Vláda schválila návrh zákona o lobbingu i úlevu na zálohách na sociální pojištění pro nové podnikatele

Premiér Petr Fiala (ODS) po jednání vlády oznámil, že se česko-slovenské mezivládní konzultace v příštích týdnech či měsících neuskuteční, český kabinet to nepovažuje za vhodné. Ministři také po několika odkladech schválili návrh nového zákona o lobbingu. Kabinet měl předpis poprvé na programu koncem ledna, ale proti předloze ministerstva spravedlnosti vyjádřili určité výhrady Piráti. Vláda podpořila i úlevu u záloh na sociální pojištění pro nové podnikatele a schválila například zahájení projektu pro zahraniční investici v Dolní Lutyni. Na Karvinsku by proto mohla vyrůst továrna na výrobu baterií do elektromobilů.

Kabinet zároveň schválil novelu, že začínající podnikatelé možná nebudou muset po určitou dobu od zahájení samostatné výdělečné činnosti platit zálohy na sociální pojištění. Pojistné by mohli uhradit při jeho řádném ročním zúčtování. Opatření by mělo podle pětice předkladatelů ze všech vládních stran pomoci lidem při zahájení podnikání zejména tím, že jim vylepší rozdíl mezi příjmy a výdaji.

Příjmy podnikatelů po zahájení činnosti mohou být podle předkladatelů novely nízké a přiměřené výše mohou dosáhnout po několika měsících. Navzdory tomu musejí tito lidé hradit zálohy na sociální odvody. „To odčerpává již tak nedostatečné finanční zdroje pro start podnikání a je překážkou v začátcích podnikání,“ napsali předkladatelé v čele s Vojtěchem Munzarem (ODS) v důvodové zprávě

Fiala po jednání vlády uvedl, že více než dvě pětiny lidí odrazuje od podnikání nedostatek peněz včetně financí na povinné platby. „Toto je snaha koalice situaci změnit a novým podnikatelům rozjezd podnikání usnadnit,“ zdůraznil. Novela podle něj sníží vstupní náklady podnikání a pomůže mladé lidi motivovat.

Za začínající podnikatele by se podle ní považovali i ti bývalí, kteří neprovozovali samostatnou výdělečnou činnost nejméně pět předchozích let. Opatření by se nevztahovalo na podnikatele, kteří se přihlásili u finančního úřadu ke vstupu do paušálního režimu. Novela by měla být účinná od příštího roku.

Zákon o lobbingu má omezit korupční hrozby

Nový zákon o lobbingu, jehož návrh schválila vláda, má stanovit transparentní pravidla pro lobbování a omezit hrozby korupce, střetu zájmů nebo klientelismu. Předpis, který projedná parlament, počítá s registrem pro evidenci lobbistů i lobbovaných. Lobbisté také mají mít povinnost svou činnost ohlásit ministerstvu spravedlnosti.

Zákon, jehož schvalování vláda v lednu a únoru opakovaně odložila, by měl začít platit od druhé poloviny roku 2025.

Lobbování označuje návrh za legitimní součást demokratického procesu, pro kterou však aktuálně nejsou nastavena pravidla, což se odráží i na negativním vnímání lobbování. O zavedení zákonných pravidel se v Česku dlouhodobě diskutuje, v minulém volebním období sněmovna vládní návrh schválit nestihla. Přijetí regulace lobbingu do poloviny roku 2025 je podmínkou pro vyplacení peněz z Národního plánu obnovy.

Návrh definuje lobbování, lobbisty a lobbované tak, aby zahrnul co nejširší okruh osob, které na centrální úrovni ovlivňují nejen přípravu, projednávání nebo schvalování právních předpisů, ale například i opatření správních úřadů. Hlavním nástrojem regulace má být zavedení registru. „Lobbisté, pokud budou chtít provozovat lobbování legálně, budou povinni tuto činnost předem ohlásit ministerstvu spravedlnosti,“ popsalo ministerstvo.

Kabinet začal materiál projednávat v lednu a několikrát schvalování odložil. Piráti v souladu se stanovisky Legislativní rady vlády a Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí prosadili, aby předpis dopadal i na prezidenta či asistenty poslanců a senátorů.

„Patřit tam budou také členové poradních orgánů vlády. Do návrhu zákona se povedlo doplnit také procentuální výpočet sankce z obratu právnických osob za porušení zákona tak, jak je to obvyklé například při regulaci ochrany hospodářské soutěže," vysvětlil ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty).

Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek doplnil, že předpis by měl posílit etiku a transparentnost v politickém a obchodním prostředí. „Mrzí mě nicméně, že hnutí STAN vycouvalo z původní dohody předsedů poslaneckých klubů, aby se zákon vztahoval i na ČEZ.“

Lobbisté budou muset v registru uvést, v čím zájmu lobbují, budou do něj navíc vždy po půl roce vkládat prohlášení o lobbování. Ta budou veřejně přístupná, což má podle ministerstva spravedlnosti umožnit snadnou kontrolu veřejnosti. „Dále bude mít lobbista, který hodlá lobbovat, povinnost lobbovaného upozornit na to, že je lobbistou ve smyslu tohoto zákona,“ uvedli navrhovatelé.

Načítání...