodinami
Načítání...