Vláda chystá opatření pro rodiny, třeba volno a peníze při dlouhodobé péči o příbuzného

Ministerstvo práce chystá velké změny mimo jiné v ošetřování rodinných příslušníků a rodičovské péči – lidi s vyšším příjmem by mohli podle plánů čerpat rodičovskou jen do jednoho roku dítěte, ti, kdo se budou starat o nemocné příbuzné, by zas měli mít nárok na několikaměsíční ošetřovatelské volno.

Otcové by také měli mít nárok na několikadenní volno po narození potomka, které by se hradilo z nemocenské. Ke čtveřici chystaných opatření předložených ministryní Michaelou Marksovou (ČSSD) patří také myšlenka na zavedení mikrojeslí. Podle plánů by návrhy měly začít platit v roce 2017.

Některé věci byly diskutovány v koalici, ale ne tento konkrétní seznam. Domnívám se, že tyto věci jsou přijatelné i pro opozici.
Michaela Marksová
ministryně práce a sociálních věcí

Ošetřovatelské volno by bylo podobné takzvanému paragrafu, tedy volnu při ošetřování člena rodiny. Mohl by k němu sáhnout zaměstnaný člověk, který by se začal starat o nemocného či bezmocného příbuzného. Z nemocenského pojištění by mohl dostat 60 procent z vyměřovacího základu příjmu.

Také otcovská poporodní péče by se platila z nemocenské, novopečení tátové by mohli podle plánu dostat 70 procent vyměřovacího základu příjmu, tedy podobně jako je to u mateřské. S potomkem by po jeho narození strávili několik dní. Ministerstvo propočítá, zda by to bylo pět či sedm dní.

S nápadem na zavedení otcovského volna přišel před lety ještě jako ministr práce pozdější premiér Petr Nečas (ODS). Návrh ztroskotal na škrtech v rozpočtu kvůli krizi.

Jesle pro čtyři děti - mikrojesle

Ministerstvo počítá i s kratší rodičovskou pro lidi s vysokým příjmem. Měli by ji pouze na rok, částku 220 tisíc korun by tedy mohli vyčerpat v šesti měsících. Zrušilo by se i omezení při pobírání rodičovského příspěvku a pobytu dítěte v jeslích či školce. Mohlo by tam strávit měsíčně jen 46 hodin, aby rodič o peníze od státu nepřišel, popsala ministryně.

Takzvané mikrojesle, tedy čtvrté chystané opatření, by v budoucnu měly provozovat obce či neziskové organizace. Maximálně o čtyři děti nad půl roku by se staral jeden pečující. Pravidla chce ministerstvo ověřit v projektu, který má začít v lednu v Praze, Jihomoravském kraji a ve středních Čechách.

  • Co už vláda schválila: Vládní strany se zavázaly třeba k tomu, že prosadí porodné na druhé dítě. Od letošního roku se už vyplácí a na dávku dosáhne i větší okruh rodin.
  • Na čem vláda stále pracuje: Další změna souvisí s důchodovým systémem. Navrhuje se v ní, aby rodiče se dvěma a více dětmi měli nižší, případně žádné odvody na sociální pojištění. Lidi bez potomků by naopak platili víc než doposud.
  • Co má zpoždění: Snížení daní pro rodiny s dvěma a více dětmi mělo podle plánu platit od ledna 2016. Ministerstvo financí ale příslušný zákon ještě ani neposlalo vládě. Kvůli schvalovacím lhůtám v parlamentu hrozí, že novinka vejde v platnost nejdřív od února nebo března. „Je pravdou, že se koalice zavázala postupně navyšovat daňové zvýhodnění na druhé a třetí děti, tudíž i pro rok 2017 čekáme další navýšení těchto slev,“ konstatuje ale k chystané změně daňový specialista Tomáš Hunal.
  • Co kabinet odložil: Další slíbenou novinkou je zákon o zálohovaném výživném, které by měl stát hradit za neplatiče alimentů. Politici se ale na záměru nedokáží shodnout, osud normy je tak v současnosti nejistý.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Do Čech dorazily první bouřky, výstraha platí i pro neděli

Jihozápad Čech odpoledne zasáhly v sobotu první bouřky. Výstraha meteorologů pro Čechy a část Moravy platí pro oba víkendové dny. Doprovázet bouřky může krupobití, přívalový déšť i vítr o rychlosti přes 70 kilometrů za hodinu, vyplývá z výstrahy. V deštích může hlavně v neděli místy spadnout až třicet milimetrů srážek, tedy třicet litrů na metr čtvereční. V důsledku silného větru vyjížděli v sobotu odpoledne hasiči na západě Čech k téměř 20 technickým zásahům, zejména k odstranění stromů. Padající strom na Domažlicku zranil ženu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Předsedou KSČM se stal Roun, porazil Krajču a vystřídal Konečnou

