Vobořil zvažuje, že skončí jako protidrogový koordinátor

3 minuty
UDÁLOSTI: Národní protidrogový koordinátor Vobořil zvažuje, že letos opustí funkci
Zdroj: ČT24

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil zvažuje, že ve funkci skončí. Odejít by chtěl ještě letos. Hovoří o únavě i nespokojenosti s fungováním státní správy. Skončí-li, bude to zhruba po dvou letech, protidrogovým koordinátorem se stal v únoru 2022. Tehdy se ovšem do funkce vrátil – koordinátorem byl Vobořil již v minulém desetiletí.

Vobořil čelil v minulých měsících kritice některých politiků – nejenom opozičních, ale i těch z vládních stran. Loni na podzim, kdy přišel protidrogový koordinátor s myšlenkou na zavedení regulovaného trhu s některými látkami, se proti němu ostře vymezil vicepremiér a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Zatímco Vobořil odkazoval na vládní plán boje proti závislostem, který se zmiňuje o vytvoření regulovaného trhu s konopím, Jurečka jej obvinil, že neplní zadání vlády.

Nyní označil Vobořil politické překážky – a také pomalé naplňování akčního plánu – za jeden z důvodů, proč by chtěl z funkce národního protidrogového koordinátora odejít. Má ovšem i další pohnutky. „Taková celková únava organismu a to, jak se státní správa vždy zapře o futra. Cokoliv, co jim připadne trošičku nové, se dělat nebude nebo se to strhá do morku kostí,“ řekl. Dodal, že má také jiné plány.

Kdy přesně by chtěl na Úřadu vlády skončit, Vobořil nesdělil. Připustil však, že by to mělo být ještě letos, i když také ještě chce dokončit práci na několika nových zákonech. „Není to tak, že bych chtěl ze dne na den rezignovat, ale plány na nějaké změny mám,“ řekl. Dal navíc najevo, že i po odchodu z funkce by mohl zůstat vládě k dispozici jako poradce.

I když například Jurečka by s ohledem na svá předchozí vyjádření mohl být spokojen, někteří jeho vládní kolegové z vyhlídky na Vobořilův odchod nadšeni nejsou. Další místopředseda vlády a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) doufá, že si to protidrogový koordinátor nakonec rozmyslí. „Myslím, že nebude končit. Nemyslím, že by to bylo dobré,“ prohlásil.

Lidovecký poslanec a lékař Tom Philipp míní, že se Vobořil prezentoval v médiích více, než by považoval u státního úředníka za vhodné – navíc často s kontroverzními tématy. Zároveň jej ale označil za zkušeného odborníka, kterého není snadné nahradit. „Budeme muset hledat odborníka, který zastane tuto funkci,“ uvedl.

Národním protidrogovým koordinátorem byl Vobořil v součtu přes deset let, toto působení bylo ale rozděleno do dvou období. To první bylo delší, vydržel přes funkční období několika vlád. Jmenován byl v červnu 2010, tedy na sklonku působení úřednického kabinetu Jana Fischera, ve funkci pak přežil Nečasovu, Rusnokovu i Sobotkovu vládu a následně také první Babišův kabinet. S Babišem však měl neshody a v létě 2018 skončil. Po nástupu Fialovy vlády se v únoru 2022 do funkce zase vrátil.

Vobořil již před svým prvním nástupem do funkce protidrogového koordinátora působil ve státní správě, byl místopředsedou Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky. Jako expert na problematiku závislostí působil také v organizaci Podané ruce, která se zaměřuje na prevenci, léčbu i řešení dopadů užívání drog. Jako člen ODS se také několikrát pokusil vstoupit do politiky, ale neúspěšně. V roce 2019 byl na stranické kandidátce do Evropského parlamentu, v roce 2021 do Poslanecké sněmovny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 22 mminutami

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 1 hhodinou

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 4 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 6 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 8 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 8 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 9 hhodinami
Načítání...