Výběrové řízení na rychlá policejní auta vyhrál Passat R36

Praha - K pronásledování pirátů silnic bude policie používat vozy značky Volkswagen. Ze šesti nabídek na 16 vozů vybralo policejní prezidium model Passat R36. Za dodávku nových aut zaplatí policie 18,7 milionu korun, uvedla mluvčí prezidia Veronika Benediktová.

Ve výběrovém řízení vyhrála firma Samohýl Auto a.s., která podle mluvčí nabídla nejnižší cenu a z hodnocení vyšla jako nejvhodnější. Stejný typ neúspěšně nabízela také společnost CROSS Zlín s.r.o. Škoda Auto a.s. nabídla policii model Škoda Superb 3,6 FSI 4Motion. S vozem Audi A4 3,2 FSI quattro se přihlásila společnost Import Volkswagen Group s.r.o. AuTec Group a.s. chtěl v tendru uspět s vozem BMW 330 XI a společnost A. Charouz s.r.o. do výběru poskytla Volvo S80 T6.

Policie vyhlásila výběrové řízení 1. července letošního roku. Do 4. srpna si mohli zájemci vyzvednout zadávací dokumentaci.

Vozy mají být určeny pro dálnice a rychlostní komunikace. Nová auta s karoserií typu sedan měla jezdit na benzin a jejich motory měly mít výkon minimálně 190 kilowattů, také měla být schopná dosáhnout maximální rychlosti alespoň 250 kilometrů za hodinu. Vozidla musela splňovat také nároky na speciální vybavení související s policejní činností. Podklady si vyzvedlo 30 zájemců.

Nový Volkswagen má podle Jana Klímy z Import Volkswagen Group, s.r.o. výkon 220 kilowattů a maximální rychlost 250 kilometrů za hodinu je omezena elektronicky. Šestiválcový motor má objem 3,6 litru.

Benediktová uvedla, že auta budou v civilním provedení a všechny policejní úpravy budou skryté. Červený nápis „Policie“ za zadním sklem bude možné v případě potřeby rozsvítit, modrý maják je pak snímatelný a lze ho nasadit na střechu. Auta budou mimo jiné vybavena také výstražným rozhlasovým zařízením, kamerovým systémem a radarem na měření rychlosti.

Policie o nových vozech rozhodla v úterý. „Pokud nebudou ze strany ostatních účastníků výběrového řízení ve stanovené lhůtě podány námitky, bude smlouva s vítěznou společností podepsána do 30 dnů,“ uvedla mluvčí.

Cílem výběrového řízení bylo vybavit dopravní policisty moderními rychlými auty, kterými budou moci efektivně odhalovat a dokumentovat nejzávažnější přestupky v dopravě. Vozidla by měla být dodána do 15. prosince 2008 a policistům začnou při odhalování přestupků sloužit nejpozději na začátku příštího roku.