Novým předsedou KSČM se stal dosavadní stranický mluvčí Roman Roun. Na uzavřeném sjezdu v pražském Top Hotelu podle informací ČTK porazil v sobotu ve druhém volebním kole místopředsedu komunistické strany Milana Krajču. Roun vystřídal v čele KSČM europoslankyni Kateřinu Konečnou. Roun ČTK řekl, že získal 94 delegátských hlasů, Krajča jich obdržel 82.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Úhrady za zdravotní péči mají vzrůst, podmínkou je dalších 25 miliard od státu

Téměř 610 miliard by v příštím roce mohlo být potřeba na zdravotní péči. Počítá s tím i výsledek hlavní části dohodovacího řízení mezi pojišťovnami, nemocnicemi a dalšími poskytovateli péče. Většina jejich zástupců se dohodla na růstu úhrad o dvě až čtyři procenta. Má to ale podmínku – 25 miliard, o které by se státu zvýšily platby za pojištěnce. Ministerstvo financí ale o tomto kroku ještě nerozhodlo.
před 10 hhodinami

Mediálním zákonem od Klempíře už se vláda zabývat nebude, změní současný, řekl ČT Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) ČT řekl, že vláda už se mediálním zákonem předloženým ministrem kultury Otou Klempířem (za Motoristy) kvůli čtyřem stovkám připomínek zabývat nebude. K tomu, abychom převedli financování veřejnoprávních médií pod státní rozpočet, využijeme změnu současného zákona, dodal předseda vlády. Babiš rovněž nevyloučil, že by prezident Petr Pavel nakonec mohl letět na červencový summit NATO do Ankary. Vláda o věci rozhodne 8. června.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Do Jablonného se vrátila lebka svaté Zdislavy, veřejnost ji viděla naposledy

Do baziliky v Jablonném v Podještědí se při Zdislavské pouti v sobotu vrátila nedávno ukradená lebka svaté Zdislavy. Jejímu předání zástupcům církve přihlížela zaplněná bazilika. Na hlavní bohoslužbu dorazilo několik set lidí včetně policistů, kteří se o nalezení cenné relikvie zasloužili. Přítomní stáli i v uličkách.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Nejdřív nevěřili, že ji vyprostí. Experti popsali záchranu relikvie z betonu

Přes šestnáct hodin trvalo restaurátorům Blance Valchářové a Michalu Velíškovi lebku svaté Zdislavy vyprostit z betonu, do kterého ji zalil zloděj. Relikvii ukradl z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku v úterý 12. května večer a chtěl ji pohřbít do řeky. V tom mu zabránil rychlý zásah policie. Očištěnou a zrestaurovanou lebku v sobotu restaurátoři předali arcibiskupovi Stanislavu Přibylovi při hlavní mši na Zdislavské pouti v Jablonném.
před 14 hhodinami

VideoPolitické spektrum: HOP Hydra, JIHOČEŠI 2012, JaSaN

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 30. května přijali Libor Maleček (Hnutí občanů a podnikatelů – HOP Hydra), Radek Pileček (JIHOČEŠI 2012), Vladimír Štěpán (Jasný Signál Nezávislých – JaSaN). Debatu moderovala Štěpánka Martanová.
před 15 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů debatovali o zablokování sněmovny

Sněmovna v pátek nedokončila žádný z plánovaných bodů. Opozice jednání protahovala dlouhými projevy. Na žádost ANO pak komora odložila i projednávání novely stavebního zákona. Podle Marka Bendy (ODS) bude opozice blokovat sněmovnu tak dlouho, dokud koalice nesplní předchozí dohody. Poslankyně Zuzana Ožanová (ANO) v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským uvedla, že obstrukční praktiky považuje za součást demokracie, ale domnívá se, že bude možné dosáhnout domluvy. Podle poslance Michala Zuny (TOP 09) již některým zástupcům opozice „přetekla trpělivost“, je dle něj na vládní koalici, aby sněmovnu odblokovala. Poslankyně Lenka Martínková Španihelová (Piráti) vidí problém mimo jiné v tom, že opozice podle ní nemá dostatek prostoru v interpelacích. „Ukazuje se, jak je nezbytné a důležité, aby se změnil jednací řád, protože tam jsou ty brzdy, které zpomalují jednání,“ míní poslankyně Renata Vesecká (za Motoristy).
před 16 hhodinami
Načítání...