Vláda umožnila školní plavání bez testů, případů covidu přibývá

Vláda změnou opatření umožnila školní plavání pro děti z jedné školy bez nutnosti testů. Zároveň mohou děti ve škole sportovat bez rozestupů. Laboratoře ve čtvrtek odhalily 421 případů covidu-19, o 116 více než před týdnem. Stoupá i počet hospitalizovaných, nemocniční péči ve čtvrtek vyžadovalo 109 pacientů. V Česku je dostupný další lék na covid-19, monoklonální protilátka etesevimab.

  • 14:03

    Jen 14 z 54 afrických zemí splnilo cíl Světové zdravotnické organizace (WHO) naočkovat do konce září alespoň deset procent své populace proti covidu-19. Celkově pak byla na africkém kontinentu zatím plně očkována jen čtyři procenta lidí. Podle stanice BBC to uvedla WHO.

  • 13:30

    Sklon důvěřovat nejznámějším konspiračním teoriím má na Slovensku více než pětina lidí. Každý desátý obyvatel země podle nedávného průzkumu věří tomu, že očkování proti onemocnění covid-19, v němž Slovensko zaostává za EU, slouží k čipování lidí. Informoval o tom veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) s odvoláním na výsledky průzkumu veřejného mínění, který zadal u agentury Median SK.

  • 13:29

    Ve Francii budou muset při návštěvě kina či restaurace předkládat covidové certifikáty i děti od 12 let. Dosud tato povinnost platila pro dospělé od 18 let. Podle úřadů už je možné doklad o očkování, prodělání covidu-19 nebo negativním testu na koronavirus požadovat i od dospívajících, protože vakcinace v této věkové skupině pokročila. Vláda rozhodla také o tom, že v oblastech s nižší mírou rizika nákazy nebudou muset školáci při vyučování nosit roušky.

Návrhy změn v opatřeních navrhl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Obecně totiž pro návštěvu bazénů platí podmínka předložení negativního testu na covid-19 či dokladu o očkování proti nemoci nebo o jejím prodělání.

V novém opatření stojí, že podmínky prokázání bezinfekčnosti se nebudou vyžadovat v případě plavání v rámci vzdělávání ve školách. Podmínkou je, že přítomni musejí být žáci pouze jedné školy, případně jsou dozorující osoby či provozovatelé povinni zajistit oddělení prostor mezi žáky různých škol.

V upraveném opatření ministerstvo také píše, že pravidlo rozestupu 1,5 metru v případě skupinových lekcí neplatí, jde-li o osoby z jedné domácnosti nebo žáky jedné školy nebo dozorující osoby.

Ze změny opatření také vyplývá, že velké přednášky budou moci vysoké školy organizovat v nadcházejícím akademickém roce bez prokázání bezinfekčnosti. Naopak pro akademické slavnosti má platit obecné pravidlo, že při účasti více než dvaceti lidí je nutno bezinfekčnost doložit.

Kabinet rovněž v rozšíření mimořádného opatření určil, že povinnost jednou týdně se otestovat platí pro zaměstnance a klienty léčeben dlouhodobě nemocných či léčebných ústavů. První testy musejí absolvovat do 20. září.

Semafor

Na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví seznam zemí podle míry rizika nákazy, který bude účinný od pondělí 13. září.

Do červené kategorie se přesune Chorvatsko, Irsko a Rakousko. Oranžová kategorie se rozroste o Andorru, Dánsko, San Marino, Slovensko, Švédsko, Kanárské ostrovy a portugalskou Madeiru.

Naopak Azorské ostrovy budou zelené. Ministerstvo zdravotnictví také upravilo pasáž ochranného opatření týkající se provádění testů v zahraničí.

Čísla rostou

Do Česka dorazil další lék na covid-19, monoklonální protilátka etesevimab, pro asi stovku pacientů, informovala pražská Fakultní Thomayerova nemocnice, která látku distribuuje dalším zdravotnickým zařízením. Monoklonální protilátky výrazně brání množení viru v těle nakaženého, musí se ale podat v prvních dnech po objevení příznaků. O podání léků rozhodne praktický lékař, který pacienta pošle k podání do nemocnice.

Denní počty nakažených v mezitýdenním srovnání stoupají nepřetržitě od konce srpna. V minulém týdnu se dvakrát dostaly lehce nad tři stovky, v tomto týdnu jsou nárůsty výrazně vyšší. Již za první čtyři dny tohoto týdne bylo už pozitivních testů více než za celý minulý týden. Laboratoře odhalily od pondělí do čtvrtka celkem 1769 nakažených, za celý minulý týden to bylo 1743.

