Vláda chce lepší výběr úředníků zajišťujících dotace z EU

Praha – Vláda na svém dnešním jednání přijala návrh novely občanského soudního řádu, která by měla do budoucna omezit počty podaných dovolání k Nejvyššímu soudu. Kabinet také schválil nová pravidla pro výběr úředníků, kteří zajišťují dotace z EU. Opatření patří k plánu, který má napravit potíže s dotacemi. Také dnes vláda vyslovila souhlas s přesunem 51 milionů korun v rozpočtu ministerstva kultury na živé umění. Ušetřit chce úřad na provozu a církvích. Do závěrů dnešního vládního jednání se promítla nepřítomnost ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který je v Bruselu. Kabinet kvůli tomu musel přerušit jednání o několika důležitých bodech programu. Odložili schvalování novely loterijního zákona, neřešili ani navýšení peněz pro vězeňskou službu nebo zvětšení státních ropných rezerv.

Nová metodika výběru úředníků řeší popis procesu výběru zaměstnanců a zveřejňování inzerátů na volné pozice, ale i důsledky porušení postupů a udělování sankcí za nedodržení směrnic. „V případě, že se dotčené útvary nebudou těmito postupy řídit, výdaje spojené s takto vybranými zaměstnanci nebudou způsobilé k úhradě z prostředků Evropské unie a budou muset být hrazeny z prostředků jednotlivých subjektů,“ uvedla mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková. Dokument je závazný pro všechna ministerstva, která dotace z EU čerpají. Pro primátora Prahy, předsedy Regionálních rad regionů soudržnosti a pro ministra zemědělství má materiál doporučující charakter.

Kvůli potížím s čerpáním dotací ale Česko až do poloviny roku pozastavilo odesílání žádostí do Bruselu o zpětné proplacení dotací. Evropská komise aktuálně Česku vytýká hlavně problémy s kontrolou a auditem dotací. Vláda se nyní snaží situaci napravit například přesunem auditu na ministerstvo financí.

V období let 2007-2013 může Česko získat z Bruselu podle aktuálního kurzu uváděného ministerstvem pro místní rozvoj 776,1 miliardy korun. Celkem úřady od roku 2007 proplatily příjemcům dotací 327 miliard korun.

Novela občanského soudního řádu by měla do budoucna omezit počty podaných dovolání k Nejvyššímu soudu, má ale také třeba zrychlit vydávání elektronického platebního rozkazu a je v ní obsažena i změna dosavadního zákona týkající se nedobrovolné hospitalizace. „Jde o omezení podání dovolání pouze na věci, které mají zásadní právní význam,“ prohlásila vicepremiérka. Jen na rozhodnutí Nejvyššího soudu po přijetí novely bude, zda určitá právní věc onen zásadní právní význam skutečně má.

Ministerstvo spravedlnosti totiž chce, aby se Nejvyšší soud věnoval více sjednocování judikatury oproti neustálému vyřizování nadměrného počtu dovolání v obchodních a občanskoprávních sporech. Na konci roku 2010 neměl vyřízených přes 5 000 občanskoprávních dovolání, jejich kvalita je přitom podle úředníků v mnohých případech na nízké úrovni.

Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09) získala souhlas vlády s přesunem 51 milionů korun ve svém rozpočtu ve prospěch živého umění, profesionálních divadel a kulturních služeb. Ochuzen o to bude rozpočet určený na provozní náklady úřadu a církevní agenda. Letošní rozpočet ministerstva je asi osm miliard; dotace na živé umění byly letos kráceny o 112 milionů korun, což se setkalo s velkou vlnou kritiky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ředitelé národních parků podpořili odvolaného šéfa toho krkonošského

Ředitelé národních parků podpořili ředitele Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Robina Böhnische, kterého ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) odvolal v pondělí. Böhnisch je dál předsedou Asociace národních parků ČR.
před 16 mminutami

Bez kárné žaloby. Tejc řešil kauzu na ostravském krajském soudu

Ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO) se rozhodl, že nepodá kárnou žalobu na předsedu ostravského krajského soudu Petra Nováka v souvislosti s kauzou údajného sexuálního obtěžování tamních zaměstnankyň jedním ze soudců.
před 23 mminutami

Trumpova slova o brzkém konci války srazila ceny ropy i plynu

Ceny ropy po výstupu na více než tříletá maxima v úterý prudce klesají, severomořský Brent odepisuje přes osm procent. Reagují tak na slova prezidenta USA Donalda Trumpa, že válka na Blízkém východě by mohla brzy skončit. Zmírnily se tak obavy z dlouhodobého narušení dodávek suroviny na světové trhy kvůli situaci v Hormuzském průlivu. Dolů jde i cena plynu pro Evropu. V tuzemsku v důsledku války výrazně zdražila nafta i benzin, uvedla společnost CSS.
10:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Konflikt s Íránem by neměl zastínit Ukrajinu, shodli se prezidenti Česka a Lotyšska

Česko a Lotyšsko sdílejí podle lotyšského prezidenta Edgarse Rinkévičse podobný pohled na konflikt na Blízkém východě. Neměl by ale zastínit situaci na Ukrajině, řekl v úterý v Rize po jednání se svým českým protějškem Petrem Pavlem. Podle české hlavy státu bude mít blízkovýchodní konflikt přímý dopad na Evropu, a je tudíž v jejím zájmu o důsledcích diskutovat a hledat společný přístup.
před 1 hhodinou

Slovenský úřad uložil českým a slovenským výrobcům kabelů rekordní pokutu

Slovenský antimonopolní úřad uložil desítce českých a slovenských výrobců a dodavatelů kabelů a jejich asociaci rekordní pokutu v celkové výši 97,4 milionu eur (2,4 miliardy korun) za kartelovou dohodu při stanovování cen zboží. Rozhodnutí v případu zatím není pravomocné.
před 2 hhodinami

Policie navrhla obžalovat tři lidi v kauze miliardového investičního podvodu

Policie navrhla obžalovat tři lidi stíhané za podvod a neoprávněné podnikání v souvislosti se skupinou společností Cryfin. Podle vyšetřovatelů způsobili 584 investorům celkovou škodu 1,1 miliardy korun, a to vysoce sofistikovanou trestnou činností v oblasti virtuálních měn. O posunu ve vyšetřování v úterý informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Obviněným hrozí až desetileté vězení.
před 2 hhodinami

Evropské lesy je třeba připravit na kůrovce i další požáry, varuje velký model

Podmínky pro vznik kůrovcových kalamit podobných té z let 2018 až 2022 se v budoucnosti budou opakovat, ukazuje nový model vytvořený s pomocí umělé inteligence. Podíleli se na něm i čeští vědci a předpovídá vývoj v Evropě, včetně Česka. I v nejoptimističtějším scénáři předpokládá výrazný nárůst zasažených lesů.
před 2 hhodinami

Škoda Auto zůstává hvězdou poblikávajícího koncernu Volkswagen

Automobilka Škoda Auto v úterý oznámila, že v loňském roce zvýšila provozní zisk o 8,5 procenta na 2,5 miliardy eur (60,85 miliardy korun). Naopak její mateřský koncern Volkswagen reportoval propad provozního zisku o 53 procent na 8,9 miliardy eur (216,6 miliardy korun) a čistého zisku o 44 procent na 6,9 miliardy eur (167,9 miliardy korun).
před 3 hhodinami
Načítání...