Volební kandidátky je možné podat do 23. března

Praha – Politické strany a hnutí, které jsou registrované na ministerstvu vnitra, mohou podávat kandidátní listiny pro volby do Poslanecké sněmovny do úterý 23. března 2010 16:00 na příslušný krajský úřad (v Praze Magistrát hl. m. Prahy). Kandidátky se musí podat nejpozději 66 dnů před dnem voleb. Ty prezident Václav Klaus vyhlásil na 28. a 29. května.

Krajský úřad pak má týden na přezkum kandidátních listin. Pokud zjistí nedostatky, nejpozději do 31. března vyzve kandidující subjekty k nápravě. Závady musí být odstraněny do 8. dubna. Den poté, 9. dubna 2010, rozhodne úřad o registraci kandidátní listiny. Politické strany či hnutí mají možnost do dvou dnů od doručení rozhodnutí úřadu podat protest u soudu, a to jak proti odmítnutí kandidátní listiny, tak proti vyškrtnutí kandidáta, ale i proti provedení registrace jiné strany.

Kandidující strany, jejichž kandidátní listina byla zaregistrována, mají v době začínající 16 dnů a končící 48 hodin před zahájením voleb (tj. od 12. května 2010 do 26. května 2010) vyhrazeno v Českém rozhlase celkem 14 hodin a v České televizi celkem 14 hodin bezplatně poskytnutého vysílacího času.

Tři dny před volbami až do ukončení sčítání hlasů (tj. od 25. května 2010 do 29. května 2010) nesmějí být zveřejňovány volební průzkumy. Ve dnech voleb je pak zakázána jakákoliv volební agitace v objektech, v nichž jsou umístěny volební místnosti, a v jejich bezprostředním okolí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při zásahu v ŘSD a na dalších místech zadržela policie jedenáct lidí, píše Deník N

Policie v souvislosti se zásahem na několika místech v Česku, mimo jiné v sídle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v Praze a v Hradci Králové, zadržela jedenáct lidí, píše Deník N. Podle jeho informací některé ze zadržených kriminalisté podezřívají ze zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, a to v rámci organizované skupiny. Zásah se týká i ministerstva pro místní rozvoj nebo pardubických vodáren. Předseda jejich představenstva kvůli trestnímu stíhání rezignoval.
09:17Aktualizovánopřed 1 mminutou

Na narušování vzdušného prostoru NATO je třeba reagovat silou, zdůraznil Pavel

Opakované porušování vzdušného prostoru zemí NATO ze strany Ruska by nemělo být donekonečna tolerováno, sdělil v úterý prezident Petr Pavel při diskusi se studenty středních škol Karlovarského kraje. Soudí, že je třeba adekvátní odpověď a Moskvě ukázat sílu. Rusko ve všem, co dělá, respektuje sílu, zatímco zdrženlivost považuje za slabost, dodal český prezident a někdejší šéf vojenského výboru Severoatlantické aliance.
před 5 mminutami

V rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace nesedí dvě miliardy, řekl Havlíček

V rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace nesedí podle místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka dvě miliardy korun. Nesoulad je v položce spjaté s kosmickými aktivitami, která nemá nic do činění s výzkumem a převede se zpět do běžných provozních výdajů ministerstva dopravy, řekl Havlíček po koaličním jednání zástupců stran vznikající vlády ANO, SPD a Motoristů.
08:17Aktualizovánopřed 32 mminutami

Poslanci zahájí druhou schůzi sněmovny

Ve 14 hodin začne druhá řádná schůze sněmovny v novém volebním období. Poslanci se mají například opět věnovat vnitřním záležitostem, mezi něž patří stanovení zasedacího pořádku či ustavení výborů. Prvním místopředsedou sněmovny se v úterý stal v souladu s předpoklady Patrik Nacher (ANO). Rozhodl o tom předseda dolní komory Tomio Okamura (SPD), když stanovil pořadí současné dvojice místopředsedů. V pořadí dalším místopředsedou je Jiří Barták (Motoristé). Dvě zbývající místopředsednické pozice zůstaly po ustavující schůzi volné.
před 1 hhodinou

Hoří štěpka na skládce nedaleko Litvínova

Hasiči od noci zasahují u požáru štěpky na skládce odpadu Celio nedaleko Litvínova na Mostecku. V 8:06 ho lokalizovali. Platí třetí stupeň požárního poplachu ze čtyř možných. Na zásahu se podílí přes dvacet jednotek. U požáru jsou záchranné útvary ze Zbirohu a Jihlavy a těžká technika provozovatele skládky, informoval mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf. Města a obce v okolí informovaly občany, aby omezili větrání.
07:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Policie obvinila muže kvůli podílu na sebevraždě matky oběti střelby, píše iRozhlas

Kriminalisté obvinili bývalého policistu z podílu na sebevraždě ženy, jejíž dcera zemřela při útoku střelce na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) v Praze v prosinci 2023. Muži v případě uznání viny hrozí až dvanáct let vězení. Informoval o tom iRozhlas. Žena zemřela letos v dubnu.
před 2 hhodinami

V chovu kachen na Vysočině se vyskytla ptačí chřipka, oznámil Výborný

Ve velkochovu kachen ve Valdíkově na Třebíčsku se vyskytla ptačí chřipka, potvrdily to laboratorní testy. Novinářům to v úterý ráno řekl ministr zemědělství v demisi Marek Výborný (KDU-ČSL). V chovu se kvůli nákaze bude muset utratit 18 tisíc mladých týdenních kachen a zhruba 2500 vykrmených kachen. Utrácení začne ve středu ráno, uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád.
07:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kdy oznámit řešení Babišova střetu zájmů, se přeli politici v Událostech, komentářích

„Pokud ctíme zákon, tak jmenovaný premiér vyřeší svoji pozici do třiceti dnů od jmenování,“ uvedl ke střetu zájmů předsedy ANO Andreje Babiše místopředseda sněmovny Patrik Nacher (ANO). Vše ostatní jsou dle něj zbytečné spekulace. Podle člena sněmovního mandátového a imunitního výboru Radka Kotena (SPD) je lhůta 30 dní „tak akorát na to, aby nastávající premiér vyřešil svůj střet zájmů“. Veřejnost se dle něj dozví, jakým způsobem. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob se domnívá, že by poslanci i veřejnost měli vědět, jakým způsobem bude Babiš „opravdu velký problém“ řešit. Místopředsedkyně pirátského poslaneckého klubu Kateřina Stojanová je přesvědčena, že u premiéra je veřejným zájmem, aby bylo občanům jasné, jak se ze střetu zájmů dostane. Diskusí provázela Barbora Kroužková.
před 3 hhodinami
Načítání...