Odborníci očekávají další nárůst počtu infikovaných i hospitalizovaných. Díky očkování a vysokému počtu lidí, kteří už nemoc prodělali, by ale v letošním roce podle nich neměla nastat taková situace jako loni při podzimní vlně. Tehdy se počet potvrzených případů za den v listopadu vyšplhal až zhruba na 15 700 případů za den a nemocniční péči vyžadovalo přes osm tisíc nakažených.

Od začátku loňského března, kdy se v České republice objevily první případy nákazy, bylo v zemi potvrzeno přes 1,68 milionu případů koronaviru. Většina nakažených se vyléčila, 30 413 lidí s covidem-19 zemřelo.

Testování ve školách

Předběžné výsledky včerejšího testování ve školách podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové ukazují na podobný záchyt případů koronaviru jako u předchozích kol. Školáci se od začátku září testovali ve třech vlnách. Pokaždé zhruba 1,4 milionu dětí.

Podle oficiálních výsledků prvního kola odhalily testy nákazu u 116 z nich. Česká televize oslovila čtyřicítku náhodně vybraných škol ve všech krajích. Tam, kde měli pozitivně testované, šlo vždy pouze o jednotlivce. Další plošné testy zatím v plánu nejsou, s finálním zhodnocením ale chce vláda počkat na konečné výsledky včetně čtvrtečního kola.

„Pokud by to bylo na místě a bylo to potřebné, situace se zhoršovala v nějakém kraji konkrétním, tak bychom v tom pokračovali,“ uvedl ministr Vojtěch. Vláda by měla o dalším postupu u testování školáků rozhodnout na začátku příštího týdne.

3 minuty
Události: Bilance testování na koronavirus na školách
Zdroj: ČT24

Bilance očkování

Od začátku očkování v Česku zdravotníci aplikovali téměř 11,61 milionu dávek vakcíny. Ve čtvrtek to bylo bezmála čtrnáct tisíc, v mezitýdenním srovnání o zhruba pět tisíc méně. Plně naočkovaných je v zemi přes 5,8 milionu lidí.

Počet dávek týdně klesl od poloviny července nyní na méně než pětinu. Menší zájem mají senioři i děti do 18 let. Stále je ale více než 300 tisíc registrovaných, kteří na očkování čekají. Zhruba třetina z nich je přihlášená k očkování k praktickým lékařům. Na začátku července na první dávku čekalo téměř 560 tisíc lidí.

V O2 universum, největším českém očkovacím centru, v pátek zdravotníci podali poslední vakcíny, celkem jich od května bylo 680 tisíc.

„Vzniklo tady úžasné místo, kdy se splnily technologické možnosti a odhodlání zdravotníků a vojáků,“ řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) k očkovacímu centru. Během čtyř měsíců se v něm podle něj vystřídalo přes sedm set vojáků, kteří pomáhali s chodem zařízení. Připomněl, že se do provozu zapojilo také dvě stě příslušníků aktivní zálohy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 5 hhodinami

Česká firma vyrobí unikátní zaměřovače do bojových vozidel

Tuzemské firmy se podílejí na výrobě nových bojových vozidel pěchoty CV90 pro českou armádu. Třeba přerovská společnost Meopta by měla v příštích letech získat přes dvě miliardy korun za výrobu unikátní zaměřovací technologie vyvinuté ve Švédsku. Střelec díky ní dokáže mířit bez ohledu na pohyb bojového vozidla a palba je rychlejší než u běžných zaměřovacích systémů.
před 5 hhodinami

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Setkání Zelenského s Putinem dávám třicetiprocentní šanci, řekla Gregorová

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová odhaduje na třicet procent, že se ve čtvrtek v Istanbulu osobně potkají ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský vládce Vladimir Putin. Prohlášení šéfa Kremlu o přímých rozhovorech s Ukrajinou a následně i ticho podle ní naznačuje, že šlo jen „o silové řeči, bůhví, na koho namířené“, řekla v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Ruská ekonomika je podle ní v troskách a Putin potřebuje vést válku, příměří tak pro něj nedává smysl. V případě Zelenského se Gregorová domnívá, že návštěvou Istanbulu symbolicky ukáže dobrou vůli jednat.
před 6 hhodinami

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.
před 10 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 11 hhodinami

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 14 hhodinami
Načítání...